Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Magyarországon miért tabusítjá...

Magyarországon miért tabusítják a vízenergiát?

Figyelt kérdés
2024. máj. 7. 08:05
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
98%
Mit csinálnak vele?
2024. máj. 7. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
80%

Abból sem lesz pénze Putyinnak.


Nálunk minden alternatív energia tiltott vagy korlátozott ami az oroszok energiának lehet a vetélytársa.


Ez a szuverenitás

2024. máj. 7. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
63%

Mert nekünk sajnos nincsenek nagy vízenergia kapacitásaink. Nincs az ország területén ehhez elegendő esés a nagyobb folyóvizek mentén.


Ettől függetlenül több helyen szükség lenne vízszintszabályozásra és duzzasztásra ami némi energiatermelő kapacitással is járna, de ezek költségvonzata hatalmas.

2024. máj. 7. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Az MVM-et tabusítják inkább.
2024. jún. 8. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
38%
Azért kíváncsi lennék mit gondol a valóságról a két felhasználó aki a #3-at lepontozta :)
2024. jún. 8. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
86%

Alföldi, kis esésű folyóink vannak, és még a Dunán sincs akkora vízhozam, hogy az ott épített erőművel megoldódna az energia ellátás.

Egy erőmű pedig a folyó jellegét is megváltoztathatja, főleg ezen vitáznak évtizedek óta a szakemberek.

Rá lehet keresni az interneten is a "csongrádi duzzasztó", "nagymarosi vízlépcső" kifejezésekre.

Előbbi építését 1973-ban fújták le, de időről-időre fellángol a vita, hogy mégis megépítsék-e.

A nagymarosi vízlépcső építését többek között környezetvédelmi, társadalmi tiltakozási hullámok miatt állították le 1989-ben, aminek ráadásul nemzetközi pereskedés is lett a következménye.

A duzzasztók építésével nem is az energiatermelésen vitáznak, hanem a felduzzasztás hatásait a környezetre, és most az a vélemény áll nyerésre, hogy több kárt csinálna, mint amennyi haszna lenne.

Komplikált, összetett téma, akit érdekel, rá tud keresni különböző írásokra.

2024. jún. 9. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
69%

Az a vicces ezekben a vitákban, mint pl:


" hanem a felduzzasztás hatásait a környezetre, és most az a vélemény áll nyerésre, hogy több kárt csinálna, mint amennyi haszna lenne."


hogy sok vízfejű nagyokos vitázik ezeken, mintha az életük múlna rajta miközben a Duna Magyarország határain kívül mindkét szakaszán duzzasztva van és soha nem hallottunk olyat, hogy az osztrákok a köznyezetvédelem és környezeti problémák miatt követelnék azt a tizenegynéhány duzzasztó lebontását és ugyanez elmondható a szerbekről és a románokról is. Mi itt középen akarunk megint okosabbak lenni, mint a körülöttünk lévő világ aztán időközben nálunk nem hajózható a Duna, nálunk okoz környezeti problémákat a folyamatosan alacsony vízállás... :D

2024. jún. 9. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
95%

Nincs elegendő tudásom ahhoz, hogy az erőmű építéseknél felmerülő vitákat így, vagy úgy minősítsem.

Egyszerű tényként írtam a példákat, hogy bár voltak, és vannak tervek duzzasztógátak építéséről, azok ellenzői nem feltétlenül a politikusok.

Az energiaellátást nem oldaná meg néhány vízi erőmű, a Bős-Nagymaros, Dunakiliti rendszer teljes csúcsrajáratáson 2-3 százalékát termelhette volna az akkori energiaszükségletnek.

Emlékszem, hónapokon keresztül volt vezető hír az erőmű megépítése ellen tüntetők tevékenysége, a Duna kör még alternatív Nóbel díjat is kapott, és végül a "népakarat" miatt mondta fel a kormány a szerződést, ami nemzetközi pereskedéshez vezetett, és a bíróság döntését azóta sem tartják be.

A kérdés szempontjából a lényeg, hogy még egy nagy méretű összetett rendszer is ennyi (2-3 százalék) energiát tud termelni, az energiaellátást nem tudjuk megoldani vízi erőművekkel, minden duzzasztógát elsődleges célja a vízgazdálkodással függ össze, az energiatermelés másodlagos.

A legnagyobb megépült vízi erőmű a kiskörei, 28MW teljesítményre képes.

Nem vagyok az atomenergia híve, de összehasonlításként, Paks kimenő teljesítménye 1900 MW... picit több, mint a Kiskörén megtermelt 28.

Kisköre fölött viszont ott van egy olyan mesterségesen létrehozott vízi élettér, ami a folyószabályozások előtti vidéket idézi meg, és sikkal többet ér, mint az a 28MW megtermelt áram.

Tiszalöknél egyszerűen a duzzasztó fölötti folyók vannak visszaduzzasztva, a hatása a Tiszán kb Dombrádig, a Bodrogon az országhatárig mérhető, hatása pozitív és negatív is.

Tiszalökön is másodlagos szempont az energiatermelés, a duzzasztással elsődlegesen a Keleti-főcsatorna, Nyugati-főcsatorna vízellátását biztosítják, amelyek olyan területre szállítják a vizet, ahol nincsenek folyók (Hajdúság, Hortobágy)

A folyószabályozások hozadéka lett, hogy az ottani Hortobágy folyó víz nélkül maradt, sajnos szennyvíz levezető csatornát csináltak belőle, friss vizet a Keleti-főcsatornából kaphat.

2024. jún. 9. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

A néhány vízerőműre nem az energiaellátás miatt lenne szükség, mert ahogy írtad is ezek teljesítménye a mi esésünk mellett elhanyagolható.


A bősi vízlépcső megépítése után beigazolódott, amivel eredetileg is terveztek: a Duna hordaléka minimálisra csökken így elkezdi a saját medrét elhordani ami probléma. A nagymarosi duzzasztó meg nem építése komoly problémákat okozott a szigetközben és a Duna felső szakaszán. A Duna és Kiskörétől a Tisza gyakorlatilag fék nélkül kifolyik az országból és mivel nincs semmilyen vízszintszabályzásra alkalmas építmény ezeken így nyaranta rekord alacsony vízállásokat mérünk és az alacsony vízállás hatással van a környező kisebb vízfolyásokra és a drén-hatás miatt a talajvízre is.


Elsősorban pont amiatt kellene duzzasztani mindkét nagy folyónkat, hogy a folyómederben és annak környezetében helyreálljon egy egészséges állapot és nem a villamosenergia termelés miatt. Ez utóbbi kb senkit nem érdekel, a beépíthető kapacitás elhanyagolható.

2024. jún. 9. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
79%

Kb ugyanarról beszélünk, de a kerdés kifejezetten az energiaellátásra irányult, ami - ahogy te is írtad - nem lenne jelentős plusz.

A vízgazdálkodási, ökológiai vitát meghagyom másoknak.

2024. jún. 9. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!