Az egészségügynél azért van munkaerőhiány mert az orvosok már nem fogadhatnak el hálapénzt?
Nem azért.
Eleve nem megy olyan sok ember orvosnak, mert stresszes, nem jó a munkaidő beosztás, nagy a felelősség.
Helyette inkább elmegy mérnök vagy pénzügyesnek.Általában rugalmas munkaidő van, meg home office lehetőség, kisebb felelősség.
Nem.
Egyszerűen kevés ember dolgozik az egészségügyben mert kevésnek van meg hozzá a végzettsége.
Az orvosképzés eleve 6 év egyetem + a rezidens képzés ideje. A diplomás ápolók képzése is 3,5+1,5 éves (BSc, MSc együtt).
Nagyon kevés egészségügyis volt az országban az elmúlt évtizedekben állandóan, mert külföldön sincsen elég belőlük és ott jobban tudnak keresni, sokan kimentek inkább dolgozni máshová hiába itt tanultak.
Most már elég jó a fizetésük, de aki már kiment az nem fog hazajönni, továbbra is hiányozni fog a létszámból, a képzés pedig időigényes, a munka nagyon nehéz - én nem tudnám csinálni. Minden tiszteletem azoké akik egészségügyi pályán mások gyógyítását, gondozását végzik.
Ma több az egészségügyi dolgozó az országban, mint korábban, csak ez még mindig kevesebb, mint amennyire szükség lenne.
A németeknél is állandó a hiány, a svédeknél is, csak ott még a képzésükkel is kevesebbet foglalkoznak, inkább átcsábítják az itt képzett egészségügyiseket jobb fizetéssel.
"Még volt hálapénz, volt motiváció. "
Ezt mondta nekem egy orvos is, hogy ezzel megölték a motivációt. Minek hajtson, ha így is, úgy is ugyanannyit kap érte? Ez nem motiválja a több munkára.
Az egészségügynél azért van munkaerőhiány mert az egészségügyi dolgozók nincsenek rendesen megfizetve, sem megbecsülve (nem csak az orvosok, ezt is jó lenne végre megérteni, hanem a nővérek és az ápolók sem), ezért nagyon sok egészségügyi dolgozó kimegy külföldre, ahol legalább rendesen meg vannak fizetve, és ahol szivesen fogadják is őket, az ottani hiány pótlására.
Jelzem, hogy nem csak Németországba meg a skandináv országokba, de még Csehországba is. Lehet azt mondani, hogy a német bér Magyarországon az egy vágyálom, na de a cseh is? Mert ha igen, akkor Magyarország mégsem előre megy, hanem hátra...
6 évig hallgató (ha nem csúszik, ami ritka)
3 évig rezidens
aztán pályakezdő szakorvos
Gondolom, a hiány tapasztalt orvosokból van, akik három évnél azért már régebb óta a pályán vannak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!