Ha az EU hoz egy törvényt, ami Magyarországra nézve kötelező, de Alaptörvényellenes, akkor mi a teendő?
Az EU nem tud olyan torveny alkotni amivel az osszes orszag cezetoi mind osszesen nem ertenek egyet, szoval alkotmanyokba utkozo dolgokat nem szavaznanak meg az erintett orszagok es kesz.
Emlekezz csak vissza a koltsegvetest is meglehetett akasztani egy kis vetoval!
EU raszallhat egy orszagra (mint velunk es a lengyelekkel csinaljak), de ez csak cseszegetes ... nincs jelentosege.
EU alapszerzodesek alapjan mukodik ... csak abba tudnak belekotni, ami utkozik az EUs alaptorvenyekkel.
Evek ota szemetkednek Magyarorszaggal, de meg csak a korabbi szocialista ellopasok (4-es metro, Margit-hid) miatt tudtak minket meghurcolni.
Minden mas ugy szep csandben elhallgatott egy ido mulva. Persze, hogy csipi Orban a brusszeliek csoret ... mert nem tudnak mit csinalni ellene :)
#6 Kérdező
Nem, jól tudta a 3-as, a nemzeti alkotmány az ami felsőbb rendű és nem az uniós jog.
A német alkotmánybíróságnak már volt évekkel korábban ilyen ügye és a végén ez a döntés született:
"ha az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy a vizsgált közösségi/uniós jogi aktus nem felel meg a német alkotmány által biztosított alapjogvédelmi szintnek, vagy túllép az Európai Közösségnek/Uniónak átadott hatáskörök terjedelmén, az az adott aktus németországi alkalmazhatatlanságának kimondásához vezet. Ez a felfogás végeredményben a közösségi jog elsődlegességével szemben támasztott alkotmányos fenntartások tanát hordozza. A Lisszabon-döntés megerősíti az Alkotmánybíróság ezen elvi hatásköreit."
Az unió tagállamai teljesen különböző jogrendűek. Van ahol alapból elfogadják, hogy a nemzetközi jog a magasabb rendű, de többségében nem.
Az uniós jog egy szerződésen alapul, nem automatikus a fennhatósága. A tagállamok által elfogadott szerződésben van lefektetve, hogy mely területeken illeti meg az uniót a jogalkotás és mi az ami maradt tagállami hatáskörben.
Az adott tagállam saját jogrendszere dönti el, hogy az uniós hatáskörnek számító jogalkotásban mi az ami történik, ha a tagállam alkotmányával nem egyezik meg.
Az olaszok automatikusan módosítják a jogrendjüket, a németeknél viszont az a döntés született, hogy minden körülmények között a német alkotmány az ami rájuk irányadó. Ha azt üti az uniós szabály, akkor nem elfogadható és ennyi.
A mi jogrendünk sem ismeri el az alkotmányunkkal szemben hozott szabályozásokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!