Miért mennek olyan kevesen informatikusnak (1. link), illetve mérnöknek, könyvelőnek mint bölcsész, jog, kommunikáció szakokra (2. link)?
""A legtöbb informatikai cég szakemberhiányra, a magyar oktatási rendszerre panaszkodik. Ezek a cégek viszonylag magas kezdő fizetést és stabil munkahelyet kínálnak, még sincs elég jelentkező az informatikai szakokra az egyetemeken" – hangzott el az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) keddi sajtótájékoztatóján. Jelenleg egy programozó körülbelül bruttó 250 ezer forintos kezdő bért érhet el, de két év gyakorlattal ez az összeg akár 600 ezer forintig is felmehet."
Idén kezdő fizetés már 320+ E.
"Idén is keresettek lesznek a gépész-, villamos-, vegyész- és környezetmérnökök, az informatikusok és a könyvelők, viszont a kommunikáció, marketing, közgazdaság, jog területén elhelyezkedni vágyóknak már nehezebb dolguk lesz, mert ezek a szektorok 2009-ben is telítettek voltak - írta a hiányszakmákról szóló cikkében - munkaerő-toborzással foglalkozó szakemberek véleményét összegezve - a HVG.
A pénzügyi területen elhelyezkedő friss diplomások átlagosan 299 ezer forintot, az ipari termelésben résztvevők 250 ezer forintot, míg az egészségügyben dolgozók és a gyógyszeriparban elhelyezkedők átlagosan 235 ezer forintot kereshetnek havonta - derül ki a Merces diplomás és érettségizett pályakezdők bérét összehasonlító friss felméréséből. Adataik szerint az IT-tanácsadók pályájuk elején átlagosan bruttó 344 ezer forinttal, míg a szoftvermérnökök 336 ezer forinttal számolhatnak havonta. A pályakezdő banki pénzügyi elemzők 320 ezer forinttal kalkulálhatnak, míg a friss diplomás gépészmérnökök 255 ezer forintot, az építészmérnökök pedig 189 ezer forintot vihetnek haza optimális esetben. A pályakezdő gyógyszerészek bérét ez első időkben átlagosan 256 ezer forintra becsülik, míg az orvosi területen elhelyezkedőkét átlagosan havi 150 ezerre (kivéve a fogorvosok bérét, ami ennél magasabb). A diplomás könyvelők 218 ezer forintos kezdő fizetéssel számolhatnak. Hogy ténylegesen milyen bért sikerül kialkudniuk a pályakezdőknek, több tényezőtől is függ. Számít a befogadó cég anyagi és piaci helyzete, ahogy a megszerzett diploma értéke is (nem mindegy, hogy melyik intézmény bocsátotta ki)."
Jönnek ők csak nem tudják elvégezni. A Műegyetemre felvett mérnökjelöltek fele sosem lesz mérnök. A negyedét az egyetem rúgja ki, mert nem tudnak összehozni 30 kreditet 2 félév alatt (60 kéne) és még ugyan ennyien feladják. Ahol pedig az informatikusok vannak, otT még brutálisabbak a számok. (mérnökinformatikus, a sima informatikus az nem nálunk van, nem tudok róla semmit)
Ez így tényleg nem jó senkinek (nincs munkaerő és a BME is csóró marad), de ha ezeket az emberek kiengedné az egyetem, az minden lenne, csak megfelelően képzett munkaerő nem.
ehhez hozzájön, hogy ahol nem magas a ponthatár az nem menő. Amikor én mondtam ismerőseimnek, hogy BME-s leszek, majd nem paráztam rá az érettségire, mert annyi pontot simán összeraktam minden erőfeszítés nélkül, akkor jöttek, hogy miért nem megyek jobb helyre, hiszen elég okos vagyok. Nézzem csak meg, ő a corvinusra megy, 450 pont kell, nekem meg csak 360. Most erre mit mondjak? XD Ezt nem 1 embertől kaptam meg, hanem sorba mindenkitől, akinek mondtam, hogy nekem nem para az érettségi.
Pontosan, nem a jelentkezők mennyiségével van baj, hanem ők magukkal.
Elte ik-n 2.4% a mintatanterves jelenleg. A legutóbb végzetteknél sem sokkal jobb az arány, ők voltak talán 15-20-an.
"Nézzem csak meg, ő a corvinusra megy, 450 pont kell, nekem meg csak 360."
Csak nem mindegy, hogy te olyan szakra mész (pl mivel BME mérnök) amivel találsz munkát, mint ő (pl kommunikáció) amivel nem biztos.
Informatikából a felvételi keretlétszám 6400 fő, műszakin 9800 fő, természettudományin 5200 fő. Könyvelők száma nem tudom mennyi, de a gazdaságtudományiak 4900-en vannak.
Ezzel szemben a bölcsészek száma 4100, jogászoké 500, kommunikáció szakosoké nem tudom mennyi, de max. pár száz.
Nem értem, miről beszélsz. Az egyetemistáknak csak kb. 1/10-e bölcsész. Miért jut az egyetemistáról mindenkinek a bölcsész az eszébe?
"Informatikából a felvételi keretlétszám 6400 fő, műszakin 9800 fő, természettudományin 5200 fő. Könyvelők száma nem tudom mennyi, de a gazdaságtudományiak 4900-en vannak.
Ezzel szemben a bölcsészek száma 4100, jogászoké 500, kommunikáció szakosoké nem tudom mennyi, de max. pár száz. "
De a keretlétszám nem arányos azzal, hogy annyit fel is vesznek.
ma 10:59
Akkor nem vennének fel annyit, ha nem lenne annyi jelentkező. Márpedig kb. mindenhova túljelentkezés van.
"a magyar oktatási rendszer" - ez a válasz.
Borzasztó rosszul tanítják a reáltárgyakat már nagyon régóta. Persze, hogy elmegy az embernek a kedve az egésztől, mikor a tanárok túlnyomó többsége unalmas, érdektelen hangon eldarálja az anyagot, nem hoz fel a tantárgyhoz kapcsolódó példákat az életből, nem szemléltet, meg se próbálja elkelteni az érdeklődést a tágy iránt.
Nézd! Nagyon leromlott az oktatás, anno nem mindenki került be még tanárképzőre sem, ma meg már bárkit felvesznek, csak meglegyen a pénz. Vissza kéne vezetni a külön felvételit, mert az érettségi nem mutatja, alkalmas-e az adott szakra a felvételiző, és le kéne faragni a bizonyos jogcímeken szerezhető pluszpontokat (amelyek egyáltalán nem jogosítanak felvételre).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!