Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Ez a dolog, hogy 2040-re...

Ez a dolog, hogy 2040-re elfogy az olaj, és összeomlik a civilizáció, igaz lehet?

Figyelt kérdés
2023. márc. 31. 15:05
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
28%
Nem, nem lehet igaz.
2023. márc. 31. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
#1: Nekem is az a gyanúm, hogy a szokásos mindmeghalunk-jelenség. Emlékszem, hogy mennyire be voltam szarva a 2000-es évek vége felé, mert fórumokban olvastam, hogy 2012-ben lesz a peak oil, és összeomlik a civilizáció. Emberek ott teljes meggyőződéssel mondták, hogy ez így lesz, és annak van esze, aki konzerveket meg töltényeket árul. Aztán nem lett semmi. Jó nagy hülye voltam, hogy hagytam magam depresszálni. Most meg ugyanezt nyomják 2040-ről.
2023. márc. 31. 15:12
 3/15 anonim ***** válasza:
84%
Azért fog összeomlani mindent, mert nem fogyott még el az olaj, és nem azért, mert elfogy. ;-)
2023. márc. 31. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
49%
Nem elfogy, hanem olyan drága lesz az üzemanyag, hogy az átlag ember nem fogja tudni fizetni. A kőolaj nem megújuló energiaforrás
2023. márc. 31. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Jaj, hát ez egy összetett kérdés.


1: mit értünk az alatt, hogy elfogy az olaj? Olyan, hogy nem lesz többé kőolaj, nem lesz, mert vannak még feltáratlan lelőhelyek, meg éppen a levegőből kivett CO2-ből is lehet üzemanyagot előállítani. Ami lehet, hogy egyre drágábban, egyre kevesebb lesz, ami miatt bizonyos embereknek/országoknak nem jut, amiből válságok, háborúk jöhetnek.


2: miért pont az olaj? Az olajnál vannak sokkal fontosabb és "fogyóbb" elemek is, mint a hélium, a foszfor, ritkaföldfémek. Ezeknél is inkább az van, hogy mondjuk a Lítium legjava Kínában található meg, ami még okozhat feszültségeket.


3: mit értünk az alatt, hogy összeomlik a civilizáció? Többnyire itt ilyen mad max-szerű apokalipszisre gondolunk, pedig az összeomlás alatt a "komplexitás drámai csökkenése" értendő. Ez jelenthet háborút, Mad Maxet, de jelentheti azt, hogy egy csomó dolog elérhetetlenné válik, nem utazunk Thaiföldre nyaralni, nem veszünk új autót ötévente, és nincs korlátlan energiánk, de azért úgy megvagyunk.


4: miért pont akkor, amikor? Minden jóslás arra alapul, hogy ha így folytatjuk tovább, akkor ekkora várható az összeomlás. De közben meg jöhetnek kis mini összeomlások, amik rúgnak egyet a dolgokon jó, vagy rossz irányba.


Pl itt van most ez a háború és energiaválság, ami miatt jöhet az, hogy elkezdünk mint az állat olajat és szenet égetni, hogy az emberek életszínvonala nehogy csorbuljon kicsit, de lehet az is, hogy meggyorsít pozitív folyamatokat, amik miatt meg a jóslat későbbre tolódik. Nem tudni.

2023. márc. 31. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
#4: És ettől miért omlik össze a civilizáció? Max nem autóznak az emberek, meg nem utazgatnak mindenhova repülővel. Egyébként dologznak az elektromos autón meg a hidrogénmeghajtásún.
2023. márc. 31. 15:27
 7/15 A kérdező kommentje:
#5: De akik erről beszélnek, azok mind világvégét vízionálnak.
2023. márc. 31. 15:30
 8/15 anonim ***** válasza:
90%

Hát ez így, ahogy leírod, nem igaz.


Az olaj nem "fogy el" 2040-ig, mármint abban az értelemben nem, hogy az összes olajforrást csutkára kimerítjük, és nincs már egy csepp se sehol.


Ami viszont bekövetkezhet, hogy annyira megdrágul a kitermelés, hogy egyszerűen nem tudjuk gazdaságosan kitermelni ahhoz, hogy a jelen globális civilizációt működtessük.


Ez pedig azért van, mert az olaj minősége egyre romik, a kitermelés pedig egyre nehezebb.


Azt kell tudni az olajról, hogy vannak ún. konvencionális olajforrások, és nem konvencionálisak.


A konvencionális olajforrások azok, amik egy átlagember lelki szemei előtt megjelennek, amikor arra gondol, hogy olajkitermelés.

