Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A demokrácia vagy a diktatúra...

A demokrácia vagy a diktatúra rosszabb?

Figyelt kérdés
2010. nov. 6. 14:06
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

És vajon a demokrácia mennyire életképes?

Amikor Magyarországon először kipróbálták, kemény két év után elegük lett belőle.

Ez lenne az a nagy tökéletesség?

2010. nov. 6. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:

"Ez lenne az a nagy tökéletesség?"


A XXI. században meg kéne már érteni, hogy nem az elérhetetlen "tökéletességet" kéne hajszolni, ahogy a kommunizmus és a középkori keresztény állam probálta, hanem inkább meg kell teremteni egy olyan környezetet, amiben mindenki azt csinálhat, amit akar, és megvalósíthatja önmagát, egészen addig, amíg nem árt vele másoknak. A többi majd jön magától, ahogy fejlődik a technika és alakul az emberek szociális érzéke.

2010. nov. 6. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

"És vajon a demokrácia mennyire életképes?"


Nézz körül nyugaton. Évszázadok óta gyakorolják, és mindegyik elégedett, magas színvonalon élő társadalom. Nem is akarnak sem királyságot, sem diktatúrát.


Az első magyar köztársaságokat sem a népakarat, hanem sokkal inkább erőszakos csoportok, illetve a külföldi nyomás szüntette meg.

2010. nov. 6. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

"Évszázadok óta gyakorolják, és mindegyik elégedett, magas színvonalon élő társadalom. "


A monarchia meg kb. 5000 éven át működő államrend volt.


"Az első magyar köztársaságokat sem a népakarat, hanem sokkal inkább erőszakos csoportok, illetve a külföldi nyomás szüntette meg."


Igen? És az erőszakos csoportok követelték azt a nemzetgyűléstől (amit ugye a többség választott), hogy egyhangúlag töröljék el a köztársaságot?

Mellesleg a külföldnek semmi baja nem volt a köztársasággal. Elvégre a franciáknál elhivatottabb republikánusok nem is léteznek. (Talán csak az USA.) Ők miért támogatnák a monarchista fordulatot? Sőt, azt még veszélyesebbnek is tartották egy Habsburg restaurációs kísérlet miatt.

2010. nov. 6. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:

"A monarchia meg kb. 5000 éven át működő államrend volt."


De elfelejted, hogy ebben az 5000 évben úgy éltek az emberek, hogy csak az uralkodóháznak volt akkora szabadsága és tehetett meg annyi dolgot, mint most egy nyugati demokratikus ország átlagos lakója, a nép többi része pedig szörnyű körülmények között élt, földeken robotolva, bányákban bányászva vagy éppen máglyán lángolva, amiért mondjuk kiderült róla, hogy élvezi az életben a jó dolgokat, és nem mindennap a Bibliát bújja.

Tényleg ez kell nekünk?

2010. nov. 6. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

"agy éppen máglyán lángolva, amiért mondjuk kiderült róla, hogy élvezi az életben a jó dolgokat, és nem mindennap a Bibliát bújja. "


És a kereszténység elterjedése előtt mi volt?

Már Jézus születésekor is minimum 3000 éve léteztek monarchiák. Ők nem hiszem, hogy nagyon olvastattak volna Bibliát. (Kivéve a zsidókat.)

Ami meg a rossz életkörülményeket illeti, mintha azok ma nem lennének. Nézz csak körül!

Akkoriban is volt egy szűk elit és egy jól élő értelmiségi réteg, mint ma. A többiek meg ma is szenvednek. Csak az változott, hogy most 4-5 évente megválaszthatják, hogy ki zsigerelje ki őket.

2010. nov. 6. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

"Ami meg a rossz életkörülményeket illeti, mintha azok ma nem lennének. Nézz csak körül!

Akkoriban is volt egy szűk elit és egy jól élő értelmiségi réteg, mint ma. A többiek meg ma is szenvednek. Csak az változott, hogy most 4-5 évente megválaszthatják, hogy ki zsigerelje ki őket."


Ugye most nem azt akarod mondani, hogy az aki manapság minimálbérből él és valami egésznapos fizikai munkát kell végeznie (mondjuk árufetöltőit) annak ugyanolyan rossz sora van, mint a középkori parasztoknak, vagy az 50-es évek TSZ-parasztjainak?

2010. nov. 6. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:

"Igen? És az erőszakos csoportok követelték azt a nemzetgyűléstől (amit ugye a többség választott), hogy egyhangúlag töröljék el a köztársaságot? "


Az 1. világháború utáni zavaros forradalmi időszakot nem kellene összemosni a demokratikus köztársaság fogalmával.


A külföldi nyomást a 2. köztársaságnak nevezett (ugyancsak rövid) időszak megszüntetésére értettem. Ez nem lett volna lehetséges a kommunista Szovjetúnió aktív támogatása nélkül.

2010. nov. 6. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
A demokrácia rosszabb.
2010. nov. 6. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

"A demokrácia vagy a diktatúra rosszabb?"


Természetesen a diktatúra rosszabb, ha megnézzük a diktatúrákat és a demokráciákat, akkor azt látjuk, hogy az előbbiek a fejletlen, problémákkal teli országok, míg a sikeres országok szinte mind demokráciák. Nagyon kevés sikeres diktatúra van, és azok is inkább demokratikus és diktatótikus elemeket vegyítő hibrid rendszerek (ilyen pl. Szingapúr).


A demokrácia definíciója egyébként az, hogy általános, egyenlő és titkos választójog alapján végzett választáson, törvényesen leválthatók a főhatalmat gyakorlók. Emellett a demokrácia feltétele az alapvető polgári szabadságjogok biztosítása.


Az USA pl. demokrácia: az elnök, a képviselők és a szenátorok választáson leválthatók, a szólásszabadságot, vallásszabadságot stb. az állam garantálja. Pl. a szólásszabadság az USA-ban jóval korlátlanabb, mint a legtöbb más országban.


Az is téves elképzelés, hogy az amerikai elnöknek akkora a hatalma, mint egy diktátornak. Összességében kb. akkora a hatalma, mint Magyarországon a miniszterelnöknek, bár az összehasonlításnak persze nincs sok értelme, mert az USA politikai rendszere eléggé más.

2010. nov. 6. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!