"Kapitalizmus végórái". Nojó, de mi van utána?
Több helyről hallottam már a megfogalmazást, hogy ezek a kapitalizmus végórái - pontosabban végévtizedei. És hát nem kell túl sokat mennünk, hogy találjunk olyan embereket akik megcsömörlöttek már attól, hogy a pénz az úr, a fogyasztás a minden, a rendszerbe bele van programozva a fenntarthatlan és kötelező jellegű növekedés, stb...
Meg nyilván semmi nem tart örökké.
Najó, de akkor mi lesz utána? Gyanítom nem szocialista gazdaság, erre azért kevés az esély.
"Kapitalizmus végórái"
Ez már legalább 100 éve szlogen, de csak nem akar végetérni az a pár óra.
Néhányan már rájöttek, mi a fenntartható. Ha a többség nem alkalmazkodik, akkor jön a pusztulás.
3, a közös mióta multi? Hacsak nem a multi irányítja az országot, tartja fenn a társadalmat, államot. De akkor meg országnak hívják, nem multinak.
4, háááááát igen, ilyesmiről én is szoktam álmodozni:D De egy társadalmat nem tudsz erre átvezetni, valakinek ipart is kell csinálni, orvos is kell, felszerelések is kellenek hozzá, stb... Azért meg nem tudsz terménnyel fizetni. Ha meg valaki olyan eszközt ad el, amiér tpénzt kér, benne van, hgoy egyre töb bpénzt kér majd stb...
No, ne mintha a kapitalizmus vége a pénz végét is jelentené, természetesen erről szó sincs, de a konzumtársadalom, a mégmégmégnagyobb fogyasztás az, ami a gond. Ha meg nincs szabályozva a kereskedés, akkor simán újra és újra kialakulhat. ha meg hatóságilag szaáblyozva van, az tönkreveri a kereskedőket. MOndjuk ebből a szempontból 1esnek igaza van, hisz Orbán a mindenféle hatósági árral gátat szab valamelyest a végtelen kereskedői gazdagodásnak... azzal, hogy tönkreteszi őket:D Nem az igazi. Ráadásul a polgárokat csak a mégtöbb és meggondolatlanabb fogyasztás felé tolja, ami éppúgy a konzumtársadalom erősödését jelenti.
A kapitalizmus az eddigi legműködőképesebb rendszer, és az eddigiek közül ez a legkönnyebben átjárható. Egyszerűen működik. Nem tökéletes, persze, nem egyenlő és nem is igazságos, de működik, és jobban mint a korábbi rendszerek.
Viszont átalakulóban van: a magántulajdon jelentősége csökken, és egyre inkább a megosztás dominál. Ennek még csak a kezdetén vagyunk, de valószínűleg egy olyan rendszer felé robogunk, ahol a közösen használt tulajdon lesz a jellemző, de nem úgy, mint a kommunizmusban, hanem kapitalista alapokon. Ez nagyjából azt jelenti, hogy arra az időre, amíg szükséged van valamire, kibérled. Attól nem tartok, hogy teljesen eltűnik a magánvagyon, egyszerűen nem lesz olyan fontos. Volt már ilyen a történelem során: a feudalizmus idején például a legfontosabb vagyonelem a földvagyon volt, mára ez már sokat vesztett a jelentőségéből.
Ebből lehet utópia és disztópia is. Nekem az a félelmem, hogy ennek a kiteljesedése úgy fog megvalósulni, hogy az államok szerepét a nagyvállalatok veszik át. A disztópiában "vállalat" adja a bölcsit, ovit, iskolát, a lakhatást, a hitelt, a bankszámlát, nyugdíjat, mindent. Nem lesz olyan sötét, mint egy filmen, de attól még magához láncolja a munkavállalót (és a családját) a vállalat. Lehet majd szabadulni, de az átlagember nem lesz elég tudatos ehhez.
Az olyan, erősen szabályozó államok és államrendszerek, mint az EU védettebbek lesznek a nagyvállalatok ilyen túlhatalma ellen, és lehetőség nyílik az "új" rendszer (valójában nem új, csak a mostani egy változata) előnyeit kihasználni, és prosperálni. Ez már rajtunk múlik, hogy mennyire tudunk tudatosak lenni.
4. Vagyok. Egyetértek, hogy teljes mértékig nem megvalósítható az önfenntartás, de sokan úgy csinálják, hogy van valami munkályuk emelett.
Ha az ember le tud szokni a harácsolásról, túlfogyasztásról, akkor elegendő lesz kisebb háttéripar, ami nem a folyamatos növekedésről szól, hanem a minimális igények kiszolgálásáról.
Ez persze csak elmélet, megvalósulni nem fog, az ember tékozló, a mának él és ebbe fog belebukni.
7, hmmmm, jó kis cyberpunk jövő. "áh, kifogyott a feltöltőkárty a a mosógépben, töltenem kell rá. Ja, meg mosószert is.":D
Bár egyébként én bizonyos mértékig adom.
Pl asszem az amszterdami reptér cisnálja azt, hogy nem villanykörtéket vásárol, hanem fényt bérel. Azaz fizet egy havidíjat egy cégnek a világítás fenntartásáért, és ha kig egy izzó vagy valami, az az ő gondjuk-bajuk, az ő költségük, nekik kell karbantartani. Ez ugye azt is eredményezi, hogy a fény-cégnek érdkeébne fog állni minél olcsób bés tartósabb égőket használni, nem pedig drága és gyorsan tönkremenőket gyártani, amit ugye gyakran kell vásárolnod.
Ezt a fajta rendszer amúgy sok helyen adnám. Fővárosiként pl az autókat kéne kib*szni innen, dehát azt is értem, hogy az egyénnek szüksége van rá. Csakhát ha napi 20 órát álldogál az autó a szűk egyirányú utcában, akkor valójában aligha van kihasználva és még rohadtul útban is van. Kevesebb autó is simán kiszolgálná a főváros lakosságát, ha megosztanák. Ráadásul olcsóbb is lenne, tisztább is.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!