Ez az a klasszikus kép, amit a Dallasban látunk, hogy Tintás Barnes a texasi pusztában fúr a talajba, és egyszercsak feltör az olaj, mint a gejzír.


Ezek azok az olajforrások, amik nagyon jó minőségűek, és nagyon könnyen kitermelhetőek, ezeknek az EROEI-je legalább 40:1, tehát egyszerűsítve 1 liter kőolajból kinyerhető energia felhasználásával legalább 40 liternyi újabb kőolajat tudunk kitermelni.


És egyúttal ezek azok, amiket már szinte teljesen ki is aknáztunk. Jó régóta nem találnak már ilyen olajforrásokat.

Ami van készlet ilyen konvencionális olajforrásokból, ha csak ebből akarnánk fedezni a fogyasztásunkat, akkor 15-20 évre lenne elég legfeljebb.


Egy jó ideje épp ezért már elkezdte az emberiség kitermelni az olyasféle olajforrásokat is, mint a palaolaj, újabban olajhomok.

Ezekről viszont azt kell tudni, hogy messze nem olyan jó minőségűek, mint a fentebb említett olaj, azaz drágább maga a finomítási folyamat is, és jóval nehezebb kitermelni is.


Tehát az EROEI ezeknél az olajfajtáknál már igencsak rossz, lelőhelytől függően 2:1, 15:1.


Tehát összességében az összes kitermelt olaj EROEI-je folyamatosan romlik, és sajnos viszonylag gyorsan az utóbbi időben.


Míg a 70-es évek előtt ez a szám 40:1 körül mozgott, az olaj hordókénti ára 10-20 dollár volt mai értéken számolva.


Ma viszont már az összes olaj EROEI-je 16-18:1 körül mozog.


Ennek megfelelően igencsak meg is drágult a 70es évek óta, épp most 74 dolcsi egy hordó olaj világpiaci ára.


Na ez a folyamat fog folytatódni a jövőben is, ugyanis hiába fedeznek fel új olajhomok-mezőket, és találnak új palaolaj-forrásokat, az EROEI javulni nem fog, csak romlani.


És ez egyszer elér egy olyan pontot, amikor már olyan szinten megdrágulnak a fosszilis üzemanyagok, hogy az konkrétan megállítja a gazdasági növekedést és a globális szállítás is nagyon visszaesik.


Ha már többe kerül egy konténerhajóba az üzemanyag, hogy Kínából idehozza Európába a cipőt, meg a farmert, mint amennyit magának az árunak az eladásán keresnének, akkor bizony két dolog történhet:


1. vagy a konténerhajó már el sem fog indulni

2. vagy rohadtul drágán kell adniuk a cipőt meg a farmert, hogy megérje


Tehát vagy vissza kell állni ócsó kínai munkásokról hazai, drágább munkások által gyártott cipőkre, és azért drágul meg nagyon a cipő, vagy ki kell fizetni a kínából származó cipők szállítási költségét, és akkor azért drágul meg nagyon a cipő.


Akárhogy is, a vége az lesz, hogy iszonyatosan drága lesz minden, tehát a mai olcsó árudömping felejtős, autókázás felejtős, stb.


Ez 2040re egy teljesen reális forgatókönyv.


De hogy ettől összeomlik-e a civilizáció, tehát megbuknak-e államok, lesznek-e polgárháborúk, anarchia, stb., hát azt nem tudom megmondani.


Inkább arra tippelek, hogy nem, legalábbis ha nem hirtelen szakad ez a nyakunkba, akkor szép lassan majd hozzászokunk, és nyugi lesz.

2023. márc. 31. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
#8: Ez nem baj. Amúgy is egy ökör világ ez a globálkapitalizmus, hogy ahelyett, hogy helyben termelnénk minőségi árut, kínából importáljuk a gagyit. Akkor a jólétnek lesz vége, de az nem is baj, amúgy is az teszi tönkre a környezetet. Rosszabbul fogunk élni, de nem biztos, hogy rosszabb lesz nekünk.
2023. márc. 31. 15:41
 10/15 anonim ***** válasza:
75%

Én mióta élek, ezt hallgatom. Már a 80-as években is volt szó róla, hogy 2000-et már nem fogjuk megélni, mert elfogy az olaj és összeomlik a civilizáció. Aztán ahogy nőttem, a mantra maradt, csak a dátum tolódott 5 évente 5 évvel odébb. Szerintem 2040-re is marad, csak a dátum lesz 2055-2060-ra kitolva.

Szóval én már jól megtanultam, hogy már csak 15 évünk van hátra. Minden évben, 40 év óta.

2023. márc. 31. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!