Mit jelent az, hogy központosított hatalom? Ma a világon hol van ilyen? Magyarországon milyen típusú hatalom van?
Dél-Koreában.
A demokrácia ellentéte.
Annál központosítottabb a hatalom, minél nagyobb részét hozzák a döntéseknek egy helyen.
Pl. Magyarországon vannak ügyek, amelyeket egy helyen döntenek el. Azt, hogy mennyi legyen a kenyér áfája, eldönti pl. a parlament, és ez az egész országra érvényes. A hatalom nem teljesen központosított, mert pl. azt, hogy Lacházán mennyi a csatornadíj, vagy szabad-e Lacházán közterületen inni, a lacházi önkormányzat dönti el.
Vagy mondjuk központosított az oktatás, ha a minisztérium előírja, hogy az egész ország összes iskolájában egy bizonyos tankönyvet kell használni és pontosan mit kell oktatni. Nem központosított, ha az iskoláknak némi döntési szabadságuk, mozgásterük van.
A gazdaságban a központosítás (centralizáció) azt is jelentheti, hogy pl. mekkora része van állami tulajdonban az eszközöknek, vagy a jövedelmek mekkora részét szedi be és osztja ki újból az állam. Pl. a belga állam beszedi adóként a GDP 55%-át, a szlovák viszont csak a 30%-át.
ma 23:40
Ennek semmi köze a demokrácia kérdéséhez. Egy diktatúra is lehet decentralizált (még ha ez nem is jellemző), és egy demokrácia is lehet centralizált.
Magyarországon a "fotelforradalmárok" "fülkeforradalmat" csináltak. Ezt egy "alkotmányos puccs" követi.
Szerintem Magyarországon "demokratikus diktatúra" a hatalom formája.
Esetleg "Orbanokrácia" van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!