Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Szocializmusból vannak olyan...

Szocializmusból vannak olyan történetek, hogy hogyan használták ki a rendszert az emberek, hogyan sunyiztak?

Figyelt kérdés

Szülők, nagyszülők miket meséltek, esetleg saját tapasztalat?


Nekem kettő van:

Nagyapám benzinkutas volt, ugye akkor volt még fűtőolaj ami lényegében ugyanaz volt mint a gázolaj csak az ára a fele volt mivel a gázolajon több volt az adó. Ha jött hozzájuk egy külföldi kamion akkor megtankolták fűtőolajjal majd kiszámlázták neki a gázolajként, a különbözetet meg zsebre tették.


Másik nagyapám teherfuvaros volt, a sofőrök folyamatosan lopták az üzemanyagot a teherautókból és így kijött egy bizonyos átlagfogyasztás az egész vállalatra. Például egy tank üzemanyagból leszívtak 10 litert kannába és vitték haza. És ha már nem tudták hazavinni, hogy ne tűnjön fel hogy a valós fogyasztás kevesebb, az ellopnivaló üzemanyagrészt szimplán kiöntötték az erdőbe.


Ti tudtok hasonló történeteket, ahogy akkoriban kihasználták a rendszert?



2021. dec. 10. 19:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
83%
Egyik rokonom hajós volt, ők szintén az üzemanyaggal trükköztek. Szívtak le a hajóból és ismerősöknek árulták a piaci ár kb feléért. A hajóban a több tízezer liternél fel sem tűnt a hiány.
2021. dec. 10. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
44%
Kérdezd a drága Orbánodat.
2021. dec. 10. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
41%
Ennél durvábbak voltak.
2021. dec. 10. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Voltak, de nem durvábbak, mint manapság.
2021. dec. 10. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
44%

2#


npc

2021. dec. 10. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
80%
Az intézmény igazgató Nyugaton járt, az ott alkalmazott eszközt újításként benyújtotta az eszközt gyártani képes műveknek. Ezért az intézmény igazgató kapott 1 millió Ft újítási díjat 1969-ben (ami akkor 2 db közepes méretű lakás ára volt). A művek legyártotta az egyszer használatos eszközt, az intézmény vezetője pedig saját intézményével megvásároltatta és fel is használták. Semmi szellemi befektetés nem volt az ügyben, csak éppen az újításokra vonatkozó törvénykezés lehetővé tette, hogy a máshol ismert, de nálunk nem alkalmazott módszert lemásolják és azt újításnak minősítsék. Az intézmény és a művek igazgatója egyaránt párttag volt.
2021. dec. 10. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
53%

6


Ma dettó ugyanez, csak tedd hozzá a fideszes párttagságot!

2021. dec. 10. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
80%

Azt várod, hogy leírják, ki, mit hogyan, és mennyit lopott?


Azon gondolkozz el, hogy a mostani korrupt rendszer nem a semmiből jött létre, a politikusok hagyománytiszteletből lopnak, ás gyűlölik azokat, aki többet tud lopni.


A Kádár rendszer bele nevelte az emberekbe a korrupciót- persze nem szándékosan, hivatalosan büntették, de gyakorlatilag szokásjog volt a vesztegetés, amit el is vártak. Hálapénz az orvosnak, csúszópénz a hivatalokban, '"okosban" szerzett építőanyag, stb.

Olyan szinten benne volt a lopás a társadalomban, hogy az építőipari beruházásoknál már a mérnökök az ellopott anyagokkal is számoltak a tervezés során, s mire egy lakótelep felépült, addig a vállalat felső vezetőinek is fel lett újítva a háza, felépült a nyaralója, ha éppen arra volt szüksége.

2021. dec. 10. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Dzsoki ***** válasza:
71%
Itt azért,sok minden keveredik.A benzines,stimmel.A norma,olyan volt,hogy 30 liter/100 kilométer. Valójában,28.Vagyis,minden 100 kilométeren,maradt 2 liter benzinje.Avval valamit kezdeni kellett,így eladták.Nem tévedtem,a Zil teherautó,benzines volt akkoriban.Az orvosi,nővéri hálapénz,igaz.A hivatalit,nem értem.Minek,milyen hivatalban adtam volna csúszópénzt?Lopásról,nem de megegyezésről tudok.Tehát,Az akkori,legnagyobb áruházban sem lehetett Simsont kapni,hivatalosan.Viszont,mivel ott dolgoztam,középiskolai munkán,én tudtam venni a hivatalos áron.Élelmiszerben,a keresztes szeszes italt kapott a bolt,de a boltvezető,eladta az akkori maszeknak,kocsmárosnak.Nagyon ritkán jutott ki a boltba, a vevőkhöz.Nem a boltvezető,a pia!Nem volt mindennapos,hogy volt téliszalámi a boltban.Viszont,ha jött egy IKKÁ-s,akkor neki volt,mert dollárban fizetett,illetve fizették neki.Új autót is,igénylésre lehetett venni.Be kellett fizetni hozzá,az autó árának a felét előre és több év után lett autó belőle.Forintban.Aki dollárban fizetett vagy fizették neki,annak akár azonnal is volt,sőt,még szint is választhatott.Még tudnám sorolni.
2021. dec. 10. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
47%
Mindent vittek a gyárból/tsz-ből, ami mozdítható volt...
2021. dec. 13. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!