Támogatnál egy olyan rendszert,amiben a minimálbér mellé maximumbért és vagyonosodási limitet vezetnének be?
A vagyonosodási limit egy olyan összeg lenne,ami földi halandót nem befolyásolná a mindennapokban.
Nyilván ehhez egy erősen kontrollálható rendszer kellene,amiben nyomon lehet követni/ ellenőrizni a vagyonosodást. Így a KP megszüntetése sokat javítana az esélyeken. Hosszútávon pedig egyenlőbb életszínvonalat és a szegény-gazdag közötti szakadék csökkenését jelenthetné.
Az elképzelés az alábbi: A maximumbér mondjuk a minimálbér 3x-osa lenne végeredményben(tudom,ez 2025ben kevesebb mint bruttó 900ezer lenne),de ez nem azt jelentené,hogy 1 hónapban nem kereshetnél attól többet. Ez az érték lenne a mutató ami alapján meg lenne határozva,hogy pl 15éves korodtól kezdve(ott csak kb 3-4 havi bérrel számolva, majd 16éves kortól egész évekkel), mennyi az a pénz amit maximum kereshettél volna. Pl ha 26 éves vagy akkor ez 10*12+3 ,azaz 123 havi maximum bérnek megfelelő összeg,azaz pl bruttó 110,7millió forint. Ha 1 hónap alatt valaki a zsebedbe csúsztatja bérként akkor sincs semmi gond,de a következő hónapban már br 900-ezernél többet nem fognak tudni utalni neked.(Nyilván a nettót utalják,de érted a lényeget.) Szóval,ha cégtől ,vagy vállalkozásodból veszed ki akkor az életkorod határozza meg,hogy mennyi pénzt kaphatsz. Ha valaki csak úgy utal neked a semmire 110millát a vállalkozói számládra az nyilván gyanús.
Az öröklés,ajándék vagy ha magánszemélytől kapsz pénzt stb az megint más, ott a vagyonosodási limit lenne a mérvadó,ami ha mondjuk 60év +3hónapban lenne meghatározva(15-76éves korig ügye) az 650millió lenne. Elméletben el se érhetnél ennyit alapból,hisz 60év alatt költségeid is lesznek így ez nem egy olyan limit amit könnyű lenne túllépni.Ráadásul így akár egy 8-10éves gyerek is kaphatna pénzt a számlájára(amivel már születés után rendelkezne.)
Felmerül a kérdés,hogy mi van,ha cégnek akarsz eladni valamit. A megoldás:Mindenkinek lenne "vállalkozói" számlája is(nyilván ott is lenne felső limit). A tárgyi vagyon pedig rögzíthető lenne mindenki profiljában, pl vásárláskor automatikusan belekerülne. Ebből a profilból pedig áthelyezhető lenne a vállalkozói számlára,mint tárgyi eszköz/befektetés és így vállalkozóként értékesíteni tudná azt. A vállalkozói profilban pedig mint befektetett összeg jelenne meg (maximum az inflációval növelt vételárig),amit minden gond nélkül vissza tudna utalni magának ezzel csökkentve 0-ra a befektetett összeget. Ha pedig drágábban adta el,az már bevételnek minősül,így azt csak bérként tudná kiutalni magának.(De azt csak akkor,ha az ingó-ingatlan vagyona nem éri el a vagyonosodási limitet.)
Megelőzve a következő kérdést: a profilban lévő általános használati eszközök leselejtezhetőek lennének,de ha 50 év múlva megy valaki ellenőrizni és megkérdezik,hogy mi az a fúrógép, meg mi az az 500tonna nemesacél ami nem szerepel egyik vagyonlistádon sem, és honnan van az a 16db bicigli, akkor ejnye bejnye.(Nyilván nem a korai stádiumban)
Ebben a rendszerben senkitől nem vennének el semmit,de aki már túlvagyonosodott, annak további vagyonnövelésre már nem lenne lehetősége,kénytelen lenne felélni vagy másra átruházni,amíg a vagyonosodási limit alá nem csökken a pénze,hogy további vagyont szerezzen. Befektethetne,de abból pénzt addig nem vehetne ki amíg a vagyonosodási limit felett van a sajátja.
Indokolt esetben, pl ha valaki a vagyonosodási limite miatt bérjellegű bevétel híján van és nincs fizetőeszköze, eladni meg nem tudott a vagyonából- ingó-Ingatlan vagyon esetén kérvényezhető lenne az áron aluli állami átvétel(pl 1-10%-áért,értékétől függően),mint előleg,majd pedig aukcióra lenne bocsátva. Ha x éven belül senki nem veszi meg akkor az államé,ha megveszik,akkor az előleggel csökkentett vételárat vagy annak egy részét megkapná az eladó.(Nyilván egy baszott nagy hegynyi kastélyt akárki nem tud megvenni és nem biztos hogy bárkinek kell)
+(Opcionálisan nyilván lehetne erőteljesebb minimálbér emelés,hogy egységes legyen EU szinten)
+1 megelőző válasz: Cégeknek külön számla lenne és ugyanúgy lenne limit a befektetett tőke alapján.
++1: Egy vállalkozó se tudna többet levenni a céges számlájáról,maximum kevesebbet dolgozna ugyanazért a pénzért. Aki lelkiismeretes ,az pedig lehet,hogy olcsóbban is dolgozna.
+++1 válasz: Igen, az orvosok biztos mind ugandába mennének(nekik még én is felajánlanék egy ingyen házat kezdésnek,ha vállalják,hogy letöltenek 10-15évet belhonban vagy ilyesmi. De mivel ők a hosszabb tanulási idő miatt eleve csomó pénz minuszba lennének alapból is többet keresnének a "bérmaximumtól",hogy behozzák a lemaradást. Még államilag is. Ez az alptézis bármelyik szakmára igaz lehet. Ismétlem, a bérmaximum nem feltétlenül az adott hónapban maximum kapható bevételt jelenti.
Nyilván finomítani kell rajta. Így utólag is tudnék a szövegben módosítani pár vitatható dolgot,de már túl sokat írtam :D
Mivel többrt keresek ennél, ellentem.
És nem igaz, hogy a "halandóknak" nem elérhető ilyen ösdzeg.
"Inkább a sávos adózást kellene visszaveztni, ahol a magasabb jövedelemhez jóval magasabb adó is tartozna"
Gratulálunk elvtárs, kapja is a vörös csillag érdemrendet.
Aki jobban keres (alkalmazottként) tett is érte.Szívott az egyetemen például.
Nehogy már büntessük, mert tanultabb, képzettebb, mint mások b_meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!