Szerintetek mikor lesz vége a háborúnak?
Sokan azt mondják, hogy akár az idén már tárgyalóasztalnál rendeződhet a konfliktus, ahol mindkét fél győzelmet hirdet.
De szerintem ez csak wishful thinking.
Én egy minimális közös metszetet sem látok a két fél érdekeiben, ami egyáltalán az alap lehetne ahhoz, hogy elinduljanak a tárgyalások.
Orosz oldalról:
A háború elindításának oka eleve az volt, hogy ne legyen egy erős hadseregű, nyugat barát, neadjisten NATO ország a határaiknál.
Mivel már alkotmányba foglalták, hogy a 4 megye + a Krím orosz terület, ezért a részükről a minimum az, hogy ezt ismerje el a nemzetközi közösség, illetve Ukrajna maradéka maradjon semleges
Ukrán oldalról:
94-ben ugye az oroszok garanciát vállaltak Ukrajna területi egységére, de azóta kétszer átb-szták őket - először megszállták a Krímet, most meg további 4 megyét akarnak.
Tehát nyilván nem bíznának meg semmiféle orosz területi garanciában, tehát itt az lenne a minimum, még ha bele is egyeznének ezen területek átadásába, hogy a maradék területük integritását egy NATO tagság garantálja
És itt körbe is értünk, hiszen eleve egy esetleges NATO tagság lehetősége miatt indult a háború.
Tehát ez a háború csak úgy tud befejeződni és csak úgy lehet belőle egy kicsit is tartósabb, békés állapot, ha:
a.) az egyik fél totális vereséget szenved és feltétel nélkül elfogadja a másik követeléseit.
VAGY
b.) valamelyik országban, akár Ukrajnában, akár Oroszországban egy politikai elitváltás lenne szükséges, mert a jelenlegi elit egyik oldalon sem teheti ezt meg.
De ilyesminek nyoma sincs egyik oldalon sem.
Az ukránoknál csúcsra jár a nacionalizmus, megmutatta már az ukrán nép, hogy nem töri meg őket a szenvedés, lehet nyugodtan sz-rrálőni az infrastrukturát, meg lakóházakat, nem törnek meg és nem adják fel.
Így aztán a jelenlegi vezetés, egészen addig, amíg folytatja a harcot, hatalomban marad, sőt, épp akkor lenne veszélyben, ha ki akarna egyezni és át akarna adni területeket.
Sőt, ebben az esetben nagyon komoly gerillamozgalmak indulnának be, amikre már nem lenne hatása az ukrán kormányzatnak, ezek a gerillamozgalmak folytatnák a harcot, és ezzel önmagában is akadályoznák a háború lezárását.
Az oroszoknál meg.. nincs ott Putyin körül az elitben egyetlen olyan ember sem, aki csak egy kicsit is puhább álláspontot képviselne.
Geraszimov, Patrusev, Bortnyikov, Nariskin, Medvegyev, ha lehet, még agresszívebbek, mint Putyin.
Nem mellesleg onnantól kezdve, hogy besült ukrajna gyors legyőzésének a terve, és világossá vált, hogy az orosz hadsereg nem az a legyőzhetetlen szörnyeteg, akinek mindenki hitte, joggal érezheti úgy az orosz vezetés, hogy már Oroszország szétetése itt a tét, hiszen az orosz érdekszférában és az orosz föderáció tagköztársaságaiban is akad jónéhány olyan entitás, akik nem annyira elkötelezetten oroszbarátok, sőt, kifelé húznának inkább, de az orosz haderőtől való félelmükben inkább nem ugrálnak.
Úgyhogy egyelőre úgy néz ki, hogy csak az a.) opció jöhet szóba, azaz a totális vereségig mennek.
Ez viszont még évekre van.
A ruszkik legalábbis még qrva sok ideig tudják folytatni ezt a háborút.
Az ukránok ugyan erősen függenek a nyugati segélyezéstől, de az egészen biztos, hogy a humanitárius segélyezés nem fog leállni.
Amire esetleg van esély, hogy a fegyverszállításokat mérséklik egy idő után, és ezért a regurális hadsereg meggyengül, de utána jön még a gerilla jellegű ellenállás, és mire ezt is letörik az oroszok, az is évekbe telhet, ha sikerül nekik egyáltalán, mert ez aztán tényleg olyasmi, amit baromi nehéz, szinte lehetetlen legyőzni, ezt már megmutatta kétszer Afganisztán, megmutatta Vietnam, megmutatják a számos latin-amerikai országban évtizedek óta ellenálló gerilla-mozgalmak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!