Amikor még a kilencedet meg a tizedet fizették az emberek adó gyanánt akkor kevesebb teher esett rájuk mint manapság?
Hát ez egy elég groteszk példája a kontextusából kiragadott adatnak. Igen: bevételarányosan természetesen ez sokkal kisebb teher, de azért ezt a két dolgot összehasonlítani nem nagyon lehet.
A teher mértékét nem csak a százalék mondja meg. Ha valakinek mondjuk 10 zsák búza és tíz tojó minden vagyona, ebből kell eltartania a családját egész télen, és ebből be kell adnia egy zsák búzát és egy tyúkot, az hiába csak 10% adó, mégiscsak sokkal komolyabb teher.
Az sem mindegy, mit kapsz cserébe. A középkori jobbágy azért fizette az adót, mert használta a földesúr földjét, hiszen neki nem is lehetett sajátja. Ennyi volt, amit kapott a tizedért cserébe. Ezzel szemben a modern állam szolgáltatásszintje egészen más színvonal: orvosi ellátás, oktatás, közbiztonság, honvédelem, kulturális támogatás, táppénz, munkakeresési támogatás, stb-stb.
Nem lehet ezt a témát annyival lerendezni, hogy akkor mennyivel kevesebb volt az adó.
Most 120% körül van a teher.
A Céged ad neked 200 ezer nettót, de te Szja, tb, stb levonások és a cég terheivel befizettek 200 ezer körül az államnak is.
Aztán te vásárolsz a pénzedért, de ott van a 27% áfa mindenen szinte, plusz a magasabb adók az üzemanyagon stb, még befizetsz kk 54 ezret, szóval az állam 250 ezret kap, te meg 150 körül a 400 bruttó-ból.
"Nem lehet ezt a témát annyival lerendezni, hogy akkor mennyivel kevesebb volt az adó."
Nem is rendeztük ennyivel, hiszen ma bármennyit adózol senki földjét nem használhatod. Akkoriban legalább még kaptál valamit az adódért.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!