Akik a hazai rezsicsökkentést kommonista intézkedésnek tartották mit szólnak ahoz hogy úniós szinten be akarják vezetni?
Nem a címkékkel van a probléma (hogy akkor most kommenista vagy sem), hanem hogy szolgálja-e az állampolgárok érdekeit. Az, hogy a gázt tizedáron adjuk a polgárnak, mint ahogy vesszük, baromság, hiszen a maradék 9/10 pénzt is a hazai gazdaságra terheljük rá. Ha az elfogyasztott gáz van csak támogatva, akkor az a pénz el lesz égetve. Ha ugyanazt a pénzt a polgár kezébe adjuk (Németországban voltak ilyen rendkívüli juttatások), de szembesítjük a valós árakkal, akkor kevesebbet fog fogyasztani, mindenki jobban jár. Viszont a gázárak tízszereződése durván megdobná az inflációt, ezért a kettő kombinációja tűnik értelmesnek: a gáz ára triplázódik vagy négyszereződik, az már elég motiváció a takarékoskodásra.
Ami meg a villanyáramot illeti, az áramtőzsde úgy van kitalálva, hogy a legutolsó, legdrágább még elfogadott ajánlat az ármeghatározó, tehát az olcsóbb ajánlatot tevők is megkapják a magasabb árat. Még ha csak a termelés 1/10-ét adja csak a gázerőmű, akkor is brutális árat eredményez, ezáltal brutális extraprofitot mondjuk a szélerőmű-farm tulajdonosának. Az irreális gázárakra tekintettel ezt az extraprofitot lefölözik, és csökkentik belőle az áram árát. (Logikus, és már előbb kellett volna.) Nálunk ez úgy működött, hogy Paks a tőzsdén kívül szerződött az elosztókkal, hogy olcsón ad áramot, hogy a lakossági rezsicsökkentett áramára ne legyen ráfizetés. Az új mechanizmus miatt most már talán a cégek is kapnak olcsóbb áramot nálunk is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!