Mit szóltok, hogy a Facebook újra engedélyezi, hogy a koronavírus laboratóriumi eredetével kapcsolatos tartalmakat tegyenek közzé?
Eddig ugye cenzúrázták.
Bemondhatjuk, hogy: Köszönjük neked, ó Facebook?
Ez egy.
Van más, amit továbbra is cenzúráznak.
Hol vagyunk már Voltaire nemes példájától! "Egyetlen szavával sem értek egyet, de utolsó leheletemig harcolni fogok azért, hogy véleményét szabadon elmondhassa"
Ez így nem teljesen igaz. A Facebook azokat az állításokat – illetve ilyen tartalomra való hivatkozásokat – cenzúrázza, ami nem igazolható, vagy igazolhatóan hamis állításokat tartalmaz. De nézzük meg kicsit távolabbról a dolgot.
~ ~ ~
A Facebook egy erősen profitorientált vállalkozás. Ha rajtuk múlna, nem szívesen cenzúráznának, hiszen ehhez funkciókat kell leprogramozni, erőforrásokat kell biztosítani annak a mérlegeléséhez, hogy mi cenzúrázandó és mi nem. Az adatkezelést szintén eléggé lazán kezelték, hiszen jó üzlet bizonyos adatokat harmadik félnek jó pénzért értékesíteni. A Facebookot nem annyira gátolták etikai megfontolások ilyen téren.
Aztán persze kirobbantak adatkezelési botrányok, ami miatt a felhasználók is és az államok is egyre nagyobb nyomást gyakoroltak a Facebookra. Illetve bár a kattintásvadász álhírek jót tesznek a profitnak, de politikai természetű tartalom esetén erősen bökte államok és cégek csőrét a dolog. Másrészt a Facebook elég jól profitál, az államok ilyen-olyan adók és bírságok mentén megpróbál valamekkora részt lefölözni ebből a profitból, ehhez jogos és etikus elvárásokat ugyanúgy állítanak, mint be nem tartható, irreális elvárásokat.
A Facebook tehát kénytelen bizonyos tartalmakat cenzúrázni, hogy ne mérgesedjen el jobban az amúgy sem rózsás viszonya államokkal, multikkal, gazdasági szereplőkkel, meg a felhasználókkal.
~ ~ ~
Ezeknek a Facebook ellen intézett jogos és nem annyira jogos támadásoknak a nyomán azért valahol kimondatott, hogy bár a Facebookon a tartalmat a felhasználók hozzák létre, linkelik be, de a Facebooknak mégis felelőssége van abban, hogy milyen tartalmat tűr el az oldalán. Eddig oké, pl. a gyakorikerdesek.hu-n is a felhasználók hozzák létre a tartalmat, ettől még a GYK-nek felelőssége van abban, hogy pl. jogszabályokba, vagy a közízlésbe, erkölcsbe ütköző tartalmaknak helyet biztosít-e, vagy igyekszik-e ezeket megszűrni.
A járvánnyal kapcsolatos tartalmak itt eléggé reflektorfénybe kerültek, hiszen egyrészt a kérdéskör elég széles tömeg érdeklődésére tart számot, másrészt hamis információk komoly problémákat, pánikhelyzeteket tud szülni (elég csak egy felvásárlási hullámra gondolni, mint ami tavaly tavasszal nálunk is volt). Tehát jogos és erős elvárás volt az államok, illetve intézmények részéről az, hogy a Facebook is – meg a legtöbb közösségi oldal és hírportál – gátolja a hamis, téves és potenciálisan káros „információk” terjedését.
Mivel tavaly a SARS-CoV-2 mesterséges eredetéről szól tartalmak 99,999%-a igazolatlan állításokat tartalmazott, részben általános emberi paranoia szülte spekulációk voltak, vagy a cikkíró által tudottan téves, hamis – sokszor igazolhatóan hamis – kijelentéseket, amik célja pusztán az olvasottság növelés volt, így természetesen az ezzel kapcsolatos kijelentések, cikkek, linkek 99,999%-át törölték. Nem azért, mert a vírus mesterséges eredetéről szóltak, hanem mert igazolatlanok, gyakran igazoltan tévesek voltak.
~ ~ ~
Azóta viszont fordult a kocka. Bár az objektív tudományos kutatások alapján a szakértők túlnyomó többsége egyetért abban, hogy nincs semmi ok, ami miatt feltételezni kellene a vírus mesterséges eredetét, de nem csak szakmai tényezőkön múlnak a dolgok. Az USA-ban kormányzati szinten vették elő újra vírus eredetének kutatását. Ennek is inkább az USA és Kína között folyó diplomáciai csatározás az oka, mintsem valamiféle alapos gyanú, ez sokkal inkább politikai sakklépés, de kétségtelen, hogy folynak ilyen vizsgálatok, és ezekről jelennek meg hírek, és egyre több ilyen hír (is) van. (Meg persze ugyanúgy vannak álhírek is szép számmal.)
Mivel az erről szól hírek egy része valós, igazolható állításokat tartalmaz, ezért nyilván a Facebook ezeket nem fogja cenzúrázni. A légből kapott, spekulatív, tudatlanságból vagy szándékosságból fakadó hamis híreket meg továbbra is cenzúrázni fogja. Mert nem az a mérce, hogy valaminek a témája a vírus mesterséges eredete-e, hanem az, hogy igazolhatók-e, cáfolhatók-e az abban szereplő állítások vagy sem.
Az utolsó mondatát érdemes meghallgatni Rubio szenátornak Fauci kihallgatásán.
Mind megérdemelnénk egy bocsánatkérést. Következmények nélkül csak ne lehessen bohócnak beállítani embereket!
2
Igen, az országok nyomására kezdte cenzúrázni a Fabebook a Covid laboratóriumi eredetével kapcsolatos tartalmakat. De a Facebook mindig is egy követ fújt a kormányokkal, nagyon jól kiszolgálja őket, akár etikusak akár etikátlanok az utasítások. Ami azért gusztustalan mert a Facebook a mi adatainkból él, gyarapszik. Nem a népet kellene végérvénybe szolgálniuk, a szólásszabadságot előmozdítaniuk?
Ugyanakkor a természetes eredet mellett csakis történelmi okok miatt foglalt állást a tudósok egy része. Mivel a Sars, Mers visszavezethető volt egy állatra, és a többi vírus is akár a HIV, influenza stb, ezért azt feltételezték, hogy a Sars-Cov-2 is hasonlóképp jött létre. Nincs semmi más bizonyíték a természetes eredetre. Főleg mert lehet mesterségesen is természetesnek tűnő mutációkat előidézni már.
Legújabb kutatás szerint pedig a vírus képes beépülni az ember génjeibe, akárcsak a HIV és elvileg képes élethosszig tartó fertőzést előidézni. A koronavírusok nem erről ismertek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!