Régebben azt tanították nálunk, hogy a szocialista társadalmi rendszer az fejlettebb, mint a kapitalista rendszer. Mégis miben lehetett fejlettebb, ha nem volt fenntartható?
#9 Nem cáfoltad.
nem az számít mekkora az államadósság hanem hogy az állam milyen állapotban van közben.
Japán államadósság kb. 270% a GDP-hez mérten, de gondolom nem tartod összeomlóban levő, rossz gazdaságnak. Kongónak meg csak 17%, de az meg egyáltalán nem áll jól. Ahogy szinte azonos az államadóssága a GDP-jéhez képest Észtországnak és Szváziföldnek, de nyilvánvalóan nem egyforma erős a gazdaságuk.
Nem az államadósság nagysága a legfontosabb, még csak nem is a GDP-hez való aránya, hanem hogy kinek tartoznak és milyen formában, mennyire képesek fizetni. A szocializmusban nem volt rendes gazdaság, tervgazdálkodás volt ami minden ésszerűséget felrúgott ha az volt a pártvezetés elvárása. Kifelé a kisember azt látta, hogy biztonság meg nyugalom van. A valóság meg az volt, hogy sokkal magasabb szinten élhettünk volna ha nem veszik el a lehetőségeket, a pénzét az embereknek.
Ezt pontosan láthatod a határ másik oldalán az osztrákoknál. Ugyanonnan indultunk a 2. világháborút követően de aztán 40 év alatt olyan távolságra kerültünk, hogy azt mér a rendszerváltás után ennyivel sem sikerült behozni.
Ahogy a kérdező írta is - volt egy kirakat, de a háttéreben látszott a hozzáértőknek, hogy már rég nincs rá fedezet.
"Kádár alatt alacsonyabb volt az államadósság, mint akár most."
Nem hogy alacsonyabb volt, hanem nem volt. A hetvenes években vetették fel vele az elsőt a kapitalisták.
Nagyon szomorú, hogy meg most sem látjuk tisztán a kadár korszak bűneit. Hagyjuk is, hogy több magyart ölt meg mint az 1848 utáni köpcös retek, de hogy allamadóssággal jövünk... jaaaj... az x éves tervek, ahol megvették a szőlőt-haszonállatot, de még a szenet is ha nem sikerült kitermelni az előírt mennyiséget, csak hogy jók legyenek a számok, tehát a tsz vett meg 5t búzát azt állítva, hogy helyben termett... aztán nem értjük miert ment el ezek után a gazdaságunk? Vicc.
Leirták többen is ertelmesen, hogy mi a különbség a kapitalizmus és a szocializmus között, de minek...
Persze, a kamura, megtévesztésre és alibizésre épült társadalom biztos fejlettebb, mint ahol a ténylegesen elvégzett munka után osztják a lét...
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!