Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mik a főbb különbségek hitleri...

Mik a főbb különbségek hitlerizmus, hungarizmus, fasizmus, falangizmus és rexizmus között?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy mind a nacionalizmus és szocializmus szintézisét oldják meg, de úgy hallottam vannak eltérések a különböző irányzatokban.
2010. szept. 25. 13:32
 1/8 anonim ***** válasza:
1%
Ezekről a középkorista eszmékról modern világunkban felesleges beszélni. Inkább mellőzük az ilyen témát.
2010. szept. 25. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
67%

Dióhéjban:


Hitlerizmus (~nemzeti szocializmus): Németország 1933-45, vezéralakja természetesen Hitler. Totalitárius rendszer. Elsődleges célja a német élettér kiterjesztése, az összes német egy országban történő egyesítése. Fajelmélet: faji hierarchia, a nemzetek, mint "fajok" jelennek meg. Gazdaságpolitika: nemzeti vállalatok támogatása, erős központosítás, hadiipar. Az alsóbb rétegekre, a hadseregre, és a gazdag iparosokra támaszkodik.


Hungarizmus 1944-45: Magyarország, vezéralakja Szálasi. A hitleri magyar bábállam a ideológiája. Fő különbség a német nemzeti szocializmushoz képest, hogy a vallásosság megjelenik, mint motívum. A hadseregre támaszkodik.


Fasizmus: Olaszország 1922-45, Mussolini. Kevésbé radikális, mint a nácizmus, nincs fajelmélet, nem totális rendszer. Célja a Római Birodalom helyreállítása. Gazdpol: korporációs rendszer, szindikátusok. Az alsóbb (szegény) és felsőbb (iparos) rétegekre támaszkodik.


Falangizmus: Spanyolország 1936-75, Franco. Spanyol fasizmus. Csak a polgárháború idején kemény radikális, később fellazul. Az egyházra, a hadseregre, és a felsőbb rétegekre támaszkodik.


Természetesen ez nem részletes leírás egyik rendszerről sem. Ha bővebben érdekel, használd a google-t. A fenti rendszerek közös vonása, hogy mindegyik jobboldali autoriter rendszer, antikommunista és szélsőségesen nacionalista.

2010. szept. 25. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

[link]


Nézz körül itt.

2010. szept. 25. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
66%
A rexizmus lemaradt: vallon (Belgium) irányzat, önálló vallon állam megteremtésére. Ideológiája eleinte az olasz fasizmushoz hasonlít, a német előretöréssel azonban náci fordulatot vett. Vezetője Leon Degrelle.
2010. szept. 25. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Esetleg még tudnál felsorolni még ilyen irányzatokat különböző országokból?


(Még amit ismerek az a horvát Ustasa, a román Vasgárda/Legionarizmus, és a norvég Nasjonal Samling.)

2010. szept. 25. 18:29
 6/8 anonim ***** válasza:
Nem vagyok annyira jártas a témában, a legjelentősebbeket már felsoroltad, kedves kérdező. Amit még be lehet sorolni a szélsőjobbhoz: japán imperializmus (Hirohito/Tojo), portugál Salazar-rendszer, Dél-amerikai államok militarista rendszerei.
2010. szept. 25. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Argentín perónizmus, brit fasizmus, amerikai William Dudley Pelley féle fasizmus, ausztrofasizmus, japán fasizmus, kínai fasizmus, orosz nemzeti bolsevizmus, osztrák-magyar fasizmus, skandináv fasizmus, strasserizmus, lengyel falangizmus.


Az előzőt pedig cáfolnám. Nem szélsőjobboldali ideológiák ezek, hanem harmadikutasok, azon belül pedig a fasiszta eszmecsaládhoz tartoznak. A harmadikutas, azt jelenti, hogy merít jobb és baloldali értékeket is. A nemzeti szocializmusban is a 3 legnagyobb szerepet, a nacionalizmus, a szocializmus és a konzervativizmus (reakcionizmus is volt [nincs köze a sovinizmushoz]) töltötte be. Hitler merített a szélsőjobboldalról is, ezért az ő elve már nem a sablon nemzeti szocializmus, hanem a hitlerizmus volt. Az övé valahogy így épült fel: szocializmus, sovinizmus és reakcionizmus, valamint kérsékelt polgári élet. A nemzeti bolsevikok a szélsőbalolról is merítenek, az övék pedig valahogy így épül fel: kommunizmus (marxizmus-leninizmus [sokszor sztálinizmus/maoizmus]), nacionalizmus és konzervativizmus. A falangizmus pl. szindikalista, nacionalista és konzervatív. Ezek az elvek tartoznak a fasiszta eszmecsaládba, a harmadikút, pedig simán mind a kettőnek megfelelő elv. NEM összekeverendő a centrizmussal, mivel ők nem mind a kettőt meg akarják valósítani, hanem egyiket sem és máshogy képzelnek el elveket.

2020. jún. 17. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Balasa Bence ***** válasza:

2 azért még tennék valamit:



A hungarista eszmerendszer fenntartotta a királyság intézményét, viszont a pártprogramban szerepelt, hogy a nádor lett volna az ország vezetője.


A hungarizmus nem fajokról beszélt, csak együtt élésre képes, és képtelen népekről, ezeket nem megölni kell, hanem kitelepíteni az adott országból.


A társadalmi átalakulás mellett a párt egyik legfontosabb tétele a teljes magyar királyság területének visszaszerzése volt (beleértve Boszniát is) visszaállítva a "magyar birodalmat."

2021. ápr. 13. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!