Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Javíthatná a GDP-t ha többett...

Javíthatná a GDP-t ha többett költenénk a hadiiparra, fejlesztésekre? Lévén a hadiipar megelőzi a gyógyszergyártás profitját. A történelemben pedig eddig erősen húzó ágazat volt.

Figyelt kérdés
2011. márc. 21. 16:04
 1/7 anonim ***** válasza:
Biztos javítana a gdp-n de miből költsünk? Elég a hiteleket gyögni ha nem lenne ennyi tartozásunk növekedne nekünk is a gazdaságunk.
2011. márc. 21. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

A kettő nem feltétlenül zárja ki egymást.

Léteznek olyan területek a hadiiparon belül amiben igen jó eséllyel invesztálhatnánk. Legalább is ami a versenyképességet illeti.

Az USA-nak is fontos húzóágazata a hadiipar. Közvetlenül és közvetve egyaránt. Pedig adóságuk van bőven.

2011. márc. 21. 16:22
 3/7 anonim ***** válasza:

Valóban, lehet sikeres a hadiipar. Viszont érdemes azt is figyelembe venni, hogy az Egyesült Államok hadiipara kicsit másképp működik, mint a miénk.

Ők ugyanis felfegyverzési programok révén és a NATO védőszárnyai alatt nagyon sok külföldi országnak adtak el saját gyártású haditechnikát. Ami már náluk idejétmúlt volt, az Dél-Amerikában vagy Afrikában még bőven elégnek bizonyult. Vagyis a hadiiparuknak van exportpiaca: fegyvert, lőszert, repülőgépalkatrészt tudnak eladni külföldre. A külföldi kormányok meg sok-sok bevételt hoznak.

Ha mi nekiállnánk fejleszteni a hadiipart, abból csúnya bukás lenne elsőre. Ugyanis nincs exportpiacunk ezen a területen. A környező országok katonai profilja szépen ki van alakítva: most állnak át a Varsói Szerződés fegyverrendszereiről a NATO-rendszerekre. Ezt szállítják nekik a NATO fegyvergyárai, a szerződések érvényesek, abba már nem tudunk beszállni. Új piacokat találni is nehéz egy kicsit, mert a fő fegyvergyártók elég erősen oda tudnak hatni a kormányoknál, hogy kiknek a termékét érdemes megvenni.

Persze nekünk is lehetnek ekkora fegyvergyáraink. Egyszerű a képlet: a belföldi kereslettel felfuttatjuk őket, aztán mikor elég erősek, kiengedjük a szabad piacra. Csakhogy a belföldi keresletet csak állami pénzen tudjuk felfuttatni. A hadsereget az állam tartja fenn, ebben a szektorban nincs helye a magánbefektetőknek. Vagyis az államnak kellene óriási pénzeket beleölnie a hadiipari cégek felfuttatásába. Most pedig jobb helye is van a pénznek - bár a jelenlegi intézkedésekből ez nem mindig tűnik ki.

2011. márc. 21. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Nem kifejezetten nagy gépekre gondoltam.

Ott van a biotechnológiánk, orvostudományunk, az informatikánk (programozás) meg egy halom kihasználatlan kapcsolatunk és ismeretünk.

Ezek eleve támogatott területek.

2011. márc. 21. 19:42
 5/7 anonim ***** válasza:
Persze, ezek valóban ott vannak. Viszont a hadi fejlesztések ilyen különleges területei rendkívüli biztonságot igényelnek. Az egyszerű eszközöket (kézifegyverek, repülőgépek, rakéták) meg lehet venni bárhonnan, azzal nincs gond. De azokat a különleges fegyvereket, amikhez már biotechnológia kell, nem szeretik külföldről vásárolgatni a kormányok. Ez ugyanis magával hozza azt, hogy a csúcstechnológia nem az övék, más is megveheti. Inkább elcsábítják a kutatókat a hadsereg saját intézeteibe, mert amit ott kitalálnak, az biztosan csak az adott haderőé lesz.
2011. márc. 21. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Utolsó, a repülőgépek és rakéták általában ma már a csúcstechnológiát jelentik, ezért a komolyabb dolgokat rendkívül nehéz beszerezni és kifejleszteni.

Emellett, a biotechnológia nem csak a biológiai fegyverek létrehozásához használható tudást jelenti, hanem az élő szervezetek működésének ismeretét is, ami elméletileg sokat segíthet gyógyszerek és egyéni védőfelszerelések, (nem) halálos fegyverek előállítása során is.

Szerintem a gond leginkább az, hogy a használható haditechnikai eszközök jelentős részének gyártásához és kifejlesztéséhez ma már erősen specializált tudás és sok tapasztalat kell, így eleinte nem sok kelendő árut tudnánk létrehozni.

A kézifegyveres példád úgy gondolom jó volt egyébként, én is valami hasonlóval kezdeném. Amennyiben lehetővé tennék az önvédelmi/otthonvédelmi lőfegyverek beszerzését, elérhetőbbé tennék a sportlövészetet és a vadászatot talán kialakulhatna egy olyan magyar fegyveripar, amely alkalmassá válhatna a katonai eszközök terén is világszínvonalú teljesítményt nyújtani.

2011. márc. 21. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Meg vannak a megfelelő ismereteink és eszközeink. Még ha kicsik is de kezdetnek elég.

Fegyverekről: Gepárd... Máig nem értem miért nem lettek annyira népszerűek mint a versenytársaik. Ugyanakkor jól bizonyítják a hozzáértést.

2011. márc. 23. 02:30

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!