Tegyük fel hogy az infláció visszaesik nagyon minimálisra. Utána mi lesz?
Tulajdonképpen kimondhatjuk hogy utána is maradni fog ez a drágaság ami kialakult az elmúlt 1 évben, miközben a bérek, fizetések nem vagy alig tornásszák egy kicsit fentebb magukat?
Magyarország mostmár egy ilyen drága ország lesz örökre?
Avagy lesz valami "gyógymód" és normalizálódik a helyzet: vagy a árak esnek vissza vagy a bérek emelkednek jelentősen?
#1 Ez nem igaz amit leírsz.
Azért van reálbér számítás és figyelés is mert pont hogy nem egyformán mozognak a bérek és az árak és a bruttó jövedelmedhez képest az a fontos, hogy milyen a reáljövedelmed alakulása, vagyis hogy az inflációt is figyelembe véve mennyit tudsz vásárolni a jövedelmedből.
Az elmúlt évtizedben a reéljövedelmek nőttek, vagyis a bérek nagyobb mértékben emelkedtek, mint az árak.
Az elmúlt évben már fordítva volt, az áremelkedés magasabb volt, mint e bérnövekedés, ezért vagyunk rosszabb helyzetben, hiszen hiába volt béremelés abból kevesebbet tudunk vásárolni.
"elmúlt évtizedben a reéljövedelmek nőttek, vagyis a bérek nagyobb mértékben emelkedtek, mint az árak."
Ezt viszont a vágtató infláció mára szépen fel is zabálta. Ergo lófaxt nem ért.
A kormány mindig arra apellál hogy csökkenteni kell az inflációt, egy számjegyűre akarják elsősorban csökkenteni.
Van távlati céljuk arra is hogy a reáljöbedelmek ismét növekedésnek induljanak?
#5 Segítek kicsit, mert látom nem erősséged az információ keresés. Azért tettem be 2 linket és nem egyet, mert a másodikon megnézheted azt amit szövegben is leírtam, hogy tavaly reálbér csökkenés volt.
Tudod, megnyitod a linket és nem csak a címét olvasod el ahogy szoktad, hanem a cikket is és így eljutsz az ELSŐ ábráig ahol a reáljövedelem alakulását ábrázolják és jéééé, ott láthatod, hogy Magyarországon 2022-ben csökkenés volt! Ahogy a legtöbb európai országban is.
#6 Az első Orbán kormány 1998-ban 14%-os, már előtte is csökkenő inflációval vette át az országot és 2002-ben 5,5%-kal adta át a következő kormánynak, aminek a 8 éve alatt volt újra 8% is, majd csökkent. 2010-ben ismét 5%-kal vették át és 2013-tól 6 éven át 3% alatti, minimális infláció volt, 2 évig 3,5%, majd a 2021-2022-es év volt magasabb. 2023 még rosszabb lesz, hiszen most jelenik meg majd az év eleji 20% feletti infláció is.
Vagyis tudják mit lehet tenni és meg is teszik az infláció csökkentésének érdekében. Azonban ezek a lehetőségek korlátozottak és lassúak, ha olyan okok emelik az árakat amikre nincsen ráhatásuk, mint az energiaárak alakulása vagy nyersanyag hány, akkor azzal nem tudnak mit kezdeni.
"Van távlati céljuk arra is hogy a reáljöbedelmek ismét növekedésnek induljanak?"
Van, ez a munkahely teremtés. Akkor nőnek a reáljövedelmek, ha a munkaerő szabhatja meg a béreket mert munkaerő hiány alakul ki a sok új munkahely miatt. Akkor a munkavállaló oda megy dolgozni ahol többet fizetnek neki. Ezért fontos amit csinálnak, hogy újabb és újabb cégek jöjjenek az országba, főképp olyanok amik magasabb hozzáadott értékű termelést hoznak, meg hogy helyben dolgozzuk fel a megtermelt nyersanyagainkat, és ne eladjuk alapanyagként másoknak akik majd olyan terméket csinálnak belőle amivel már jól lehet keresni. Ezt csinálták 2010 után is, ezért kezdtek el nőni a reáljövedelmek, mert lett 1 millióval több legális munkahely.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!