Meddig fog még létezni az "Európai Unió" a mostani formájában, illetve visszaredukálódik-e végül azzá a gazdasági közösséggé, amilyen eredeti formájában volt (Európai Gazdasági Közösség/EGK)?
Igazából, elég lenne, ha a lisszaboni szerződést visszavonnák.
Máris sokkal szabadabb lenne az EU.
"visszaredukálódik-e végül azzá a gazdasági közösséggé, amilyen eredeti formájában volt"
.
Ez lenne a legjobb megoldás.
1. Nem jön.
2. Nem agyoncentralizált, ez csak az euroszkeptikusok riogatása.
3. Jelen pillanatban az alapprobléma az, hogy erősen megváltoztak azok a körülmények, amelyek akkor álltak fenn, mikor az Unió alaptörvényét kidolgozták. Ez két formában történik. Egyik a mamuttá váló nemzetközi nagytőke saját hiénaérdekeit érvényesíti, mert megteheti még olyan államok esetén is, mint Németország. Ez pedig abszurd viselkedést idéz elő. Másik az az aberrált viselkedés, amelynek sajnálatos mintapéldái éppen mi vagyunk. Ez lehetetlenné teszi a konszenzust, ami minden normális együttműködés alapja. Sőt, nélküle visszafejlődés van csak.
4. Ha azUnió felbomlik, akkor a jelenlegi nagyhatalmak egyeduralma következik be (mert megszűnik minden értelmes nemzetközi szabály), ez praktikusan ránk nézve nagyjából Trianon típusú helyzetet hoz. Csak nem területet vesztünk (az formálisan marad), hanem mindent. Csak megjegyzem, ma a Dunántúlt mindenki a világon (aki tud róla) a magyar állam részének tekinti. A valóságban a fele osztrák gazdák kezén van, az történik ,amit ők akarnak. És nem azt akarják, ami nekünk jó.
A csökkenő integráció a jelenlegi közép-európai diskurzusban vonzónak tűnhet, meg úgy tűnik, mintha a lengyel vagy a magyar vezetés érdekelt volna ilyesmiben, de a helyzet az, hogy az EU nagy mértékben békeprojekt is, az egymással történelmileg gyakran balhézó német-spanyol-francia-brit nagy- illetve középhatalmak, valamint a sokszor fortyogó periféria (V4, Balkán) egymástól függése sokat csökkent egy kirobbanó konfliktus, valamint az orosz érdekszféra terjeszkedésének esélyén. Nyilván így is komplex viszonyrendszerek vannak, Oroszország támogatta Szerbiával, szakadó és USA szövetséges Koszovóval (esetleges Nagy-Albániával), többsebességes EU-t emlegető nyugati politikával, de a végkövetkeztetés az, hogy bár senkinek sem tökéletes ez a helyzet (az egységsugarú brüsszeli technokratától a kocsordi kocsma Jóska bácsiáig bezárólag), viszont a felbomlása vagy az egymásra utaltság csökkenése mind beláthatatlan következményekkel járhatna.
Nehéz kérdés persze, nekem sem szívem csücske az az intézmény, ami miatt nincs már magya cukorgyártás, meg ami egyáltalán nem érti a a kelet-európai problémákat és a zsákfalvak fejlesztése térkövezést meg EU-konform játszóteret jelent neki, viszont személy szerint a jelenlegi állapotot a körülményekhez képest üdvösnek tartom, ezerszer inkább ez, mint egy esetleges európai háborúm
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!