Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Az ázsiai országok a jövő...

Az ázsiai országok a jövő minta államai? Milyen Kína és Szingapúr között a kapcsolat?

Figyelt kérdés

Kína, Szingapúr, Japán, (Dél Korea?)


Főként Kínára és Szingapúrra gondolok. Kínai kommunista- kapitalista-technokrata rendszer, Szingapúrban is ez a tekintély elvű kapitalista-szocialista rendszer vagy mi....


Ázsiaiaknál sokkal jobban működnek az európai észak amerikai ideológiák és politikai rendszerek?



#rendszer #állam #jövő #Kelet Ázsia
2021. máj. 16. 13:02
 1/4 anonim ***** válasza:
81%

Kína tulajdonképpen egy kommunista diktatúra, semmiképp sem mintaállam. Igaz, ez a diktatúra már elég laza, a külföldiek számára nyitott, és azért elmenni sem olyan nehéz, hány kínai bevándorló van a világ országaiban nálunk is). A hatalmas kínai gazdaság szerintem inkább az ország méretéből, ebből következően a természeti erőforrásaiból, és népességéből adódik. Kína a GDP/capita listákon nem áll valami jól, még Magyarország is jobban teljesít nála.

Ezzel ellentétben Szingapúr szinte minden listán a világ élvonalában teljesít, benne van a top 10-ben.

Szingapúr valóban nem demokrácia, hanem inkább autokrácia, tekintélyelvű rendszer, ahogyan te is írtad, de legalább jól működik. Ez következik előnyös gyarmati múltjából, illetve kereskedelmi fekvéséből is. Volt szerencsém Szingapúrban járni, szép város, elég előrehaladott, futurisztikus, és tiszta. Emellett egy igazi multikulturális, kozmopolita nagyváros. De úgy általában a kis államoknak jól megy, pl. Luxemburg, Qatar.

A kapcsolat a két ország között nem hiszem, hogy valami fényes, de nem is tudok róla, hogy ellenséges lenne. Nem sértik egymás kereskedelmi érdekeit, egyik sem tekinti jogos területének a másikat, és Szingapúr nem a Nyugat nagy szövetségese, mint Japán vagy Dél-Korea.

Erre a két országra kitérve úgy-ahogy működik a nyugati típusú demokrácia. A gazdaság Ázsiában először Japánban indult be (Japán csoda). Ezt nagy részben az amerikai tőkének köszönhetik, az ötvenes, hatvanas években felismerték, hogy jó szövetséges lehet Kelet-Ázsiában a Szovjetunió és Kína mellett.

Dél-Korea pedig valamivel később kezdett fejlődni, a japán receptet leutánozva. Szintén nyugati szövetséges, ezt az Észak-Koreával való szembenállásnak köszönheti.

2021. máj. 16. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Nem az átlag ember számára minta állam hanem a szupergazdagok és a kormányok számára gondoltam főként.
2021. máj. 16. 15:46
 3/4 anonim ***** válasza:
49%

Hogy minta-e, az nem túl jó kérdés, de a 21 század egyértelműen AÁzsiáé.

Itt az erő, az izom.

Kollektív gondolkodású felelős emberekkel.

.

Kína megvan vagy 5000 éve, miért ne lenne még 1000 év múlva is?


Nyugat-Európa meg szétmálik már 100-200 év alatt is, de az USA-nak látok nagyobb jövőt.

2021. máj. 16. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Miért pont az USA nak?
2021. máj. 17. 14:13

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!