Miben tudnátok összehasonlítani a 2008-as gazdasági világválságot és a covid-válságot?
Hasonlóságokra vagy kíváncsi, vagy csak szempontokra?
Mert szempontnak jó lenne az is, hogy milyen iparágat érintett. A Covid a vendéglátást, turizmust, egészségügyet és közlekedést, míg a 2008-as a pénzügyi szektort (bankok, biztosítók, alapkezelők).
A 2008-as válságot szerte Európában konzervatív módon próbálták meg kezelni (belassítás, veszteségminimalizálás, takarékosság), míg a Covidot liberális megközelítéssel (közvetlen állami segélyezések, adócsökkentés, úgy általában helikopterpénz szerű tőkeosztás).
A 2008-as válság pénzügyi értelemben externális lavina volt, az USA-ból gyűrűzött tovább Európába, míg a Covid a turizmust leszámítva internális nehézségeket állított fel mindenhol.
A 2008-as válságra nem befektetési lehetőségként tekintettek (bár ennek talán egyedüli oka az, hogy pont a pénzügyi szektor volt taccson, ergo a befektetők jártak első kézből sz*rul), míg a Covidra nagyon rászálltak a tőzsdén, de még lakossági szinten is.
A 2008-as válság következménye egy csomó megfelelési szabályozás bevezetése, főleg a bankok és más hitelintézetek területén, míg a Covid úgy tűnik csak arra lesz hosszútávon hatással, hogy lesz kötelező oltás, meg kézfertőtlenítési lehetőség a boltokban és hivatalokban.
Érdekes még az Unió esete is. A 2008-as válságkor semmit sem tudtak csinálni, nem reagáltak le semmit, csak utána fogadtak el néhány uniós irányelvet és törvényt stb. míg a Covid válság alatt nemzetközi összehasonlításban is elég gyorsan megszervezték a közös beszerzést, közös és tagállami szabályozás kérdését stb. Ha nem lett volna az astrazeneca-val a fiaskó, egész példamutató gyorsaság is összejöhetett volna, bár ott gyanítom egy kis Brexit bosszú is betette a lábát, ami ellen már nem nagyon tudtak mit tenni.
Összehasonlítani? Az egyiket (2008) az emberi hülyeség és mohóság okozta. A másikat (2020) az emberi hülyeség és mohóság okozta. Az első világosan látszott, de a mohóság győzött. A másodikat is látták előre kevesen, de a döntő többség ma se hiszi el az okokat, ennélfogva kezelhetetlen. Az elsőt ismerték, tudták, hogyan kezelhető, jól rosszul meg is tették ezt. A másodikról eleinte azt hitték ismerik, azóta folyamatosan derül ki, hogy nem. Az elsőt elég volt felülről megfelelően irányítani, a másodikat nem lehet így.
És még van néhány eltérés. A hasonlóság mindössze annyi, hogy mindkettőben sokan ráfáztak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!