Ha a szélsőséges időjárások miatt a világon élelmiszerválság alakulna ki, akkor Európán belül mely országok tudnák még magukat élelmiszerrel ellátni és hol nem jutna az embereknek?
Attól függ, hol lenne szélsőséges időjárás. Egyébként élelmiszerválságot leginkább a világkereskedelem leállása okozhatna, ha mondjuk már olyan durva az időjárás, hogy az élelmiszer nem tud eljutni egyik pontból a másikba.
Izland biztos hamar megszívná. Magyarország még viszonylagosan ellenne egy darabig, legtovább talán a mediterrán országok.
Szerintem Európában, főként az EU-ban jutna mindenkinek, lenne szolidaritás. A periféria helyzete lenne a legrosszabb, például Grúzia, Örményország, Azerbajdzsán, arrafelé a terület is hegyvidéki.
Ha annyira durva lenne a helyzet, hogy már az európaiak is éheznek, éhenhalnak, akkor az országok belülről is összeomlanának, kitörne az anarchia. A jól védhető, erős hadsereggel rendelkező országok lennének előnyben, például az Egyesült Királyság, Franciaország, ők másoktól is tudnának élelmet elvenni, bár a társadalmi kohézió gyenge náluk, lehet inkább a polgárháború kötné le a hadsereg kapacitásait, gyarmatosítani már nem tudnának.
3#
Mondjuk az se utolsó szempont, pl. hogy Afrika megindulna. Mint a portyázó Mongolok.
#4
Afrikát a Földközi-tenger választja el Európától. Európa jól védhető, Spanyolország, Franciaország, Olaszország is. Ha az állampolgáraik éheznének, akkor lehet, hogy ott is véget érne a liberalizmus, humanizmus és többé nem engednének be menekülteket.
Lehetséges ilyen ok. Pl egy óriási vulkánkitörés, ami hatalmas mennyiségű ként lövell a légkörbe, így a nyár akár évekre elmaradhat, rekord telek jöhetnek,stb, tehát a szokásos növények nem érnének be, sokkal gyorsabb érésű növényeket kellene termeszteni.
Ehhez hozzácsapódhat egy szárazság is az olan helyeken, ahol a hűvösebb időjárás nem okozna gondot, és akkor már tényleg egy globális krízis jöhet.
Azt tudni kell azért, hogy évekre elegendő élelmiszer/termény van elraktározva európában. Tehát nekünk úgymond nem kell félni. Annyi, hogy az ára kegyetlen lesz, állattenyésztés le lesz nullázva (az állat gabonét, füvet eszik. Nagyon rossz hatákonysággal alakul át hússá. Tehát nem engedhetjük meg magunknak. Alternatív növényi fehérjeforrások lesznek csak elérhetők egy ilyen helyzetben), és a rosszabb minőséget is meg kell ennünk nekünk, európaiaknak, mert nem lesz lehetőség afrikába küldeni.
Tehát [link]
Ahogy látható, európa jelentős részén lehet élelmiszert termelni. Ez is amúgy a kontinens egyik nagy sikere, hogy itt lehet termelni, ide bekerült mindenféle növény, mert ide lettek hozva mindenhonnan, főleg a selyemútnak hála, illetve később amerikából is. Utána pedig az USA sikere is ez volt. Amit európában meg lehetett termelni, azt azt usában is. Nagyon jó az élelmiszerbiztonság a mérsékelt égövön. Néhány éves természeti katasztrófa, vagy bármi más okozta terméskiesést gyakorlatilag éhezés nélkül le tudná hozni európa.
Viszont a jelenleg is élelmiszerellátási válságban levő országokban komoly lehet a gond. Pl ukrajnai háború is megmutatta ezt. Ukrajna lát el nagyon sok közel-keleti és afrikai országot gabonával. Erről sok cikk született mostanában, érdemes utána nézned.
Tehát egy élelmiszerválság esetén ez a csatorna jelentősen beszűkülne. Közel-kelet és afrika így sokmilliós halálesetet jelentene az éhínség miatt. Ezekről a területekről már jelenleg is van népvándorlás európa felé. Az főbb okai között már most is jelen van az, hogy az élelmiszer nem megfizethető ezekben az országokban az ottélők számára, gyakorlatilag szemetet esznek. Az egészen biztos, hogy gigantikus, akár több százmilliós népvándorlást indíthatna meg egy ilyen esemény. Tehát európa számára nem a saját maga élelmiszerellátása lenne a legégetőbb probléma, hanem hogy hogyan mondod meg több százmillió éhező embernek, hogy nem tud idejönni, mert itt sincs elég... háború is lehet.
Ezekre fel kell készülni. Tehát magyarországnak fel kell készülni rá, hogy egy hirtelen esemény miatt, csak a leginkább szárazságtűrő, vagy éppen nagyon gyorsan beérő növényeket tudjon termelni. Ez szerintem többnyire rendben van. Mi hatalmas nagy vetőmag előállítók vagyunk. Talán ha teületarányosan nézzük, a legnagyobbak is lehetönk.
Azon felül, hogy fel vagyunk készülve ilyen helyzetekre... szerintem nem kell félni. Majd akkor kell félni, ha bekövetkezik. Szép lassan amúgy is bekövetkezik majd, mert teszünk érte, telelövelltük a légkört üvegház hatású gázokkal, a felmelegedés nagyon gyors. Hacsak a technológia segítségével nem tudunk alternatív élelmiszerelőállítással megoldani a problémákat, akkor óriási gondok lehetnek. Európa élelmiszerelőállítása ezt nem fogja ilyen durván megsínyleni. Amíg megy a golf áramlat... ha annak annyi, akkor jó kérdés. Az eddigi óceáni éghajlatú országok, mint az uk, hollandia, stb.. ezek be fognak fagyni. Ami nem feltétlen gond. A kérdés a mérték. Illetve hogy a nyár hogyan alakul, valószínűleg az melegebb lesz. És legfőképp a csapadék. Lesz-e elég.
És akkor itt jön képbe az emberi fejlődés is. Ha képesek vagyunk egyre több energiát előállítani, egyre hatékonyabban sótalanítani a tengereket, napfényt utánzó ledekkel megvilágított raktárakban termeszteni...
Tehát 20-30 év múlva nem biztos, hogy annyira kritikus lesz már az élelmiszerelőállítás, nem fogja befolyásolni annyira az éghajlat. Saláták, paprika, paradicsom, uborka... ezek termesztése már most is lehetséges szinte egész évben nálunk, köszönhetően a modern üvegházi technológiáknak. Szóval elbasszuk ezt a világot, de a technológiai fejlődés sincs sokkal lemaradva mögötte.
A kérdés valós alapja:
Plusz a népességnövekedés és anyagi növekedés is hozzátesz egy lapáttal a problémához.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!