Melyik korszak (volt) a legjobb az európai ember életében?
Előnyöket-hátrányokat egybevetve.
Úgy is kerdezhetem, hogy melyik korban születnél újra (feltéve h nem választhatod meg h milyen családba, tehát random alapon)
Szerintem a posztmodern kor. A nyugati világban kiteljesedett a szabdság, hatalmas kulturális változások történtek néhány év alatt: megjelent a Beatlees, a Rolling Stones, még élt Elvis. A hippi mozgalaom valódi szabadságot adott.
Tombolt a szexuális forradalom, prűdnek lenni. gáz volt. A baloldali eszmék elárasztották a világot.
Jelentősen nőtt az életszinvonal.
És igen, ott voltak a Belmondo filmek, és a miniszoknya.
Csatlakozom a többséghez. Talán annyit árnyalnék, hogy Nyugat-Európában már az 1950-es évek közepétől az 1990-es évek középéig tartó időszak.
Sztálin meghalt 1953-ban, a hidegháborús feszültség enyhült. A gazdasági fejlődés pedig soha nem látott jóléthez juttatta a nyugat-európai polgárokat.
Természetesen problémák ekkor is voltak: szélsőbaloldali terrorista csoportok, baszk szeparatizmus (ETA), északír konfliktus és terrorizmus (katolikus és protestáns oldalról egyaránt), valamennyire az arab terrorizmus is jelen volt (Abu Nidal, Abu Ijad terrorszervezetek, müncheni olimpián izraeli sportolók ellen elkövetett merénylet), szicíliai maffia uralma stb. Ettől függetlenül ez volt a legbékésebb és legkiegyensúlyozottabb, legélhetőbb korszaka Nyugat-Európának.
A Nyugat európai jólét jelentős forrása volt a Marsall segély, amely valójában az USA gazdaságát segítette azzal, hogy piacot teremtett a termékeinek. A hidegháború erős versenyt generált, ez a fejlődés adta a jóllétet nyugaton. Utólag világosan látható, hogy hidegháború az önmaga fejlődésének sírásója, hiszen ennek eredményeként a szocialista világ rossz hatékonyságú gazdasága összeomlott a rendszerrel együtt, ezáltal viszont megszűnt a hidegháború oka, egyidejűleg beköszöntött a káosz.
Mostanra az is látható, hogy az erősen egyenetlen fejlődés hatalmas túltermelési válságot generált, és erre egyelőre egyetlen állam sem tud jó megoldást (sőt, megoldást se).
Viszont ugyanez az egyenetlen fejlődés (amely valójában egy modern gyarmatosító kizsákmányolás) eredményezte a diktatúrákat és a migrációt, amire szintén nincs jó válasz. nem is lesz, amíg az államok más állam belügynek tekintik (ugyanis nem az), csak éppen a fellépés ellene nem néhán ország dolga, hanem egy éppen e célra létrehozott (és korlátozott de kemény fellépési jogosítványokkal rendelkezik).
Tehát valóban a világ egyes régióiban kb. az 55-95 időszak tekinthető aranykornak, ugyanakkor a többiben ilyen sosem volt. és egy darabig nem is lesz.
Egész biztosan a posztmodern kor. A világ akkor lett "modern", a nyugatifelén és a szovjet blokkban is olyan együttesek, zenészek, színészek bukkantak fel, akiket azóta sem tudtak felejteni. Beatles, Elvis Presley, Who, Boney M, Modern Talking, Omega, Piramis, P. Mobil, Pet Shop Boys, Vangelis.
Most nagy vitát lehetne kreálni abból, hogy a nyugat aranykora, többé-kevésbé ez a szovjet blokkra is igaz, főleg Sztálin halálától számítva. Most ne az akkori Romániát, hanem Csehszlovákiát, Magyarországot nézzük.
Európa szerte ekkor terjedtek el nagyobbrészt a gépkocsik, mindegy, hogy Mercedes vagy Trabant, de ekkor jelentek meg nagy számban. A magyarországi Horthy-kor paraszti és szegény életmódú rétegei ekkor költözhettek panellakásba, gyárakba mehettek dolgozni, először láttak fürdőszobát, ami az övéké volt!
Mondhatni modern volt minden, de még nem érte el azt a szintet, hogy hülyévé tegyék az embereket. Az autók főleg a 80-as években nagyon jó, kiforrott darabok voltak, főleg a japán típusok. Ma műanyag kacatok szerintem.
A politikusok érdekesen megmaradtak az ember emlékezetében, Európa szerte. Chirac, De Gaulle, Kádár, Ceausescu, Franco, Tito, Adenauer, Kohl, az akkori ellenzéki Walesa. Lehet jók-rosszak voltak, de máig beszélnek róluk, manapság a maiak felejthetők.
A kultúra is nagyobb volt, azt mutogatták a médiában Magyarországon és a nyugaton is, aki tényleg ért valamit, nem volt Greta Thunberg féle agymenés, meg mindenféle celeb állatok.
Igaz, terrorista sejtek akkor is beszivárogtak, ahogy fentebb írták, de kevesebb probléma volt azért. Békeidő volt, és kevesebb gond nyomta az európai ember hátát. Nem volt nagyszámú migráció, háborús helyzet, üzemanyag-dili, covid, inflációs hullám, bankcsődök.
Mára eléggé más a helyzet.
Eddig érdekes..
Ennyire nem szeret senki a jelenben élni? Nincs ebben egy kis ifjúkorba visszavágyodas, kedves válaszolók?:)
Illetve csodálkozom, hogy a most újra divatos feudalizmus ilyen kevés szavazatot kapott egyelőre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!