Mit jelent az, hogy "boomer"?
Amerikában (és a világ sok más országában, Magyarországon is) a világháború után ahogy a gazdaság normalizálódott, sok gyerek született egyszerre. Ezt Amerikában frappánsan "baby boom", azaz "bébi robbanásnak" nevezik, így a kb. 1945-65 között születettek a "boomer" generáció. Tehát kb. mint Magyarországon a Ratkó-gyerekek
Pejoratív értelemben szokták használni a boomer szót olyan emberekre, akik a boomerező szerint visszamaradott gondolkodású társadalmi kérdésekben. Tipikus példa erre a sztereotípiára, hogy a boomer generációban a macsóság a menő. Pl. a 60 éves kiír Facebookra egy olyan viccet, amiben az a poén, hogy a feleség el lett verve. Erre írja a fiatal lesajnálóan, hogy "ok boomer". Magyarán ez kb. annyit teszt, hogy "beszéljél csak vén hülye, mész nemsokára úgyis a tepsibe a hülye visszamaradott nézeteiddel együtt", csak sajnált ennyi karaktert írni.
12 - A tisztelet "normális" esetekben nem egyirányú dolog szokott lenni, és nagy részben ki kell érdemelni.
Sokféleképpen rá lehet szólni egy "elkényeztetett" gyerekre - lehet szidni, hogy semmi sem lesz belőle és egy haszontalan "taknyos kölyök" csak, és érveléssel is el lehet magyarázni neki, hogy milyen hátulütői vannak az életmódjának.
Jó magyar megoldás az először említett kommunikációs mód, a "legyél férfi", "nőj már fel" kifejezések használata. Manapság nagyobb teret kapott az a látásmód, hogy nem feltétlen kell eltűrni a verbális és egyéb lelki bántalmazásokat, ezért egyre gyakoribb, hogy ezek a "mai fiatalok" sokszor nem törődnek később a szüleikkel, amint lehet 18 éves korukban kifarolnak otthonról.
Én egy semmittudó kölyökként 20 évesen jól érzem magam itthon, sosem sértegettek a szüleim, de ha jogos volt a szidás akkor kaptam, bár kioktató hangnemben, de megértettem, hisz ez a nevelés célja. Egyszer sem tették szóvá, hogy "mai fiatal", vagy érveltek úgy hogy "taknyos kölyök", és ez szerintem így van rendjén. Én mai napig tisztelem és szeretem a szüleimet, a tiszteletet kiérdemelték kölcsönös módon, nem rombolták le a saját magukról alkotott képet személyre irányuló sértésekkel.
Első mondatra reagálva - A fiatalok pedig mindig is lázadóak voltak, ezt is el kell fogadni. Ha valaki nem küzdi le ezt a generációs ellentétet, nem teremt közös nevezőt, akkor idős korára nem biztos hogy sok marad neki, feltéve ha nincsen pénze.
18 - 70-80-90-es évek erről szóltak - buli, pia, pasik-nők, úgymond szembementek a régi értékekkel a fiatalok, ezért mondták magukat lázadónak, egyszerűen jól akarták érezni magukat, szabadságot akartak a túlságosan konzervatív világnézet alól.
Ugyanez vetíthető a mai napokra is, ha valaki nem élheti ki magát otthon, máshol fogja. Ha valakinek nem engedik, hogy igyon, tiltják mint a tűztől, de havertól és egyébtől rájön, hogy ez nem is akkora nagy veszély, akkor belemehet, vagy akkor is belemehet ha csak simán érez rá késztetést, kíváncsi rá.
Pia-cigi volt régen is, már akkor sem szerették az idősek, egyedül a drogozás és tiszteletlenül beszélés az amit még ma is megvet a többség. Nyilván az idősebbik korosztály szereti tágan értelmezni a tiszteletlenkedést, szereti egybemosni azzal, hogy valaki nem ért egyet velük (általában a gyerekük), és próbál vitát nyitni egy témáról, majd olyanokkal találja magát szemben, hogy "mert az apád/anyád vagyok / mert azt mondtam", akkor persze, hogy egy kamasz gyerek nem higgadt fejjel fog reagálni.
Az ok boomer kifejezésben is az új dolgokra való nyitottság hiánya az, ami kifejeződik leginkább. Ez most egy elterjedt szlogen lett a fiatalok között, nem feltétlen hiszik azt, hogy tolerálniuk kell az idősebbik korosztály szigorú dogmáit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!