Ha a baloldali eszmének a szocializmus,a jobbnak a kapitalizmus, a liberalizmusnak mi a gazdasági megfelelője?
#10 "Politikai viszonylatban(társadalmilag) 3 csoportot,"halmazt" különböztetünk meg."
Hát azért nem egészen. A bal- és jobboldalt is szét lehet bontani több irányultságra a szélsőségestől kezdve a centralistáig.
Például így: [link]
A liberalizmus az egészen más a bal- és jobboldaltól, a liberalizmusnak mindkettővel lehet átfedése.
"Nem kevertemm én semmit."
Sajnos de...
A francia forradalom utáni ideológiákból van 4 nagy: liberalizmus, szocializmus, konzervativizmus, nacionalizmus. Ezek alapvetően nem a gazdaságról szólnak, hanem hogy hogy viszonyulunk a társadalomhoz, az emberhez, a kultúrához. A liberalizmusnak és szocializmusnak csak-csak, de konzervativizmusnak és nacionalizmusnak meg végképp kevés köze van a gazdasághoz.
Egy teljesen másik történet, hogy a politikában megkülönböztetünk jobboldalt és baloldalt. Ezek hagyományosan úgy néztek ki, hogy a jobboldaliak voltak a királypártiak, a baloldaliak a nem királypártiak. Ma már nagyon kevés az abszolút monarchia, így nagyjából annyit jelent, hogy a jobboldaliak szerint "a régi értékek a mérvadóak", és a társadalom szervesen kialakult struktúrája nagyjából jó. A baloldaliak szerint meg a régi értékek értékek elavultak, és a társadalmat változtatni kell, hogy jobb, igazságosabb legyen.
A gazdaság úgy jön képbe, hogy történelmileg a feudalizmus helyére először a kapitalizmus jött, és majd csak utána "találták fel" a szocializmust. Így lett a XX. századra a jobboldal jobban jobban kapitalista, a baloldal jobban szocialista.
A liberalizmusra kérdeztél rá. Ez magyarul szabadelvűséget jelent. A liberalizmus szerint az a cél, hogy ne az állam, vallási előírások, hagyományok, társadalmi elvárások, stb. írja elő a döntéseidet, hanem te szabadon döntesz, és vállalod érte a felelősséget. Ennek a gazdasági megnyilvánulása maga a kapitalizmus.
A liberalizmus abszolút kapitalista. Sőt, több esetben a laissez-faire típusú szabad piaci kapitalizmust támogatja gazdaságilag. Gazdasági liberalizmus, vagyis az állam ne avatkozzon be szinte semennyire a gazdaságba. Persze kivételek akadnak a liberalizmuson belül is.
A jobboldal egyébként inkább mérsékelt gazdaságot támogatja, ahogy a balközép is. Mint ami most van: van állami szerep is a gazdaságban, de a magánkéznek is jut hely.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!