A 2008-as gazdasági válságot ki hogyan élte meg?
Én még tini voltam akkor tehát semmit nem éreztem belőle még nem is foglalkoztam ilyesmivel.
Szóval nehéz volt akkor megkeresni a "kenyér javát"? Vagy a mostani inflációval meg rosszabb mint akkor?
Volt egy nagy bizonytalanság.
Sokkal rosszabbul éltem.
Most minden könnyebb.
Előtte pár évvel kezdtem vállalkozni, nagyon fel is futott, a válságot meg sem éreztem, úgyhogy 2009ben amikor a padlón volt az ingatlan ára, akkor vettem meg a lakásomat is.
szóval nagyon jó volt.
De a mostani covidos téma, a maradj otthon kampány vevők eltűnése, meg zárjál be de fizesd a bérleti díjat, az állam semmit se segített hiába adózok 25 éve, az gajra tett, be is kellett zárnom, a vállalkozóimat is visszaadtam.
Ujj basszus :(
Aztán sikerült talpra állni? Mit csinálsz azóta 6-os?
Pályakezdő voltam és kb. sehova se kellettem abban az időben, most meg a hatalmas nagy covid járvány közepén is simán tudnék állást találni ha azóta nem tértem volna át arra, hogy a saját főnököm legyek.
Szerintem a kétezres években volt egy hurrá optimizmus és mindenki azt hitte, hogy az EU-ba való belépéssel kb. pár év alatt elérjük a nyugati életszínvonalat, aztán ezért sokan reménykedtek meg jó volt a hangulat de ha objektíven nézed akkor lényegesen kisebbek voltak a fizetések és rosszabbul lehetett élni.
Elég csak megnézni, hogy 2019-ig egy évben se érte el a minimálbér a létminimumot, 2008-ban a létminimum 71 736 forint volt, miközben a nettó minimálbér 56 190 forint.
Akkor egyetemre jártam, igazából nem éreztem meg.
Apám köztisztviselő volt, neki rossz volt, hogy évekre befagyasztották a bérét, az infláció viszont nem állt meg.
A 2020-as válság sem érintett igazán. Építőiparban volt munka, igaz nálunk kevesebb. A fizetésemet két évre befagyasztották, idén elmaradt az emelés a válság miatt, de így is viszonylag jól jártam, mivel más területeken sokan az állásukat is elveszítették. De optimista vagyok, most nem hiszem, hogy 5-10 évre is befagy a bérem, és én nem is állami szférában dolgozom, hanem magáncégnél.
Az emlékek megszépülnek, meg ha megnézed a politika rovatot a sokan már a valóságot is máshogy élik meg...
A 2008-as gazdasági világválság teljesen más természetű válság volt, mint a covid alatti helyzet. Ha fellapozod a Wikit:
"Előzménye az amerikai másodlagos jelzáloghitel-válság vagy amerikai jelzáloghitel-válság (a sajtónyelvben subprime-válság) az Amerikai Egyesült Államok ingatlan- és bankszektorából 2006 végén kiindult, változó intenzitású pénzügyi válság, amely más országokban is érezteti a hatását. A válság során több jelentős cég csődbe ment, vagy kénytelen volt versenytársaival egyesülni. A válság érzékenyen érintette a nyugat-európai bankokat is, és hatása az amerikai gazdaság visszaesésén keresztül az egész világgazdaságban megmutatkozik."
Tudom ez csúnyán hangzik és nem is túl PC, de az a világválság a sok zavarosban halászó "pénzgyáros" miatt indult és első körben a bankok kezdtek megroppanni a saját hülyeségeik miatt. Az a válság nem közvetlenül a gazdaságból indult. A bankok problémái hatottak ki közvetve a gazdaságra , a vállalati hitelezésekre, vagyonkezelésre stb..
Ezzel szemben a mostanság a járványügyi korlátozások miatt sok helyen ideiglenes bezárásra ítélte az ipart, az emberek nem mentek be dolgozni, nem termeltek - sokan nem kaptak fizetést - , bezártak a vendéglátás és idegenforgalmi szektor gyakorlatilag egy évre bezárt.
2008ban én nem tapasztaltam, hogy az átlagember számára sokkal roszsabb lenne, vagy extrém módon nőtt volna a munkanélküliség. Az én munkahelyem 2007-2010 között 300%-os bővítést hajtott végre.
Akkoriban az autógyártók részéről jöttek a negatív előrejelzések, de pl a győri Audi sem állt le - ha jól emlékszem váltottka két műszakra a háromról - mert a visszaesés nem az A3/A4/TT váráslói közönségét érintette, hanem az A8, Q7.7er,S-klasse esett vissza.
Ha ezzel összeveted a mostani eseményeket, amik az átlagembert jobban érintették, valszeg az olcsóbb kategórijú autók gyártása esett vissza.
Nekem nem rémlik, hogy a 2008-as válság idején a kis és középvállalkozásokban tömeges leépítések lettek volna,hogy áruhiány lett volna, keresletcsökkenés lett volna. Az átlag fogyasztási cikkek gyártása és kereskedelme ugyanúgy folyt, a luxuscikkek piacán valszeg már nem volt mindne ilyen "rózsás".
Szerintem teljesen más a két válság esete, teljesen máshogy hatott az egyszerű emberekre, teljesen máshogy élte meg a gazdaság is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!