A környezetvédelem valójában emberiségvédelem?
Rengeteg zöld azzal kampányol a környezetvédelem mellett, hogy "Mentsük meg a Földet!"
Pedig ha belegondolunk, ez hülyeség. A klíma mindig is változott. A Római Birodalom fénykorában (1-3 század) vagy a Virágzó Középkorban (11-13 század) pl. sokkal melegebb volt mint manapság.
A Reneszánsz kortól egészen a 20. századig egy úgynevezett "kis jégkorszak" volt, ami most ér véget.
Eleve már a Pliocén kor kezdetétől kezdve a Föld egy olyan ciklusában élünk, ahol jégkorszakok és ezek közötti korszakok váltják egymást.
Még régebben, a Paleocén és az Eocén kor határán olyan meleg volt, hogy krokodilok sütkéreztek Grönland partjain, és Közép-Európa dzsungeleiben kifejlődtek az első majmok. Később innen vándoroltok Afrikába amikor Európa kezdett hidegebb lenni.
A lényeg, hogy az élet mindigis élt és virult.
A Föld legelső és legszívósabb élőlényei, a baktériumot már 2 milliárd éve is itt voltak, pedig akkor a légkörben alig volt még oxigén, nem volt ionizáló UV sugárzást kiszűrő ózonréteg, és időnként az egész bolygó hatalmas jéggolyóvá fagyott, máskor pedig a sarkokon is dzsungeli hőség volt.
A lényeg, hogy szerintem felesleges az életet védeni, mert az mindig alkalmazkodik és virul. Ez a nagy "mentsük meg a Földet!" kampány nekem inkább öncélúnak tűnik, amiben az ember arra igyekszik, hogy minél emberbarátabbnak és emberhez érzelmileg közel álló állatoknak (pl. elefántok, bálnák) fenntartsanak egy változatlan környezetet.
Vagy ti hallottatok már ilyen zöldtől "mentsük meg az e. coli-t" vagy "mentsük meg a staphylococcus-t" kampányt?
#12 Az ember sajnos egy kihalásra ítélt faj. Nagyon speciális körülmények között jött létre, kvázi abból, hogy egyes szárazságban majdnem kihalt afrikai majmokból csak azok élték túl, akik rendkívüli agyi kapacitással rendelkeztek, hogy előre tudjanak raktározni ínségesebb időkre, és a képzelet erejével tervezni tudjanak a jövőre.
Alig 200.000 éve létezik a Homo Sapiens, és ebből régészeti leletek alapján a modern agyi kapacitás és kultúra hangszerekkel, rituális temetésekkel, kulturális és vallási relikviákkal alig 30.000 éves.
Kb. 10.000 éve kezdtünk földet művelni, azon szerencsés véletlen alapján, hogy a Közel-Keleten az ún. "Termékeny Félhold" területén pont rendelkezésre álltak a megfelelő gabonák és könnyen szelidíthető állatok, és alig 250 éve kezdtünk ezen szintről továbbfejlődni egy ipari civilizációba.
1800-ban még nem volt gőzmozdony, és a legtöbb tudós abban hitt, hogy az ókori görög filozófusok által lefektetett 4 elemből, a földből, a tűzből, a levegőből, és a szélből áll minden, az emberi test betegségeit pedig a 4 ősfolyadék, a vér, a nyálka, a fekete epe, és a sárga epe egyenlőtlen jelenléte okozza.
1820 körül amikor először kezdtek dínócsontvázakat találni, még elfogadható elmélet volt, hogy ezek Noé Özönvízében elhullott állatok csontjai.
Amióta képesek vagyunk rádióteleszkópokat építeni, még egy technológiailag fejlett idegen civilizáció jelenlétét sem sikerült észlelnünk.
Többsejtű élet csak 600 millió éve lett először nálunk, valószínűleg a legutóbbi "Jéggolyó Föld" tápanyaghiányának véletlen eredményeként, sejtmagvas eukarióta sejtek pedig úgy jöttek csak létre, hogy egy nagyon specializálódott, Archea csoportba tartozó prokarióta véletlenül magába épített egy alfa-proteobaktériumot, és ezen endoszimbiózis pont előnyös lett.
A lényeg, hogy a természet törvényei alapján mind a létezésünk, mind a technológiai civilizációnk egy hajszálon múlik, és nem biztos, hogy hosszú távon fenntartható.
Mindazonáltal mindmáig a Föld domináns élőlényei a baktériumok. Még manapság is, a testünket alkotó sejtek 90%-a nem a sajátunk, hanem különféle -elsősorban vastagbelünkben élő- baktériumok közössége.
Hamár az úgynevezett "normális életről" beszélünk, nos a Föld esetében ez a baktérium. Mi csak véletlen anomáliák vagyunk, és ezen "mi" alá tartozik a zöld szemes ostoros, a gomba, a fűzfa, a cserebogár, és mi emberek is.
Nem mindegy a klímaváltozás sebessége. A hülye Carlin vonatkozó standupja tetszene neked, de az is tele van csúsztatással.
A környezetvédelem, természetvédelem már elavult szavak, ma már fenntarthatóságról beszélünk, s ebben a rendszerelméleti megközelítésű szakemberek a természet, gazdaság, társadalom összes problémáját egy rendszerben vizsgálják.
A klímával kapcsolatos dolgokat önmagukban szinte felesleges vizsgálni.
Egy csomó probléma van a szociális olló szétnyílásától, az elavult pénzrendszer okozta ciklikus gazdasági összeomlásokon át, a túlhalászat, talajvékonyodás, oil peek, túlszennyezésen, biodiverzitás csökkenéséig, stb. stb.
Valaki szerint az ok: értékválság, valaki levezeti, hogy a kamatos kamat viselkedéstorzító hatása miatt vannak ezek a bibik. Ezen bibik közül az egyik a klíma, amit te most rágicsálsz.
Az élővilág védelmének etikai kérdéseiről néhány idézet:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!