Az önellátó paraszti társadalmak jelentenék a fenntartható jövőt?
#4 és #9 (Akik válaszoltak nekem.)
Kifejtem bővebben, hogy mire értettem, hogy jól hangzik, de nem működik. Régen azért voltak paraszti társadalmak, mivel a mezőgazdasági gépek előtt (tehát az ipari forradalom előtt) muszáj volt a társadalom zömének mezőgazdasággal foglalkoznia, hogy legyen mit enni. Mai világban a fejlett országokban van mit enni, van elegendő ipar (akár országon belül, akár Ázsiába kiszervezve), és az emberek többsége a szolgáltató szektorban dolgozik.
Na most hogy miért nem működnének széles körben az önfenntartó paraszti kommunák: Az emberek többsége nem mondana le a szolgáltatásokról. Ha szinte mindenki önfenntartó paraszti életmódot folytat, akkor ugyebár nincs internet (vagy ha van is, ki gyárt arra tartalmat?), minimális az egészségügy, minimálisak a szórakozási lehetőség, minimálisak a utazási lehetőségek, minimális az oktatás, stb. Ezt kevesen vállalnák be.
Az persze igaz, hogy a bolygónak meg tök jó lenne.
21#
Szerintem sem mondana le erről az emberek többsége, mivel ebben a rendszerben, azért hátra lehet dőlni. Mondjuk műszak után ledögleni és nézni a Szulejmánt. Inkább vállaljuk a distresszt, a kiszolgáltatottságot egy viszonylagos kényelemért. Ami enyehe túlzással túlmutat egy villanyégő kicserélésén, háztáji teendőket illetően, már bajban vagyunk.
Nem, valóban nem mondana le róla az emberek többsége.
Én olyat nem is állítottam, hogy át is tudna állni rá az emberek többsége. A kérdés az volt, hogy ez a fajta életé-e a jövő. És az a nagy helyzet, hogy a fenntartható életé a jövő. Amit meg most élünk, az nem fenntartható.
Szóval lehet, hogy sokan nem akarnak átállni rá, de egyszercsak el fog fogyni az erőforrás és nem jutnak új telefonhoz, nem mindig lesz áram, internet, víz a csapban, étel a bolban.
És akkor vagy mégiscsak megpróbálnak átállni úgy, hogy nem akarnak, de muszáj. Vagy nem állnak át és elpusztulnak.
AMikor azt mondják, hogy 2100-ra a ma ismert civilizációnk megszűnik, az nem azt jelenti, hogy kihalna az emberiség. Csak azt, hogy az a struktúra, amiben ma élünk, az felmondja a szolgáltatot. Élni fog az ember, csak nem így.
És hát látjuk mi a nagy helyzet. Évtizedek óta tudjuk mi a teendő, mégsem teszünk ellene semmit, mert drága és macerás az átállás. Aztán eljön egy pillanat, amikor nem kérdés a változtatás, mert kényszerítő körülmények vannak. És akkor mégiscsak változtatunk, de sokkal nagyobb árat fizetve, mintha önszántunkból tettük volna.
"Ha szinte mindenki önfenntartó paraszti életmódot folytat, akkor ugyebár nincs internet (vagy ha van is, ki gyárt arra tartalmat?), minimális az egészségügy, minimálisak a szórakozási lehetőség, minimálisak a utazási lehetőségek, minimális az oktatás, stb. "
Nem kell mindenkinek lemondani és megoldott a helyzet!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!