Bizonyos tekintetben még jól is járunk az energiaválsággal. Ti mit gondoltok erről?
Mit hoz az ember számára az energiaválság és a háborús helyzet?
Sokféle hiányt.
És ha az erőforrásokból hiány van, az ésszerű reakció az, hogy a még meglévővel spórolunk.
Tehát megtanulunk úgy élni, hogy kevesebb energiát és vizet használunk, céltudatosabban praktikusabban osztjuk be a pénzünket, fejlesztjük a közösségünk önállósságát.
ÉS mit hoz pár évtizeden belül a klímaváltozás?
Hát pont ugyanígy energia- és erőforrásválságot, csak persze sokkal durvábbat a jelenleginél.
A klímaváltozás elkerülhetetlen, és a legnagyobb esély arra van, hogy a ma ismertglobalista kapitalista alapokon nyugvó társadalmunk összeomlik ahogy van. Rá leszünk kényszerítve arra, hogy kisebb egységekben, fenntarthatóbb léptékben és megoldásokban, kevesebb erőforrásban és önellátóbb módon gondolkodjunk.
Azaz olyasmi, mint ami most vár ránk, csak nagyban. Ha így nézzük a dolgot, akkor talán még jó is, hogy nem egyszerre és ismeretlenül szakad a nyakunkba a szar, hanem már most megjelent és el tudunk kezdeni alkalmazkodni. Hisz minden jel szerint alig van pár évtizedünk a katasztrófáig.
Ti mit gondoltok erről?
Akit részletesebben érdekel a Mélyadaptáció, azaz a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás, annak ajánlom az alábbi tanulmányt. Nem vészesen hosszú és alaposan le van hivatkozva:
Hogy lehet kevesebb energiával és vízzel élni?
Ezt úgy tudnám elképzelni hogy mindenkit gyűjtőközpontokba zárnak évente 2 hónapra ahol összebújva melegítenék egymást és csak ivásra kapnának vizet.plusz hideg kaját ehetnek.
De ha tudsz jobbat örömmel meghallgatom.gomdolom vannak elképzeléseid.
#11: A fűtést lehet például 25 fok helyett 20-21-re állítani. Aki eddig sem fűtött melegebbre, annak ez persze nem opció, de sokan megtették, hogy aztán otthon pólóban ülhessenek. Ennek már eddig se láttam sok értelmét.
A vízzel már nehezebb, de egy kis odafigyeléssel ott is lehet valamennyit nyerni.
9
"Simán leértük volna a fontos értékeket"
Mondjuk ez így nem igaz. Ugye elvileg 2 fokos hőmérsékletemelkedés alatt kéne tartani a bolygót, hogy kb ne csapjon át szélsőségbe. Jelenleg 1.4-nél tartunk, 2100-ra jelenleg 4 fokos emelkedést jósolnak.
Kína egyébként brutális tempóban halad a zöldenergia fejlesztésében. Akkora vízerőműveik vannak ami annyi neergiát ad, mint máshol atomerőművek. Nyilván óriási az energiaigényük, de pl a párizsi klímaegyezmény rájuk eső részét sokkal inkább teljesítik, mint pl az USA aki csoda, hogy egyáltalán benne van, hisz Trump jól kiléptette őket:D
10, a nap folyamán meg fogom nézni a videódat, bár hogy őszinte legyek, fenntartásokkal kezelem. A változás tény és ennek jeleit tapasztaljuk is. De mondom, megnézem a videódat majd.
11
Azért nem olyan nagy ördöngősség...
1. Minőségi szigetelés, így eleve alacsonyabb az energiaigény
2. Saját energiaforrás (napelem, napkollektor, szélturbina, geotermia) + akkumulátor
3. Energiaforráshoz igazított energiahasználat (pl akkor beindítani a mosógépet amikor süt a nap és a napelem termelése csak visszatáplálva lenne, nem felhasnzálva)
4. Energiatakarékos eszközök hasnzálata + nem pazarlás. (pl ha már begyújtod a sütőt, akkor azt is megsütöd, amit csak másnap terveztél sütni. Mi a meleg miatt erre álltunk át a nyáron és konkrétan meglátszik a számlánkon).
