Ha túl sok pénz van kint az embereknél az gondott okozhat??
Tegyük fel, hogy olyan világot élünk amikor jól megy az emberiség 80%-nak és megengedheti magának hogy legyen félretett pénze, de nem a bankban hanem otthon. Ha az emberek 80% eltud rakni több millió forintot és nem költ belőle semmit csak gyűjti gyűjti, az az állam kasszából nem kezd el hiányozni pár éven belül?
Legyen pl:750 millió emberről szó..
"Ha túl sok pénz van kint az embereknél az gondott okozhat??"
nem tudom, próbáljuk ki!
Adsz nekem egy rakat pénzt - ami neked már túl sok - és megnézzük, hogy ez gond lesz-e. :)
Az államkasszából nem a pénz fog hiányozni, hanem a pénznek a gazdaságot mozgató hatása. Pl. ha az emberek nem vesznek árucikkeket, akkor azok előállítására sincs szükség. Ha nem állítjuk elő az árucikkeket, akkor a munkásokra sincs szükség, stb. Így lassulni fog a gazdaság. Ebből a szempontból mindegy, hogy a bankban van a pénz, vagy otthon.
Az otthon tartott pénz a bankrendszernek hiányzik. Nagyon leegyszerűsítve a bankok abból élnek, hogy hiteleket nyújtanak és ez után kamatot szednek. Ismét nagyon leegyszerűsítve hitelt abból a pénzből tudnak nyújtani, amit mások elhelyeztek betétként náluk. Ha a többség otthon tartja a pénzét, akkor a hitelnyújtáshoz nem lesz fedezete a banknak. Az már egy másik probléma, hogy a felvázolt helyzetben, amikor az emberek 80%-a csak tartalékol és nem fogyaszt akkor a lakosságnak nem is nagyon kell hitelezni. Mivel a lakosság nem fogyaszt a vállalkozások sem nagyon akarnak majd beruházni, tehát nekik sem kell hitel. A gazdaság szépen földbe áll, és az emberek a pézükkel "kitörleszthetik a csekküket".
A jelenség persze ennél bonyolultabb, de a lényege kb ez.
Nem a tartalékolás miatt igaz, de igaz, hogy ha túl sok pénz van az embereknél, az gondokat okozhat.
A magyar infláció például kifejezetten azért a legnagyobb a térségben, mert választási évben, ahelyett, hogy kezelték volna (pl. kamatemeléssel) a csapnivaló gazdaságpolitikájuk miatt már amúgy is növekvő inflációt, RÁÖNTÖTTEK EGY CSOMÓ PÉNZT A PIACRA.
Ha olyan mennyiségű pénz van az embereknél, amit a piac nem tud felszívni (pl. munkaerőhiány vagy technológia, infrastruktúra hiányosságai miatt), akkor az történik, hogy a pénz elkezd ROMLANI.
A szavazatvásárlási osztogatás, amit a magyarországi rezsim csinált a kampányban óriásit dobott az amúgy is növekvő infláción, mert pontosan ez történt, amit leírtam.
Azaz ha ráöntesz egy csomó pénzt az emberekre, de az nem tud gazdasági termelésbe átfordulni, azaz a növekvő kereslettel arányosan nem lehet növelni a termelést (mert mondjuk nincs elég munkás vagy gép vagy szállítóeszköz a nyersanyag vagy a termék szállítására), akkor az a rengeteg pénz ELÉRTÉKTELENEDIK.
Ezért nem szokás úgy szociális politikát folytatni, hogy egyszerűen nyomtatsz sok pénzt a Nemzeti Bankkal (hiszen mibe is kerül bankjegyeket nyomtatni? - szinte semmibe!) és ráöntöd a lakosságra.
Ha holnap minden magyarnak adna az állam fejenként tíz millió forintot, akkor annak semmi más eredménye nem lenne, mint hogy holnaputánra fél millió forint lenne egy sör ára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!