Egy híradásokat követő, segítőkész emberre lenne szükségem a házimhoz. Valaki?
Az egyiptomi tüntetések január 25-én kezdődtek, miután Tunéziában sikeresen elűzték az ottani diktátort, Ben Alit. A helyzet Egyiptomban is hasonló volt, ott Hoszni Mubarak volt az államfő, aki 1981 óta, az akkor elnök, Anwar Szadat meggyilkolása óta vezette az országot. Diktatorikus hatalmat épített ki, bár voltak választások, de ezek minden valószínűséggel elcsalták. Betiltotta az egyik legnagyobb ellenzéki szervezetet, a Muzulmán Testvériséget és Ben ALihoz hasonlóan szekularizálta az országot (szétválasztotta az államot és az egyházat, tehát tiltotta pl a fejkendő viselését az állami tv-ben és az egyetemeken.
A tüntetések a dráguló élelmiszerek és a magas munkanélküliség elleni tiltakozásként indultak, először nem nagy reményt fűztek hozzá, hogy sikerül megdönteni Mubarak hatalmát, mivel Egyiptom hatalmas ország nagy népességgel és az olyan nagy befolyással rendelkező országoknak, mint pl az USA és Izrael az volt az érdekük, hogy Mubarak hatalmon maradjon, mivel ő elismerte Izraelt és ez békét jelent Izrael számára. Ezért cserébe az USA hatalmas pénzeket fizetett Egyiptomban segélyként és elnézték Mubaraknak a nem túl demokratikus kormányzását. Az egyiptomi kormány a tüntetések lecsendesítésének érdekében lekapcsolták az egész országot az internetről, de már ez sem volt elég. Az utóbbi napokban Mubarak többször beszédet tartott az állami tv-ben, de azonnali lemondásról szó nem volt, ez tovább hergelte a tömeget. A tüntetések átterjedtek az összes nagyobb Egyiptomi városra, a Mubarak ellen tüntetők és Mubarak mellett tüntetők ill. a rendőrség összecsapásainak több, mint 300 áldozata lett. Végül február 11-én Omar Szulejmán, az alelnök bejelentette Mubarak lemondását. A hadsereg vette át az irányítást ideiglenesen, valószínűleg választások lesznek 6 hónapon belül, de az is lehetséges, hogy a katonaság úgy dönt, hogy nem adja át a hatalmat és egy újabb Mubarakhoz hasonló katona fogja irányítani az országot. A harmadik verzió az iszlám állam, ami Iránban is kialakult, ennek szerintem nem nagy valószínűsége van, mert a Muzulmán Testvériség is egyértelműen a szabad választásokat támogatja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!