Hogyha a kórházak túlterheltsége politikusok rossz döntése miatt van és nagyon sok beteg meghal a poitikusok büntethetőek börtönre?
Nos, Kérdező, Nicholai Caucescou is feltette magának ugyanezt a kérdést minden népellenes intézkedése előtt.
Aztán elérkezett a Nagy Nap, amikor az emberek szépen eléálltak és felelősségre vonták, hogy na, hova tetted a pénzt...hogy utána mi történt vele, mindenki tudja.
Politikai döntésekért csak politikai felelősséggel tartoznak, nem büntetőjogival.
Simán vissza lehet dobni a labdát: a nép választotta őket meg, tehát voltaképpen a nép a felelős.
Egy társadalom előbbre jutása két dolgon múlik. Egyfelől milyen a társadalom értékrendje, másfelől mennyire stabilak a törvényei (a stabilitás nem azt jelenti, hogy "nem változik", hanem azt "nem érdemes megváltoztatni", mert csak rosszabb írható).
A középkori pestisjárványok után hatalmas lett a munkaerőhiány. A nyugati társadalmak erre úgy válaszoltak, hogy a főúri rend nagyobb szabadságot adott a polgárságnak (nem önszántából, abból a tapasztalatból, hogy neki úgy jobb, mert különben a polgár lázad és rombol). A keleti társadalmak (mi is) jelentősebb megszorításokkal válaszoltak. (nem önszántukból, abból a tapasztalatból, hogy vezető rendnek úgy jobb, mert különben a polgár kaotikusan viselkedik, parancsra viszont cselekszik - igaz rendkívül gyatrán). Ez az állapot van ma is.
A politikus feladata rendkívül fontos, ő szervezi egy ország tevékenységét, ő hangol össze, nála futnak össze a döntéshez szükséges információk. Cserébe el kell számolnia a társadalom felé. De az ember nem hülye!!! Ha a társadalom ezt az elszámolást nem kívánja, sőt, kifejezetten díjazza, a politikus ember így fog viselkedni. Lop, csal, hazudik. És főleg nem vállal felelősséget.
Magyarországon a politikus(ok többsége, nem mind) csal. Nagyon. A társadalom ezt eltanulja és a döntő többség szintén csal. Na nem akkorát, de annyit igen, hogy megszűnjön a felelősségre vonási joga. Mondjuk Angliában a politikus szintén csal. Csak ott kiteregetik ezt, a politikus pedig azonnal lemond, mert tudja, ha a népharag váltja le, az sokkal szörnyűbb és többe fáj neki.
Tehát a kérdésre. Igen el kell számolnia, de sokféle rossz döntés van. Például lehet szándékosan, kapzsiságból rosszul dönteni, és lehet azért, mert az adott pillanatban kevés az információ, a döntés viszont nem várhat. Ezért a folyamat úgy zajlik, hogy szakértők törvény szerint vizsgálnak, és ha bebizonyosodik a hiba megalapozottsága, jön a felelősségre vonás. Akár súlyos börtön. Ennek legitimitását az elsöprő többségű népakarat adja.
A diktatúra sajátossága a kényszer. Ezért ekkor más a módszer, de a népakarat adja ekkor is a legitimitást.
Ezért konkrétan a kórházakért és bármi másért bizonyosan lesz felelősségre vonás, de ez meg sem közelíti a szükségeset, ugyanis a tömeg ezt nem igényli. A tömeg is szeret csalni. Nem mindenki, nem akkorát, de elég sokan ahhoz, hogy ne legyen komoly megalapozottság. Talán pár száz év múlva...
Ahogy elnézem az itteni válaszokat, nagyobb diktatúrát akartok ti, mint ami most van.
Szerencsére ez az egész nem fog megvalósulni. Ha az ellenzék kerül is hatalomra, szó sem lehet semmiféle ilyen büntetőjogi felelősségre vonásról, mint amit ez a kérdés említ.
Politikailag persze jól hangzik.
Nyugodtan be lehetne vezetni, hogy felelősségre lehessen vonni őket.
Sőt ez vonatkozhatna a választási ígéreteikre is, ha túl hamar elfelejtik őket, új választás, talán leszoknának a fű-fa ígérgetéséről. Érdekes, hogy mindenki más megüti a bokáját ha nem végzi jól a munkáját, ezek meg röhögnek a markukba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!