Van neve az alábbi társadalmi berendezkedésnek?
Gondolj bele abba, hogy ez mennyire nem lenne működőképes!
Pont amiatt bünteti minden ország jogrendje az önbíráskodást, mert az egyén nem képes megfelelően dönteni minden esetben.
Ráadásul itt képességekről is szó van. A társadalom átlagos tagjai nem képesek fellépni a bűnelkövetőkkel szemben, hiszen nem tanulták meg hogyan kell lefogni, biztonságosan lefegyverezni az illetőket.
Csak képzeld el ahogy egy csapat nagymama sétál és észreveszik ahogy páran kirabolnak épp egy boltot. Mi fog történni szerinted? Hiába nagy a "társadalmi felelősségvállalásuk" akkor sem fogják tudni sem megakadályozni azt hogy kirabolják az üzletet, sem lefogni őket, hogy ne mehessenek el onnan a bűnözők. Utána meg mi lenne? A sok nagyi nekiállna térfigyelő kamerákat nézegetni és ujjlenyomatokat keresni, hogy azonosítsa őket?
A rendőrség nem csak abból áll, hogy valaki az utcán ellenőrzi a többieket.
Libertanizmus egyik eleme.
Ilyen berendezkedésnek jellemzően a „önkormányzó társadalom” vagy „önkéntes alapon működő társadalom” nevet adtak. Az ilyen társadalom elméleti koncepciói több politikai filozófiában is jelen vannak, például az anarchizmusban vagy a libertarianizmusban. Az anarchizmusban például a hatalom nélküli társadalom az ideális állapot, amelyben az emberek önkéntesen szerveződnek és békésen együtt élnek, és nincs szükség erőszakos vagy autoritatív intézményekre. A libertarianizmusban is hangsúlyozzák az egyéni szabadságjogokat és az állami beavatkozás minimalizálását, így a személyes és társadalmi problémákra önkéntes alapon szerveződő megoldásokra törekednek. Az ilyen társadalmi berendezkedés elméletei gyakran vitatottak és még nem bizonyították, hogy valóságosan működne-e egy ilyen társadalom a gyakorlatban.
Libertanizmus főbb jellemzői
1. Államminimalizmus: A libertáriusok szerint az állam csak a legszükségesebb feladatokkal bízható meg, mint például az erőszak és csalás elleni védelem, emellett más területeken az egyéneknek kell szabadon dönteniük a cselekedeteikről.
2. Maximalista szabadság: A libertáriusok az egyén szabadságát a legmagasabb szinten tartják. Az egyénnek a legnagyobb szabadságot kell élveznie ahhoz, hogy döntéseit önmaga felett és másokkal szemben szabadon hozhassa meg.
3. Tulajdonvédelem: A libertáriusok szerint az egyén képes a legjobban tisztességes és hatékony módon bánni a javakkal, amelyeket birtokol. Ezért az államnak tiszteletben kell tartania az egyének tulajdonjogát, és védenie azokat a javakat, amelyek másokkal való közös megegyezéssel lettek megszerzve.
4. Piaci liberalizmus: A libertáriusok támogatják a szabad piacot, amelyben az egyénnek szabadon kell vásárolnia és eladnia, és ahol az árakat a kereslet és a kínálat határozza meg.
5. Igazságos adózás: A libertáriusok ellenzik az állam erőszakos vagy jogtalan adóztatását, és azt javasolják, hogy az adózásnak minimális vagy egyenes adóztatásnak kell lennie annak érdekében, hogy az egyének szabadon élhessenek.
6. Pacifizmus: Sok libertárius elítéli az erőszakos, háborús és más agresszív cselekedeteket. Az ilyen cselekedetek ellenzői szerint az egyénnek jogában áll megvédeni magát és a tulajdonát, de az agressziós cselekedeteket el kell ítélni és el kell kerülni.
Ha már kitalálsz valamit akkor legyél következetes.
Ha egy ilyen "géptársadalom" az amit elképzelsz és abban "ott van a tudás mindenkiben" akkor ott lesz az is, hogy NEM követnek el bűncselekményeket.
Vagyis nem lesz szükség arra hogy bárkivel szemben is bárki fellépjen.
De tegyük fel, hogy a tudás ott van, az akarat meg nincs beléjük programozva mellé arról, hogy ne legyenek bűnelkövetők.
Akkor is szükség van a feladatok szerinti munkamegosztásra, mint mindenben. Akkor is ki kell jelölni személyeket akiknek ez lesz a feladatuk, miközben mások meg mást fognak csinálni. Hiszen attól mert tudja hogyan kell valakit lefogni, leszerelni, nem biztos hogy meg is akarja tenni. Ha nem programozod be a jogkövető magatartást is mellé akkor a társadalom tagjaiban ott lesz, hogy a bűnelkövetővel szimpatizálnak avgy csak nem érdekli őket hogy mit csinál.
EMBEREK között nem lesz ilyen állapot. Ahogy csökken a bűncselekmények száma az ember kitalálja a kevésbé káros dolgokról, hogy azok a bűncselekmények. Nézd meg mi volt a svédeknél! Olyan jó körülmények között éltek, hogy alig volt feladata a rendőrségnek, erre elkezdtek törvényeket csinálni arról, hogy bűncselekmény ránézni a kolléganő dekoltázsára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!