El tudná valaki magyarázni mi az az infláció?
A dolog mindenképpen valamilyen áremelkedéssel kezdődik. Pl esetünkben megnőttek a rezsiköltségek. Emiatt egy csomó szolgáltatás illetve termék ára megnől, hiszen teszem azt egy pékségben rengeteg áramot használnak a sütéshez, de jó formán minden cégre hatással van, pluszköltséget jelent. A cégek, hogy továbbra is gazdaságosan működjenek kénytelenek árat emelni. Az emberek, hogy a megnövekedett árakat ki tudják fizetni fizetésemelést kérnek, ami valamilyen mértékben meg is kapnak. Így viszont a cégeknek megnől a bérköltsége, hát újra emelniük kell az árakon. És így tovább.
Persze a valóságban még rengeteg befolyásoló tényező van, mint monetáris politika, jegybanki alapkamat stb.
Mikor ugyanannyi pénzért egyre kevesebbet tudsz vásárolni.
Ha Pisti pár éve kapott 500,-Ft zsebpénzt, abból vett egy kakaós csigát egy üdítőt, meg még egy csomag rágót is. Ma már hiába kapna ugyan úgy 500,-Ft-ot a rágóra nem maradna elég pénze.
Ez egy nagyon jó videó a témában, rövid, érthető:
Az infláció egy közgazdaságtani kifejezés, ami röviden áremelkedést jelent. Miért érdekes ez a téma? Azért, mert az árak mozgása egy piacgazdaságban nem egy irányított tevékenység, hanem egy organikusan mozgó valami. Az inflációt nem a kormány/jegybank/háttérhatalom kapcsolgatja ki-be, hanem magától indul be, és csak erőszakal lehet letörni.
Egy piacgazdaságban a kereslet-kínálat viszonya az árban találkozik. Ha valamiből több van, mint amennyi kell, akkor lemegy az ára, ha valamiből hiány keletkezik, annak felmegy az ára addig a pontig, ahol még megveszik. Ez önmagában még nem okoz inflációt, de előfordul olyan, hogy egyfajta körkörös spirál elindul, ahol a különböző árak egymást hajtják felfelé, és nem tud beállni az egyensúly.
Bugyuta példa: vegyünk egy kis képzeletbeli falut. A faluban a benzinkutas nem tudott elég benzint venni, ezért megdrágult a benzin. Ráadásul borzasztó aszály sújtja a falut, ami miatt a búza csak felannyi lett, mint korábban. Ez a gazda szempontjából azt jelenti, hogy feleanyi búzát kétszeres üzemanyagáron termelt meg. Ez pedig azt fogja okozni, hogy a kenyér ára megnégyszereződik.
Ha ezen a ponton megállunk, akkor mindössze annyi történt, hogy az embereknek most négyszer annyi pénzt kell fizetni a kenyérért, mint eddig. Ráb.sztak, mert aszály van és benzinhiány, ez van. De mi van akkor, ha itt nem állunk meg? Tegyük fel, hogy a melós, amikor látja, hogy a kenyér négyszer annyiba kerül, úgy dönt, hogy béremelést követel a gazdától, amit a gazda kénytelen kifizetni, mert különben nem lesz, aki learassa a búzát. És itt jön a lényeg: a gazda kénytelen a megemelt bérköltséget beletenni a búza árába, csakhogy emiatt megint drágább lesz a kenyér a boltban. A kör bezárult.
Itt még mindig beállhatna egy egyensúlyi állapot, de menjünk tovább. Tegyük fel, hogy a tűzoltó és a rendőr azt látja, hogy a melós - aki már háromszor kért béremelést a gazdától - többet keres, mint ők. Erre ők bemennek a polgármesterhez, és béremelést követelnek, mondván ennyi pénzért inkább elmennek a gazdához aratni a búzát. A polgármester nem tud mit csinálni, megadja a béremelést, de neki is ki kell termelni a pluszt pénzt, ezért mit fog csinálni? Megemeli a sarki ABC bérleti díját. A boltos meg mit fog csinálni? Megemeli a kenyér árát, mert különben nem tudja kifizetni a költségeit.
Az igazán durva az, amikor ezt megfűszerezzük egy adag rettegéssel, meg gazdasági kiszámíthatatlansággal, és akkor az emberek már előre azzal kezdenek számolni, hogy jövőre minden eldrágul. Emiatt már ELŐRE emelik az áraikat, amivel pedig ők maguk pörgetik a drágulást, és a saját jóslatukat váltják valóra. Ez szélsőséges helyzetben el tud durvulni odáig, mint a 2. vh utáni Magyarországon, amikor reggel felvetted a havi fizetésedet, és délutánra már nem kaptál érte egy tojást.
És akkor hogyan lehet ezt leállítani? Úgy, hogy a faluban azt mondja a bankos, hogy nem nyomtat több pénzt - pontosabban rohadt drágán -, és akkor hiába emel árat a boltos, az emberek nem tudnak pénzhez jutni, és nem tudják kifizetni a magasabb árat. Ekkor az infláció idővel megáll. A baj az, hogy ennek ára van: a gazda nem tudja kifizetni a melóst, ezért inkább elbocsátja és kevesebb földet művel, boltos nem tud kenyeret árulni, és nem tudja kitermelni a bérleti díját, ezért becsukja a boltot, ami miatt a polgármester nem tudja kifizetni a tűzoltót, ezért eladósodik.
Szóval összefoglalva: az infláció egy öngerjesztő folyamat, amit az emberek önálló döntései gerjesztenek, de a kiindítója sok minden lehet, és általában nem egyetlen oka van (most pl az elszálló energiaárak, az aszály, az elszálló devizaárfolyam, a háború, és a kovidjárványt ellensúlyozó pénznyomtatás mind-mind felelősek). Érdekes, hogy általában nem tudják megmondani a szakértők sem, mi mozgatja pontosan. A megállítása pedig komoly kihívás, mert azt a középutat kell megkeresni, ahol az áremelési kedv mérséklődik, de nem löki a gazdaságot recesszióba, de legalábbis semmiképp se fordítsa meg a spirált, és gerjesszen adósságválságot.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!