A kedvezőtlen forint-euró árfolyam miatt érdemes lehet a téli kirándulásokat tavaszra vagy jövő nyárra halasztani?
Ha rendeződik. Ha meg nem akkor fogod a fejed, hogy miért nem intézted korábban.
Most a fiam van így. Halogatta a kocsivásárlást, még 1-2 fizetését meg akarta várni hozzá, erre közben az árfolyamváltozás miatt drágultak az autók és most pont ott van a plusz gyűjtött pénzzel, mint lett volna 2 hónapja, euróban ugyanannyi.
Ráadásul mi van ha nyáron más miatt nem tudsz majd utazni? Én tegnap majdnem eltörtem a lábam egy ostoba kis balesetben, hiába halogattam az elintézendőket, hogy majd a jövő héten szabin leszek akkor megcsinálom, most meg örülök ha járni tudok. A covid-ot se tudta senki előre kitalálni.
Mérlegelj! Ami durvább kiadás euróban azt lehet jobb kicsit tolni, de ha csak kicsi a különbség akkor ne várjatok vele!
#3 Más országoknál is van. Az euró és dollár egymáshoz viszonyított árfolyama is változik. Még az euró árfolyama is romlott a svájci frankhoz képest az elmúlt években - csak mivel az euró szintén egy erős valuta, sokan vásárolják, így nem olyan jelentős a változás, mint a forintnál.
Nézz meg egy euro-forint árfolyamot mondjuk úgy 20–25 éves távlatból: [link]
Mondjuk egy 2002-es kiugrás az tényleg kiugrás, egy aktuális helyzetben megszaladó árfolyam, aminél várható volt, hogy vissza fog korrigálni. A jelenlegi magas árfolyam viszont egy hosszútávú trendbe illeszkedik, attól nem igazán rugaszkodik el. Az elképzelhető, hogy lehet, hogy lesz még 390 körüli az árfolyam (azaz lesz még a jelenleginél 4–5%-kal alacsonyabb, ami nem egy hatalmas különbség), de nagyobb vagy huzamosabb forint erősödéshez valami nagyfokú fordulat kellene, amit nem nagyon látunk közeledni, sőt… Kamatemeléssel, meg hasonlókkal elvileg le lehetne ideiglenesen szorítani 400 alá is az árfolyamot, de annak meg inflációnövelő hatása van, és az ország gazdasági helyzete több szempontból sincs olyan helyzetben, hogy ennek lenne fedezete.
Ahogy látom, szépen lassan el lehet búcsúzni a 400 Ft alatti árfolyamtól, mint ahogy 2022-ben elbúcsúztunk a 350 Ft alatti, 2017 után a 300 Ft alatti, 2012-ben a 250 Ft alatti árfolyamtól.
#5 Abba a hibába esel, hogy egybe veszed a 2008 előtti és utáni éveket.
A forint korábbi árfolyamát maga a kormány és a jegybank határozta meg, 2009 óta van teljesen piaci árfolyam. A 2009 előtti sávon belüli mozgás pont ezt mutatja, hogy a sáv az szabályozott volt, nem lehetett annál nagyobb vagy alacsonyabb az árfolyam, lényegtelen milyen volt az ország gazdasága. A piac 2009-ben kezdte el beárazni a forintot és onnantól a valós kereslet-kínálat (és a spekulációk meg jegybanki beavatkozások) mozgatták szabadon.
A lényeg, hogy nincs valós összehasonlításra lehetőség, mert a szabad árfolyam szinte csak ezen kormány idejére tehető és persze a devizahiteles válságtól indul, ahol eleve a forint is bajba került. Ezt vitte tovább is a piaci véleményekben.
Hát ha téged boldoggá tesz, hogy 1.000 euróért nem 400 ezer forintot kell adni, hanem csak 380 ezret, és így szédületes 20 ezret spórolsz, akkor igen.
Én mondjuk lexarnám, és az utolsó szempont lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!