70 éves nyugdíjkorhatár?
Az EU Bizottsága ezt fontolgatja. Ez már olyan röhej, mikor a legtöbb férfi meg se éri nálunk. És ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag megszűnik a nyugdíj, miközben meg évtizedeken át levonják, levonták a súlyos nyugdíjjárulékokat. Miért van az, hogy bár rakétaként nőtt és nő a munka termelékenysége, az emberiség egyre kevésbé tud megélni? Nem régen a mi kedves Demján Sándorunk meg azt vetette fel, hogy szűnjön meg a hétvégi munkaszünet, és dolgozzunk szombat-vasárnap is. Mit kell még tennünk, hogy nekik több milliárdjuk legyen?
Ezt a nyugati országokban találták ki, ahol sok férfi és nő is megéli minimum a 80 évet. Ott az a gond, hogy a régi, "bismarki" rendszer nem működik, mivel kevés a dolgos kéz, aki eltartsa a sok nyugdíjast, így ezzel a húzással két legyet ütnek egy csapásra:
1. Tovább marad az ember a munkaerőpiacon = több munkáskéz
2. Rövidebb ideig lesz eltartott valaki = kevesebb nyugdíjas.
Lesz sajnos idő, amikor erre szükség lesz. Talán nem is olyan sokára...
Amikor Bismarck idején bevezették az állami nyugdíjat, akkor nyugdíjbiztosításnak is nevezték, és 65 év volt a nyugdíjkorhatár (a várható élettartam ekkoriban 45 év volt Németországban).
Ugyanis az elképzelés az volt, hogy ha valaki véletlenül megéri azt a kort, amikor már 100%-ig totálisan munkaképtelen aggastyán, akkor kapjon ellátást. A nyugdíj tehát nem arról szólt, hogy az ember 55 évesen nyugdíjba megy és 80 évig él, vagyis 25 évig pihenget, mint a mai jóléti társadalomban.
Be kell látni, hogy ha nem születnek gyerekek (mert az kényelmetlen, és ugye a mai modern embernek a kényelem mindenek előtt), akkor nem lesznek fiatalok sem, és akkor 20-30 nyugdíjas évünket, pláne magas és évről évre emelkedő nyugdíjakkal (mert azt persze elvárjuk, hogy mindig emeljék a nyugdíjat), nem lesz, aki finanszírozza.
Ha a nyugdíjkorhatár együtt emelkedett volna a várható élettartammal, akkor ma 80-90 év körül lenne.
A sok nyugdíjas és magas nyugdíj magas adókat jelent. A magas adók kevés munkahelyet és pangó gazdaságot jelentenek, a pangó gazdaság nehéz elindulást jelent a fiataloknak, a nehéz elindulás kevés gyerek nemzését jelenti. Az eltartottak aránya minden országban 40-60%. Csak nem mindegy, hogy ebből 40% a nyugdíjas és 10% a gyerek, vagy fordítva...
Ha a nyugdíjak alacsonyak lennének, akkor az embereket ez arra ösztönözné, hogy sok gyereket neveljenek. Így lesz, aki öreg korukban támogatja őket. A nyugdíjakat mindenképpen csökkenteni kellene, a korhatárt pedig felemelni, ha Európa egyszer még össze akarja szedni magát.
4.19, 10.46: Hát igen, ezek logikus, értelmes vélemények, és elgondolkodtatóak, csak két apró megjegyzésem lenne:
Hogy a születéskor várható átlagos élettartam 45 év, az nem azt jelenti, hogy 45 éves korukban halnak meg az emberek, hanem elsősorban azt, hogy magas a csecsemőhalandóság, és az lehúzza az átlagot. Aki a bismarcki időkben is megérte a felnőttkort, az akkor is élt akár 70-80 évet is. De ez ma is így van egyes alulfejlett afrikai országokban.
Ma már erősen korlátozva van a nyugdíj melletti munka azzal, hogy ha a kereset meghaladja a minimálbér másfélszeresét (korábban a minimálbért), akkor a dolgozó elveszti a nyugdíját.
15:01
"Hogy a születéskor várható átlagos élettartam 45 év, az nem azt jelenti, hogy 45 éves korukban halnak meg az emberek"
Valóban nem, így Bismarck korában kb. 60-65 évig éltek általában. Bismarck korában 40 év volt a legszebb férfikor, 50 évnél kezdődött az öregkor. Ha elolvastad volna figyelmesen, amit írtam, akkor láthattad volna, hogy én is úgy kalkulálok, hogy nem 30-40 évvel kell felmennie a nyugdíjkorhatárnak, hanem csak 15-25-tel.
Egyébként a nyugdíjvita annyi, hogy egyik oldalon vannak a tények, másik oldalon a vágyak. A vágyak, hogy mindenki mehessen nyugdíjba 50 évesen, utána még 40 évig lébecolhasson, és eleve 30 évesen kezdjen dolgozni, akkor is félállásban. Meg a tények, hogy ekkor nincs termelés, és arab bevándorlók százmillióit kell importálni, ha az európaiaiknak az úri kedve úgy tartja, hogy ők inkább nem szíveskednek dolgozni. A vágyak oldalán ott állnak a szocialisták, szociáldemokraták és más baloldaliak, a tények oldalán pedig a konzervatívok és liberálisok. Aztán majd a jövőben kiderül, hogy a vágyak legyőzik-e a tényeket vagy az önáltatásnak baleset lesz a vége.
08:50
"Én most ezen annyira ki vagyok akadva, hogy legszivesebben......"
Hogy a legszívesebben felakasztatnád a tényeket, agyonlövetnéd a matematikát, villamosszékbe ültetnéd a közgazdaságtant és lefejeztetnéd a valóságot? Éljenek a szép álmok inkább?
"A megoldás tényleg az lehet, hogyha kilépnénk az EU-ból, vagy egyszerüen elvándololni máshova."
Mert ha kilépünk az EU-ból, akkor hirtelen megfeleződik az öregek száma és megduplázódik a gyerekek száma az országban?
Amúgy ha nem az EU-ban akarsz lakni, akkor hova menekülsz? Oroszországba, Kínába és Japánba, ahol a demográfiai helyzet még az európainál is rosszabb, vagy az USA-ba, ahol még jobb, de 10-20 év múlva ott is ugyanez lesz a helyzet?
Szembe kellene nézni a valósággal. Tudom, hogy fájdalmas.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!