Ha a Föld bolygó egyetlen 1 állam lenne (az emberiség történelme során először), akkor annak a vezetőjének (Elnök, Kancellár, Főkonzul, stb) a hivatalában lévő idejét/a mandátumának időtartamát kb 10 évben kellene meghatározni/törvénybe iktatni?
Pont hogy rövidebb időben kéne. Látjuk mit okoz egyetlen országgal is, egy túl hosszú ideje hivatalban lévő, alkalmatlan vezető.
Egy egész világ irányítása esetén még rövidebb ideig szabadna csak hatalomban hagyni, nehogy visszaélések legyenek.
Szerintem itt sokkal fontosabb lenne azt megvitatni, hogy mi alapján döntik el a szavazatok értékét. Mivel mi itt fejlett nyugati nép konkrétan a föld 1/8 részét tesszük ki, nagy eséllyel folyamatos ázsiai uralom lenne, ha minden szavazat 1-et érne.
Egyébként a 10 év szerintem sok lenne, azaz attól függ, hogy mennyi valódi hatalommal rendelkezik. Ha sokkal, akkor 5 év inkább reálisabb lenne és maximalizálni kellene, hogy MAXIMUM egyetlen ciklust maradhat. Ha nincs neki sok hatalma, akkor a 10 év szerintem korrekt.
4.
Ez jó vicc, amikor már az oviban úgy indul a játszma, hogy "bibibí nekem van ájfónom nektek meg níííncs" (és ez régen se volt jobb, csak nem ájfónnal keménykedtek a 4-5 éves gyerekek, hanem pávör rindzsör figurával, korábban "NSZK"-s cuccokkal, még korábban a jobb ruha is kiemelkedő lehetett a többiek szakadár gönceivel szemben)
Tök mindegy, ki és mennyi ideig az államfő. Az államfők és kormányfők hivatali idejének korlátozása egy ál-demokratikus intézkedés. Ugyanúgy, ahogy a választások, amit jelenleg a demokratikusság alapjának tekintük, valójában csak sokadlagos jelentőségűek/hatékonyságúak a demokratikusság biztosítása tekintetében.
A demokratikusságot sokkal jobban biztosítják pl.:
-a képviselők visszahívhatósága
-kiterjedt sztrájk-jog, és a sztrájk joggal való élés kultúrája
-jól működő szakszervezetiség
-petíciók kezdeményezésének, és az azokon való nagy arányú részvétel kultúrája
-a népszavazási kezdeményezés és az azokon való magas arányú részvétel kultúrája
-a többféle forrásból való népi/állampolgári tájékozódás
-a bojkott kultúrája
-a hatékony tüntetések (útlezárások, blokádok) kultúrája
-a jól megírt alkotmány és egy független, nagy mozgásterű alkotmánybíróság
Ezek azok az eszközök, amik a néphatalmat (demokratikusságot) biztosítani tudják, nem pedig a 4-5 évenkénti választások és a hivatali idő megszabása.
Ha körülnézünk a világban, jól látszik, hogy az embereknek f. ngjuk sincs a valódi demokráciáról / a demokratikusság valódi működéséről. (Nincs is VALÓDI demokrácia sehol, csak látszat-demokráciák vannak. Ezek között meg csak annyi a különbség, hogy melyik látszat-demokrácia látszik demokratikusabbnak, és melyik kevésbé...) Nemcsak Magyarországon, hanem úgy az egész Földön általában véve. Nyugaton egy hangyaf. sznyit többet élnek az általam itt felsorolot valódi demokratikus eszközökkel, mint Magyarországon, de valójában még az is csak a lepkef. ng mértéke/kategóriája...
7.
Ezzel is próbálkoztak egy időben a szocializmus elején, de életszerűtlen. Kb. ki kellene irtani egy teljes generációt és a következőt már "burokban" nevelni, hogy lehessen, de ez emberileg és jogilag is aggályos!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!