5. Esőgyűjtő rendszer kiépítése. Ez így professzionálisan hangzik, de amúgy azt jelenti, hogy betolsz egy hordót az eresz alá:D Ismerek olyat, aki az egész nyári kerti locsolást megoldotta ezzel, pedig nem kevés zöldséget termel a kertben.
6. Víz újrahasznosítása. A zuhanyzóvíz tökéletesen alkalmas még pl felmosásra. A felmosóvíz egy sima homokszűrés tkövetően a WC lehúzására.
7. Víz limitálása. Nem mosogatunk folyóvíznél, hanem bedugjuk a dugót. Nem fürdünk 20 percig, naponta 2x, mert tök indokolatlan. Olyan WC tartályok megszüntetése amik teljesen kiürítik magukat egy gombnyomásra, mert egy pisi leöblítéséhez nem kell 10-15 liter.
Ja, egyébként pl esővíz is alkalmas WC öblítésre.
És ezek azok a technikák voltak, amik nem nagy ördöngöősségek. Ok, a geotermia drága, de a többi nem ördöngősség.
"Hogy lehet kevesebb energiával és vízzel élni?"
Modern, energiatakarékos megoldások használatával igencsak sokat lehet spórolni. Energetikailag "normálisan" kivitelezett épületek használatával a fűtési/hűtési energiaigény simán felezhető és ezen felül ott vannak a kombinált és okos rendszerek amivel a különbség tovább növelhető.
Energiatakarékos eszközök és értelmesen kialakított szolgáltatási időablakok kialakításaval rengeteg villamosenergia spórolható meg.
Tudatos közlekedéssel is sokat lehet spórolni. Csak a gazdaságosabb vezetéssel simán 10%- nyi üzemanyagot meg tudsz takarítani elhanyagolható mértékű menetidőnövekedés mellet ( nézz szét az M3-on csúcsidőben, mindenki gáz fék gáz... ).
Egy rakás lehetőség van ami úgy jelentene kevesebb energiafogyasztást, hogy az életminőség még javulna is..
16, a kérdés jogos.
Nyilván vannak dolgok, amikhez nem kell tőke. Pl a vízgyűjtés és víz újrahasznosítás. Persze van a drága megoldás, amikor a zuhanyzó vize egy szűrőn át egyből egy tartályba megy, amire a WC is kötve van... Meg van nagyanyáink módszere, a dugó és a vödör. Ez nyilván sokkal prolibb hatást kelt, de a végeredmény igazából ugyanaz.
De ja, a szigetelés pl drága cucc. Ezesetben marad a remény, hogy nem csak a nép óhajt tanulni a helyzetből, hanem az állam is, és pl elindíthatna egy erős szigetelési programot. Sajnos ez valószínűtlen, mert ugye ezzel nem lehet választást nyerni (bizonyított tény:D) deee attól még reménykedni lehet.
FÉlreértés ne essék, én nem azt mondom, hogy holnaptól mindenkinek passzív házba kell költőznie és ki kell szűrnie a vizeletéből a vizet:D Amit megfogalmaztam "tanulságként" az egy irány ami felé törekedni lenne érdemes, mindneki a maga lehetőségeihez képest. És a kérdés errőls zól, hogy a jelenlegi "kis" válsághelyzet felhívhatja a figyelmet arra, hogy a jövőben kénytelenek leszünk ilyen irányba gondolkodni.
"Egy póló vagy farmer előállításához sokezer luiter édesvízre van szükség."
Ezeknek az előállítása nem nálunk történik, míg a vízhiány és csapadékeloszlás jelentette problémák minket jobban érintenek, mint az indokínai félszigetet :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!