Miért költenek többet az államok, mint a várható éves bevétel?
Sosem értettem, lehet csak túl egyszerűsítem a dolgokat, de ha nekem nettó 250 ezer forint a fizetésem, nem úgy tervezem meg a kiadásaim, hogy 300 fölé rúgjanak a számlák. Szigorúan 250 ezer forint alatt próbálom tartani őket, sőt, próbálok úgy kalkulálni, hogy maradjon is belőle. És még így is bármikor bejöhet egy betegség, amikor táppénzt kapok és csökken a fizetésem, ezért (ha tudok) csökkentenem kell a kiadásaim.
A kormányok (és nem csak a magyar, hanem mindegyik) miért költenek többet, mint amennyi bevételre számítanak? Tudják (legalábbis azzal számolnak), hogy X milliárd lesz a bevétel, akkor miért költenek el X+Y milliárdot?
3# nem fogok hazudni, nem teljesek a gazdasági ismereteim, de ha lakáshitelem vagy autó hitelem van, akkor annak a törlesztőrészletét belekalkulálom a havi kiadásokba. Így pl amikor tervezem a következő havi költségvetést, tudom hogy jelentkezik például 50 ezer forint hitel törlesztőrészlet, mint kiadás és csak a maradék 200 ezer elköltését tervezem meg.
Persze lehet hogy ez csak "józan paraszti ész" és kibuknak a hiányos gazdasági ismereteim, de ugyanez a számolás nem látható a kormányoknál.
Kérdező, egy család költségvetése sem egyszerű dolog, de egy állam szinte beláthatatlan. Mivel csak ebben az országban 10 millió embert kell felelősen ellátni, így nagyon sokrétű az amit az államnak finanszíroznia kell.
Ne úgy képzeld el, mintha neked a zsebpénzedet kellene beosztanod és ha tudod, hogy 20 ezred van egy hónapra akkor nem veszel belőle egyből egy 200 ezres telefont! Inkább olyannak képzeld el, mint egy Mars projekt szimulációt, ahol egy megépített zárt környezetben szeretnék az önfenntartó gazdálkodást kialakítani úgy, hogy el is lássa az űrhajósokat kajával meg levegővel. Rengeteg dolog megtervezhető benne, de elég egy kis kilengés valahol és borul a rendszer. Az államnak is egyszerre kell a maga terveit megvalósítani azzal, hoyg közben minden embernek meg vannak a maga céljai, tevékenységei és ráadásul kívülről is belépnek mind gazdasági szereplők, mind csak hatások, mint most ez a járvány is jött. Hiába volt egy 8 éve tartó gazdasági javulás, csökkenő államadósság arány, hiába ért el oda végre az állam, hogy megpróbálhatják nullásra kihozni a költségvetést - amit te is kérdezel, hogy ne költsenek többet, mint ami bevétel van. Jött a járvány és ezzel a kiadások nőttek, a bevétel meg csökkent. 5 évnyi munka ment ezzel veszendőbe és senki nem tudja mi lesz a vége.
Hidd el, a kormányok szeretnének úgy költségvetést csinálni, hogy nem költenek többet mint ami befolyik a kasszába. Csak sajnos azzal kezdődik minden esetben, hogy a bevétel jelentős része eleve elmegy már a sokkal korábban keletkezett tartozásokra. Így ha a mindennapi élet fenntartásán kívül javulást is szeretnének, ahhoz bizony újabb kölcsön kell - ami megint növeli a tartozást amíg nem tudja növelni a bevételt is már.
Előző hónapban fizum dupláját toltam fel tőzsdére, többet költöttem mint kerestem.
De ez egy befektetés a jövőbe.
Persze lehetne annyit költeni mint keresni, de annak hosszútávon a jelenlegi gazdasági modellel nagyon rossz vége lenne
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!