A kormányhivatali vezetői engedély adatbázishoz hozzáfér a háziorvos is? Látja, ha van nekem, de nem tőle?
A következő a helyzet, a 1818 is össze-vissza mond mindent:
1, Nekem másik orvos adta az alkalmassági papírt, de azt mondta, fogalma sincs, hova kellene feltöltenie, nem is tudja sehova.
2, Állítólag be kellene mennem a háziorvoshoz, hogy ő töltse fel az alkalmasságis papírt az EESZT-be. mármint szerinte.
3, Létezik ilyen? Hát de ha nem is ő adta, akkor hogyan tölti ő fel? Azt nem csak úgy tudja, ha ő maga adja az alkalmasságot?
4, Ha csak így a papírral besétálok az Okmányirodába, akkor nem is fogadják el tőlem, ha nincs az EESZT-ben? De az Omárnyiroda látja az EESZT-met egyáltalán?
Hogy működik ma ez a rendszer? Sok a kérdés, de eddig senki nem tudta megmondani mi a helyzet. Most komolyan kétszer kellene megcsináltatnom az alkalmasságot csak azért, mert az előző orvos nem tudta feltölteni elektronikusan?
És az okmányirodai ügyintéző milyen rendszerbe viszi be az adatokat? azt utána látja a háziorvos is? Semmi nem értek, valaki segítsen már :) kösz
Jogszabályban meg van szabva, hogy ki végezheti a közúti járművezetői egészségügyi alkalmassági vizsgálatot: 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról.
Mivel nem adtad meg, hogy 1. vagy 2. csoportú alkalmassági vizsgálatot kértél, hosszú lenne mindkettőt ide bemásolni, képen mutatom meg: [link]
Az EESZT-re feltöltés azért lehet előnyös az igénylő számára, mert akkor online és illetékmentesen lehet vezetői engedélyt (cserét) igényelni. Persze, ez szükséges, de nem elégséges feltétel az online igényléshez.
Papíron viszont mindenképp meg kell kapnod az eredményt:
„9. § Az elsőfokú egészségügyi szerv az időszakos vagy a soron kívüli alkalmassági vizsgálatot követően 2 példányban a 2. melléklet szerinti tartalmú véleményt állítja ki és meghatározza a következő időszakos egészségi alkalmassági vizsgálat időpontját.”
A papírral személyesen, a kormányablakban igényelhetsz vezetői engedélyt (cserét). Az ügyintézőnek nincs módja vizsgálni, hogy a vizsgálatot végző orvos a jogszabály szerint jogosult orvos volt-e. Az más, hogyha netán jogosulatlanul végezte a vizsgálatot és állított ki alkalmassági igazolást, akkor jogszabályt sértett; kiderülése esetén felelősségre vonják.
A kormányablaki ügyintéző által módosított nyilvántartáshoz orvos nem fér hozzá, így a háziorvos sem. De ha nem a választott háziorvosod végzi a vizsgálatot, akkor a vizsgálatot végzőnek 15 napon belül értesítenie kell őt.
„8. § (3) Az (1) bekezdés a) pontjának ab) alpontjában említett esetben a lakóhely vagy tartózkodási hely szerinti háziorvos, b) pontjának bb) és bc) alpontjában említett esetben a foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatást nyújtó egészségügyi szolgálat orvosa, illetve a lakóhely szerint területileg illetékes foglalkozás-egészségügyi szakellátó hely orvosa az egészségügyi alkalmassági vizsgálat elvégzéséről és az alkalmassági vélemény tartalmáról a vizsgálat elvégzését követő 15 napon belül értesíti a vizsgált személy választott háziorvosát.
(4) Ha a (3) bekezdésben foglalt értesítés esetén a háziorvos a rendelkezésére álló egészségügyi dokumentáció alapján azt állapítja meg, hogy a vizsgált személy a közúti járművezetésre feltehetőleg valamilyen betegség következtében alkalmatlan, illetve alkalmassága csak feltételekkel vagy korlátozásokkal lehetséges, úgy kezdeményezheti az alkalmasság felülvizsgálatát.”
Amennyiben a vizsgálatot végző elmulasztja az értesítést, jogszabályt sért; kiderülése esetén felelősségre vonják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!