Ki az alávalóbb ember?
Aki pontosan ismeri a globális felmelegedés problémakörét, de nem tesz semmit ellene, és ezt el is ismeri.
VAGY
Aki olyan buta, hogy csak pislog, amikor pl. a szén-dioxid kibocsátás és a vásárlás kapcsolatáról beszélnek neki, de szentül meg van győződve róla, hogy ő környezetvédő.
Egyik sem alávalóbb a másiknál.
Ez intelligencia és empátia kérdése. A legtöbb ember az első kategóriába tartozik, ők az érettségizettek, diplomások.
A második kategória a szakmunkás félék.
Mindkettő réteg becsületesen dolgozik és tesz az ország működéséért, szóval egyiket sem tenném alávalóbbnak a másiknál.
A legtöbb ember semmit nem tesz a globális felmelegedésért, viszont cserébe lehet, hogy életeket ment, vagy építi a házunkat. Mindkettőnek sokat köszönhetünk.
Nincs olyan ember aki pontosan ismeri a globális felmelegedés probléma körét, tudósok sem. Rengeteg kutatást olvastam, számtalan álláspont létezik a tudósok között azzal kapcsolatban, hogy mi is jelenti az igazi életveszélyt az emberiségre nézve. Ennek a bizonytalanságnak részben az az oka, hogy 30-40 évre előre megjósolni eseményeket még a mai technikával is csak nagyon magas hibahatárral lehetséges. Ezt értsd úgy, hogy ha kitalálunk egy megoldást egy részproblémára és lemodellezzük, hogy mit fog okozni mondjuk 50 éve múlva, akár az is megtörténhet, hogy a megoldás alkalmazásával valójában rontunk a helyzeten, mert egy másik problémát megnövelünk vele, olyan nagy a modellben a hibahatár.
Szóval ez egy elképesztően komplex kérdés, annyi változóval és azok között olyan bonyolult összefüggésekkel, amit jelenleg nem nagyon értünk, illetve nem tudunk rá megoldást, mert az egyik probléma megoldásával kb. okoznánk is egy újabbat.
De nagyjából abban egyetértés van, hogy a klímaváltozást "csak" kb. 50-60 százalékban okozza emberi tevékenység, tehát csak lassítani tudjuk a CO2 kibocsájtás csökkentésével. És az emberi CO2 kibocsájtás nagy részét a mezőgazdaság okozza, az ellen meg az átlag polgár, de még a politika sem tud nagyon mit tenni, mert enni kell. Az autók csak a 7-8 százalékát adják egyébként.
A másik dolog, ami nyilvánvaló, hogy ez a fogyasztói társadalom által okozott szemetelés és a föld nyersanyagainak ipari mértékű bányászása káros.
Egyébként egy sokkal hamarabb bekövetkező probléma az, hogy a termőföldeket rohamosan használjuk ki, és már most nagyon rossz tápértéke van egy ma termesztett növénynek egy 100 évvel ezelőttihez képest.
Szóval az első kategória azért nem alávaló, mert valójában senki nem tudja, hogy pontosan mit kéne tenni, mi nem fog hosszútávon újabb problémát okozni.
A második kategóriát nyilván lehet egy kicsit alávalóbbnak nevezni, de az, hogy rá toljuk a felelősséget semmit nem segít a helyzeten. Egyrészt azért, mert ez a túlfogyasztás a marketinges agymosás miatt van, ami elhiteti az emberekkel, hogy minden vacakra szükségük van, szóval először a marketinget kéne betiltani, csak azzal meg az a baj, hogy anélkül összeomlana a jelenlegi globális gazdasági rendszer. Másrészt meg a túlfogyasztással is csak a probléma egy részét oldottuk meg, de ez legalább kivételesen egy olyan megoldás lenne, ami önmagában semmiképp nem jár újabb probléma okozásával, tehát valójában itt kéne kezdeni, nem az elektromos autók bevezetésével.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!