Az hogy melyik országok lettek gazdagok nem elsősorban az ott élők munkájától függött?
Én dolgoztam Németországban és nem azt tapasztaltam, hogy a németek keményebben dolgoznának, mint a magyarok. Más ismerősöm, aki Angliában volt is azt mondta, az ottaniakat nem nagyon izgatta a munka, megcsinálták, amit muszáj és kész.
A szomszédaink, az osztrákok például sokkal gazdagabbak nálunk, de ez szerintem azért van, mert egyrészt jobbak a földrajzi adottságaik, olyan helyen fekszenek, ahol kereskedelmi utak találkoztak és rengeteg vámot tudtak beszedni. Emellett történelmileg is szerencsésebb sorsuk volt, nem voltak török megszállás alatt, nem volt kommunizmus, stb.
Ez leginkább attól függ egységnyi idő alatt mekkora értéket tudsz előállítani. Ha a magyarok keményen dolgoznak és előállítanak X értéket, míg a németek fele olyan hajtással 5x ertéket akkor nem a németek/britek/osztrákok a hülyék...
Nálunk még mindig a kemény,mocskos munka az igazi munka a többi komolytalan csak mi nem látunk az orrunknál tovább.
Számomra furcsa a középkori vámokra hivatkozni 2024-ben :)
Konkrétan semmiben sincs igazad.
Magyarország sokkal jobb helyen fekszik mint ausztria, ott negyed ennyi termőföld sincs, mégis jobb a mezőgazdaságuk. Óraszámban kevesebbet dolgoznak, de az minőségibb mint itt.
Azért gazdagabbak mert ők befektetik a pénzt, nem lenyúlják mint nálunk... Ennyi az oka.
"A szomszédaink, az osztrákok például sokkal gazdagabbak nálunk"
Jó, de azok mindent tőlünk loptak, meg a románok és a szlovákok is.
"Azért gazdagabbak mert ők befektetik a pénzt"
A lopott pénzt. Meg még lopnak hozzá.
Nem azt kell összehasonlítani hogy a magyar vagy az angol takarító seper-e jobban...
Értékteremtő, innovatív munka az ami előbbre visz.
Az amugy tény hogy a régi gyarmattartó országok, és akik kimaradtak a nagy háborúkból jelentős előnnyel indultak a gazdasági versenyben, de ezt az előnyt már errodálta az idő, sok ország esetében(Nálunk nem, mert mi most is hátrafelé megyünk nem előre)
Hát sok mindenen múlik, de az biztos, hogy a munkamennyiségnek nincs hozzá köze. Egy ország gazdagsága leginkább attól függ, hogy az egyedi adottságai éppen mire predesztinálják az aktuális világrendben. A világrend változásai dobnak egy országot fel és le.
Jó példa erre egy nagy világháború. Egy világháborúból ki lehet jönni győztes szuparhatalomként (SZU, USA). Be lehet menni szuperhatalomként, és győztesen, de rokkantnyugdíjasként kiszállni (UK). Meg lehet többé-kevésbé jól úszni (Svédország). Meg szinte teljesen el is lehet pusztulni, mint Magyarország az elsőben.
Ha megnézzük, Magyarország a Monarchia részeként az 1. vh-ig a világ top 10 leggazdagabb országa közé tartozott, eközben a Skandináv országok szinte éhen haltak. Aztán jött egy világrengés, és Magyarország széthullott, a Skandinánv országok pedig lendületet kaptak.
De lehet technológiai váltás, ahogy pl a kőolaj gazdaggá tette az arab országokat. Lehet egy földrajzi felfedezés, ami világhatalommá teszi a flottával bíró országokat, és egy természeti katasztrófa, ami lesöpri őket (lásd: Portugália 1755). Lehet egy Oszmán birodalmi terjeszkedés, aminek a hatóköre Magyarországot még eléri, de Lengyelországot, Ausztriát már nem.
És amúgy igen: lehet egy szar kormány populista kormány is, ami csődbe vitte pl Argentínát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!