Építőiparban dolgozók! Változott az ügyfélkörötök? Ugyanannyi a munkátok?
Hagyománya van a gyakorin annak, hogy anoniman kioktassák az embert arról, hogy az ég zöld a fű pedig kék, de mégis felteszek egy kérdést hátha megtudok új dolgokat.
Szóval: tuti lesz aki még ezzel sem ért egyet, de szerintem kimondhatjuk, hogy 2022-ben a legdrágább dolog amibe belevághat egy ember egymagában, vagy épp társsal, az az építkezés.
Az anyagárak megsokszorozódtak akár csak az 5-6 évvel ezelőttiárakhoz képest, a munkadíjak is nőttek, és ugye nyílván mindenki érzékeli hogy a fizetésekhez képest nőttek a megélhetési kiadások.
Én most ezen a héten voltam vidéken egy vályogház renoválós önkéntes táborban, és leesett az állam ahogy számolgattuk, hogy még vidéken is egy brutál egyszerű parasztház felújításához is 10-15 millió kell alaphangon és akkor is ennyi kell, ha minden egyszerűbb munkát (ásás, betonozás) te magad csinálsz.
Ezek után nem tudok már másra gondolni, hogy "Oké, és ezt ki fizeti meg?".
Olyan időket élünk, hogy panel lakások kerülnek kisvárosokban 20 millióba, megyeszékhelyeken 25-30-ba...
Tízezer fős kis községekben felújítatlan 50+ éves parasztházakat adnak 15-20 milliókért, és az emberek tolonganak érte, nem győzik az eladók felvenni a telefont.
Akkor a belvárosban kik élnek?
Kik vesznek Budapesten ingatlant?
És ugyanannyi még így is a megrendelés felújításra/bővítésre/építésre?
Hogyan?
Nekem ez az egész annyira önellentmondásos.
Egyik oldalon azt olvasni hogy az "átlag magyar száraz kenyéren él", aztán találkozik az ember egy kőművessel és kiderül hogy egy fürdőszoba csempézést majdnem egymillióért csinálnak meg, vagy épp egy hajópadlót 30 négyzetméterre mindenestül 2 millióért...
Akkor most mi az igazság?
Mert a kettő egyszerre tuti nem igaz hogy "mindenki éhezik de mégis van pénz dögivel".
Én értem azt, hogy a társadalomnak vannak rétegei, és van olyan réteg aki se tíz éve, se most, se tíz év múlva nem engedhette meg ezt magának, de nem hiszem el hogy ugyanannyi a megrendelő mint 10 éve.
Vagy ha igen, akkor mondjátok el: hogyan?
2-es: oké, elhiszem.
A kérdésem ebben az esetben az, amit az utolsó sorban leírtam: hogyan?
Az élelmiszerek 20-30%-ot is drágultak 2 év alatt.
A gáz/villany/benzin belátható időn belül ismét drágul.
A tüzifa már olyan drága, hogy sokan most berendelik télire nehogy fa nélkül maradjanak.
Az alapanyagok olyan gyorsan drágulnak, hogy már nem lehet pár honapnál tovább egy fix árral számolni.
Hogy a fenében marad ugyanannyi ügyfeled, ha minden társadalmi réteget egyenlően egyre nagyobb kiadások terhelnek?
Ez olyan mintha egy városban lenne egy cukrászda, és akkor is napi 100 vevője lenne ha 200 forint a dobostorta szelete, és akkor is 100 vevője van ha 2000 forint a dobostorta szelete, plusz minden egyéb bolt is megdrágul...
Hogyan?
Az lenne a logikus hogy alulról felfelé haladva egyre szűkülne azoknak a köre akik képesek megfizetni a 2000 forintos dobostortát.
1-es: hiába vagyok a világ legjobb cukrásza, ha olyan áron tudok csak dolgozni amit nem tud az eddigi vevőköröm megfizetni, akkor tökmindegy mennyire vagyok jó.
Végső soron a vevőköröm dönti el hogy megélhetek-e, hisz ráfizetésesen nyílván senki nem dolgozik, hiába van a munkájára kereslet.
Milyen az ügyfélkörötök?
Városi irodisták?
Home office-os IT-sok?
Gyári melósok?
Vidéki kistermelők?
Pályakezdő fiatalok?
Ingatlanos albérletkiadó nyugdíjasok?
Tanárok?
Érdekel hogy melyik réteg van többsegben a vevőkörötökben.
Valaki írja már le a kérdezőnek, hogy teljesen beállt a piac, a vésőgépet tegnap egy kiló kenyérért adtátok oda.
Ne legyetek szívtelenek.
Nekem nem kell hazudni, de valami értelmes magyarázatot szeretnék hallani.
F@szom kivan azzal is ami a médiában van, hogy a "magyarok 99%-a léthatáron napi 300 forintból él" féle mantra megy, mert az meg a másik véglete a hülyeségeknek.
Vagyok olyan elvetemült hogy a valóság érdekel.
7#
Figy, én ugyan nem dolgozom (még) az építőiparban, de már eddig is és most is felcsesz ez a fajta duma.
Igen, aláírom, találkoztam már én is felettéb egyszerű szakmunkásokkal mikor éppen úgy volt hogy elmentem 2-3 hónapra kertépítő melósnak mert gyorsan kellett a pénz (a Semmelweis gyógyszerészeti intézet laboros melója után kb lefostam a bokámat örömömben mikor kertépítő melósként 2x annyit kerestem és heti fizut kaptam).
Szóval jah, valóban vannak egyszerűek is köztük.
De kizárólag ők tudják azt, hogy kik a megrendelőik, mennyit kérnek egy munkáért, és mekkora a valódi kereslet a munkájukra.
Nem a háromdiplomás földrajz-kémia szakos középsulis entellektüel tanár és nem is az akadémiai világba beburkolózott ELTE kutató fog nekem pontos választ adni a fenti kérdéseimre, mert azok jellemzően elvannak a maguk kis burokvilágában.
Szóval ne nézd le a szakikat, mert elképzelhető hogy olyan szögből látnak rá a világra amiről neked fogalmad nincs.
Az biztos, hogy kozmikus háttérsugárzás témakörben, vagy épp orvosi nanotechnológia témakörben nem a szakmunkások lesznek a legjobb információs források, de az fix hogy egy agyondiplomázott irodista közgázosnál, vagy egy laborban éldegélő vegyésznél pontosabb képük lesz arról hogy ténylegesen mekkora a kereslet és a vásárlóerő a piacon a munkájukra.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!