Miért gondolják sokan, hogy a diktatúra mindenképp rossz dolog?
Nem egyértelmű a kérdés, mert ha a vezető ostoba vagy nem hallgat a tanácsadóira, akkor tényleg nagyon rossz irányba viheti a dolgokat, de a történelemben azért voltak modernizációs diktatúrák, amik bár a saját korukban ellenállást szültek, de végülis jó irányba mozdították a társadalmak fejlődését. Atatürk, Napóleon vagy Mária Terézia sem voltak demokraták mégis ma sokan tisztelik őket, azért amiket elértek.
Ha az arab világot megnézzük is tulajdonképpen a "demokráciaexport" előtt sokkal jobban működött. Szaddam Husszein vagy Kadhafi idejében legalább rend volt és fejlődtek az országok, infrastrukturális beruházások történtek és az életszínvonal is sokat javult. Most amióta szétverték az egészet, mi van helyette? Káosz. Persze lehet mondani, hogy mindenhol skandináv szintű demokrácia kell, de ez nélkülözi a realitást.
"ha pedig a király kihúzta náluk a gyufát, hamar eltették láb alól"
Miért, a diktátort nem lehet eltenni láb alól? Fentebb írta egy válaszoló Ceaușescu-t, ő remek példa rá hogy ha egy diktátor túl messze megy, bizony el lehet takarítani. De Hitler ellen is kíséreltek meg merényleteket a saját tanácsadói. A diktátor nem valami szent és halhatatlan lény, akiben nem eshet kár, ugyanúgy meg lehet ölni vagy le lehet váltani mint ahogy a királyokat le lehetett.
De nézzük a másik oldalt, Orbánt le lehet váltani? Nem, pedig névleg itt is demokrácia van, vannak választások, van ellenzék és a többség szavazata dönt. Mégis úgy bebetonozta magát, hogy senki nem tud még csak a közelébe sem férkőzni. Ez megint csak nézőpont kérdése, nem különböznek olyan sokban ezek a rendszerek mint ahogy egyesek elképzelik. Persze vannak szélsőséges esetek, de általánosságban nagy az átfedés. Demokráciában is ki lehet alakítani egy elnyomó rendszert és diktatúrában is lehet jól vezetni egy országot, ezek nem zárják ki egymást.
Nyilvánvaló tény, hogy a diktátorok többsége nem volt jószándékú, de ettől még maga a rendszer nem feltétlenül rossz.
Inkább azt mondanám,hogy a diktatúráknak voltak pozitív hatásai is például az ország gazdaságára, de ez a nép rovására ment, mint pl. Ceaușescu idejében, a gazdaság fejlődött, az államadósság nullára csökkent, de a boltok üresek voltak, az emberek a saját földjeikre jártak dolgozni amit elvett az állam stb. az más kérdés,hogy a rendszerváltás után -mint Magyarországon is- mindent tönkretették, átjátszodtak a külföldiek kezére.
Én egy közepes városban élek Erdélyben, volt egy csomó gyár csak a mi városunkban,téglagyár, cukorgyár, kábelgyár, gumigyár, műttrágyagyár stb. most szinte semmi, ami maradt az multik kezében van, meg nyilt pár összeszerelő üzem...
egy arany középút kellett volna, Ceaușescu diktatúrája és az őt követő "demokratikus" bagázs között, ami a nép javát nézi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!