Más már gondolkodott ezeken?
Szövetkezeteket kell alapítani. Legjobb társasági forma. A cég a dolgozók közösségi tulajdonában van, nincs egy kapitalista tulajdonos, aki kisajátítaná az általuk kitermelt jövedelmet. A dolgozók pedig maguk dönthetik el, mennyit áldoznak fizetésekre, fejlesztésekre stb. Ráadásul a dolgozók maguk alakíthatják a munkakörülményeiket, a legdemokratikusabb társasági forma.
Erről sokat lehetne írni, természetesen mások is gondolkodtak már ezen :) Csak baromi nehéz rendszeren kívül gondolkodni, amikor a rendszerbe vagy beleszületve és szocializálva. A legtöbb ember meg sem kérdőjelezi az alapvetéseket vagy csak néhányat közülük, és még akkor is jellemzően rendszeren belül marad, csupán egy-egy elemén változtatna.
A kapitalizmus előtti rendszerek, például a feudalizmus egészen máshogy működött. Persze akkor is csak szolga lennél, de más elvek mentén :D
A 19. században már bőven születtek kritikák és alternatív elképzelések, a legismertebbek Marx elméletei. A szocialista kísérletek baromi érdekesek voltak, de aztán tudjuk, hogy csúfos véget értek.
Új színeket hoztak a gyarmati sorból felszabadult országok, az 1960-as évek a reneszánsza volt az újfajta társadalmi elképzeléseknek. Ezekből nem sok valósult meg, pedig sokféle hagyománya van pl. az afrikai vagy ázsiai társadalmaknak, amelyek gyökeresen eltérnek a ma uralkodó világnézettől.
De az ilyen elmélkedésekhez ne az átlagemberek között keress beszélgetőpartnereket, ők nem fognak tudni kiszakadni a rendszerből, ez már társadalomfilozófiai terület.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!