Kínát lehet "félgyarmatnak" nevezni?
Történelmi vonatkozású szövegben.
- Volt 150 rossz esztendejük, de mióta a 2. világháború végeztével megszabadultak a japán megszállóktól, s aztán a polgárháború végeztével (1949) megszabadultak a szovjet "tanácsadóktól" is és államosítottak mindent, már nem maradt külföldi tőke az országban.
Az 1970-es évektől újból beengedték a külföldi tőkét Kínába, cserébe, hogy ők is "befektethessenek" a nyugati világban. Ám a külföldi tőke egyetlen kínai nagyvállalatban sem vált meghatározóvá, míg ellenben a kínai befektetések sorra sikerrel jártak. Pl. Kelet-Afrikában lényegében teljes sikert értek el, s remek piacot alakítottak ki maguknak. Bányászati jogokra és az infrastruktúra építési beruházásokra is monopóliumot szereztek.
Kína a világ ipari termékekkel történő ellátásában az első, a világ iparának több, mint 40%-a van Kínában. Tekintve, hogy dömpingáruikkal, és a hazai bér és árszintjük szigorú szabályozásával, egész kiemelkedően jó versenypozíciókkal rendelkeznek, ez csak nőni fog, s így nyilván nem ők kerülnek majd függő helyzetbe.
Szerintem félgyarmatosítóra gondolsz nem?
Bár így is elég értelmetlenül hangzik, viszont igazságalapja van.
Afrika kapcsán szokták gyarmatosítóként emlegetni Kínát, mivel jelenleg ott tartunk, hogy oda költözteti az összes szennyező iparágát, munkásait és saját maga számára kedvező feltétellel köt bányászati/ásványkincs kitermelési szerződéseket.
Jelenleg még lehet félgyarmatnak nevezni, de nagyon okosan, és tudatosan építkezve törekszenek arra, hogy ez a státusz mielőbb véget érjen.
Magyarországot pedig egészen gyarmatnak is lehet nevezni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!