Jól látom, hogy Április 4.-ét már csak néhány elvakult kommunista tartja felszabadításnak, a legtöbben viszont megszállásnak?
Még a centristább emberek is megszállásnak tartják. És valljuk be, nyilván igazuk van, mivel amit a Vörös hadsereg nevezetű pokolbéli átok művelt itt Magyarországon, azt mindennek lehet nevezni, csak nem "felszabadításnak", hiába voltak a németek is megszállók.
Jól látom, hogy a "felszabadítás"-narratíva (hál' Istennek) kihalófélben van?
Akikért harcoltok, kedves fideszesek, az is felszabadításnak tartja.
Persze, hogy alig ünneplik már.
Egyik jött, kizavarta a másikat, aztán itt maradtak 40 évig. Mi volt ezen a nagy felszabadítás?
A legnagyobb pofátlanság az, hogy a Párizsi Béke szerint el kellett volna takarodniuk '55-ben, amikor kivonultak Ausztriából, vagy '56-ban, amikor Nagy Imre kilépett a Varsói Szerződésből, de úgy látszik, hogy ez is csak a magyarokra vonatkozott.
És igen, szerencsére épeszű ember már nem tartja a szovjeteket felszabadítóknak.
Hmmm..
Aki 1990 után járt iskolába annak már senki nem mondta hogy április 4 az felszabadítás. De azt sem mondhatod, hogy szimplán csak megszállás.
A második világháborútól kell indulni, amikor ez az ország is német megszállás alá került. A végére, mivel az elején, közepén még önszántunkból voltunk velük, de ez szintén egy bonyolultabb sztori és most nem fontos. Az ország lakossága szerette volna ha ez megszűnik, ahogy Európa többi országában is. Amikor a németekkel ellenséges csapatok bejöttek és a németek vesztettek, akkor az itt élők ezt felszabadításnak élték meg. Mert az országot felszabadították a német megszállás alól.
Ahogy azonban máshol és máskor is gyakran megtörtént már, a felszabadítóknak már nem volt sürgős utána haza is menni innen. Ezért EGYBEN ezzel az ország megszállása is megtörtént.
A nyugati részen az amerikai csapatok pontosan ugyanúgy bent maradtak egy ideig - a mai napig vannak támaszpontjaik. Amiatt nem nevezzük azt amerikai megszállásnak, mert nem megszállókként viselkedtek utána.
A lényeg, nem mondhatsz ki ilyen egyoldalú meghatározást, hiszen az nem igaz.
#6
Bár USA lett volna a felszabadító itt, mert amit USA csinált, az valóban felszabadítás volt.
Kiegészítés a 6-os válaszhoz:
Bibó István megnevezése találó, aki félszabadításnak, illetve megszabadításnak nevezte ezt az eseményt. Akit pedig a nácikat kiszolgáló rendszer halálra szánt, az érthető módon felszabadításként értékelte. Márai pedig találóan úgy fogalmazta meg, az a hadsereg, amely maga sem rendelkezik szabadsággal, másokat sem tud felszabadítani. Politikai értelemben használhatjuk a megszállás kifejezést, mivel a politikai szabadságot nem állították helyre, arra csak 44 évvel később került sor.
#7
Ezt sajnos nem mi döntöttük el, hanem a nagyhatalmi megállapodások és a geostratégiai helyzet. Pedig nem jártunk volna rosszul, főleg némi nyugati tőkével.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!