Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Egy szociálisan érzékeny,...

Egy szociálisan érzékeny, humanista berendezkedésű állam megengedhetné azt magának, hogy mesterségesen visszatartja a technikai fejlődést, hogy a fizikai munkások meg tudjanak élni?

Figyelt kérdés
2010. nov. 22. 19:56
 1/6 A kérdező kommentje:
Nyugaton már egy csomó fizikai munkát robotok végeznek. Ha ez nálunk is elterjed, többszázezernyi munkás munkanélküli lesz.
2010. nov. 22. 19:58
 2/6 anonim ***** válasza:
75%

Ma Magyarországon (és a technikailag fejlett nyugaton is általában ilyenek az arányok) kb. 1 millió ember végez olyan munkát, amivel ténylegesen előállít egy terméket (primer, szekunder szektor), miközben 2-3 millió csak az elosztásból, szervezésből, szolgáltatásokból (tercier szektor) veszi ki a részét.


Mondanom sem kell, ez egy egészen egészségtelen berendezkedés, mivel sokkal többet kellene termelnünk, mivel jelenleg még magunkat sem tudjuk ellátni. Minden Kínából és Ázsia más részeiből áramlik ide hozzánk, miközben mi itt Európában és az USA-ban sokkal jobb termékeket tudnánk gyártani. Sokmindenből behozatalra szorulunk, amit itthon is meg lehetne csinálni, elő lehetne állítani.


Ez viszont pont ellentétes a kérdéseddel, mivel te azt állítod, hogy a gépek elveszik az emberek munkalehetőségeit és mennyivel jobb lenne, ha kevesebb gépi erőt és több humán munkaerőt foglalkoztatnánk.


Én meg azt mondom, hogy maradnunk kellene a mai technikai színvonalon, csak sokkal több embert át kéne irányítani a termelésbe, mert hiába vagyunk fejlettek technológiailag, egyszerűen nem termelünk elég árut, még gépekkel sem.

2010. nov. 22. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Igazából ez pro és kontra.

A munkás rosszul jár a gyár jól.

A gyár érdeke a robotok, hisz napi 24 órában tudnak dolgozni és nem kérnek fizetést és gyorsabbak.

A munkásnak viszont a munkája a fontos.

Igazából ha én tulajdonos lennék kb nálam robotok, karbantartók, takarító, programozók és az egyéb.(képviselik a céget megbeszélése, megrendeléseket intézi, stb)

2010. nov. 22. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Jó kérdés. Azt hiszem, hosszú távon mindenkinek érdeke a fejlődés. Gondoljunk bele, ma az átlagember mennyivel jobb színvonalon él, mint száz éve.

Hosszú távon a fizikai munkák jelentős része egyszerűen el fog tűnni. De ennek tényleg lassan kell bekövetkeznie, nehogy megint megjelenjenek a géprombolók :S

2010. nov. 22. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem a technika fejlődését kéne visszatartani, hanem a dolgozók tudását fejleszteni. Ma Magyarországon sajnos több millió ember él, aki még mindig azt gondolja, hogy egy zöld gomb nyomogatásából meg fog élni, és az állam hibája, ha ez nem sikerül. Ahol robotok dolgoznak, azokat is gyártja valaki, tervezi, karban tartja, fejleszti stb. Szóval munka magasabb technikai színvonalon is lenne, csak ahhoz tudás is több szükséges.


Ha a kérdés nem Magyarországra vonatkozott, hanem úgy általában lett föltéve, akkor sem tartanám jó ötletnek. Az ilyen szociálisan érzékeny, humanista berendezkedésű államot úgy bedarálnák a fejlettebb technikával rendelkezők, mint annak idején az indiánokat a "civilizált" fehérek.

2010. nov. 22. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
utolsóval teljesen egyetértek!
2010. nov. 23. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!