"A nagy pénzek csinálják a történelmet"? (Soros György idézet)
Mi kell a háborúhoz? Pénz, pénz, pénz.
Mit kap a nyertes? Pénzt.
Ő már csak tudja. Persze ennél azért bonyolultabb a történelem. Nagy pénzekkel sok mindent el lehet rendezni, sokáig fenn lehet tartani bizonyos rezsimeket, de azért vannak a pénztől független spontán folyamatok, események is.
A mai világot kétségtelenül a pénz uralja, az államok a nagytőke kinevezettjei és eszközei. A dolgozókat elképesztően kizsákmányolják, és az állam ebben mindenben asszisztál. Csakhogy az ellentmondások egy idő után annyira kiéleződnek, hogy a rendszer fenntarthatatlanná válhat, és összeomolhat. És az ideológiáknak is fontos szerepük van, mert ezek adnak erőt és kitartást a küzdelmekhez. A nyugati világ vesztét a sok pénze ellenére az is okozhatja, hogy már senki nem hisz benne, senki nem hajlandó áldozatot hozni érte, ezért a rendszer és az egyes államok kiszolgáltatottak. És ez nem pénzkérdés. Vagy vehetjük a római birodalmat, az akkori világ szupergazdag szuperhatalmát. Valószínűleg nem pénz hiányában tudták őket a barbárok legyőzni.
Azt hiszem, igaza van. Klasszikus a háború, de emellett rengeteg minden van, ami pénz nélkül nem történhetett volna meg. Gondoljunk akár Kolumbuszra: az ő neve mellett mindig megemlítik Izabella kasztíliai királynőét, aki valójában semmi mást nem csinált, csak pénzt adott neki.
És minden más felfedezésre - még ha nem is válik ismertté a szponzor - igaz az, hogy hatalmas pénzeket invesztálnak bele. Holdraszállás? Részecskegyorsító? Ezek mind nagy pénzeket emésztenek fel, és ezek viszik előre a világot.
Igen, egyetértek vele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!