Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Megoldás lehet a vallási...

Megoldás lehet a vallási fanatizmus ellen a tudományos szakkörök, társulatok létrehozása?

Figyelt kérdés

Sokszor olvasom, főleg muszlim részről, hogy elsősorban azért csábító a vallás, mert közösségépítő szerepe van. Ha valaki elszigetelve, kitaszítva érzi magát, akkor csatlakozik egy vallási közösséghez, ahol újra valaminek a részeseként érzi magát, társaságban, barátokkal.

Nyilván így érthető, hogy sokaknak miért szimpatikus egy szekta vagy vallás, ami mindenképpen befogad, a tagjai pedig gondoskodnak rólad.


A tudományos érdeklődéssel miért ne lehetne így? Míg gyerekeknek, kisiskolásoknak néha rendeznek ilyesmiket, addig felnőtteknek egyáltalán nem. A tudományos élet kiközösíti a nem "tudós palántákat". Nem azt mondom persze, hogy a munkájukba integrálják őket, de nem lehet a templomokhoz, mecsetekhez, zsinagógákhoz hasonló tudományos létesítményeket építeni, ahova a felnőttek is eljárhatnak minden hétvégén és "tanulhatnának"? Tulajdonképpen egy múzeum "updatelt" változatai lehetnének, be lehetne vonni állatkerteket, arborétumokat, egyetemeket is.

Természetesen szórakoztató, az ismereteket népszerűsítő módon. Izgalmas kísérleteket mutatnának be, természetfilmeket vetítenének, beszámolnának a legérdekesebb felfedezésekről, bővítenek az emberek tudását egészségügyről, evolúcióbiológiáról, asztronómiáról, stb. Az emberek pedig mindezt megbeszélhetnék maguk között az erre létesített társalkodó termekben.

Az ilyen létesítmények élén magasan képzett tanárok, orvosok, tudósok, stb. állnának, akik a papok szerepét helyettesítenék és válaszolnának minden kérdésre.

Növelnék a bizalmat a tudományos közösség felé (redukálódna a sok buta összeesküvéselmélet) és az emberek nem éreznék magukat magányosnak, ergo nem szektásodnának fanatikus vallásosba.



2020. nov. 3. 14:43
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
81%
Nem hiszem, a legtöbb ember egyszerűen nem akar okosabb lenni. Az meg nem ad az embernek más világnézetet, hogy tudja, hogy pl. a marhának milyen zápfoga van.
2020. nov. 3. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
20%

Eloszor is a papok vannak olyan kepzett tudos emberek, mint a tudományban dolgozo okosok.


Amúgy is el vagy tévedve! Majd ha a tudomany megtudja magyarazni a teremtest es nem csak feltetelez es valoszinusit, akkor majd megtudjak ingatni a vallasban hivoket. Addig meg ...

2020. nov. 3. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

Szerintem csak nem tudják még, hogy nem akarnak okosabbak lenni. Nem vagyunk egyformák és vannak, akiket kockacukorral kell jutalmazni érte és ilyen motiváló erő lehetne a közösség és új barátok szerzése.

A jó tanár az is megmutathatná, hogy miért menő okosnak lenni. Sokak kíváncsiságát egy rossz suli is megnyomoríthatja egy életre. Ezek a helyek ezt is rehabilitálnák.

Nem a marha fogaira gondoltam, hanem hétköznapibb ismeretekre. De a lényeg, hogy mindenki hallhatna arról, ami éppen érdekli, akár egy marha fogsoráról, hiszen haszonállat, lehet valaki ez alapján fogja eldönteni, hogy állattartó lesz. :D

2020. nov. 3. 14:55
 4/17 A kérdező kommentje:

"a papok vannak olyan kepzett tudos emberek, mint a tudományban dolgozo okosok"


Én nem írtam azt, hogy egy pap nem lehet képzett tudós, gondoljunk Georges Lemaitre. Nem ez a kérdés üzenete. Én a papot általánosságban értettem, mint egy templom vallási, szellemi vezetőjét. Tehát magára a szerepkörre gondoltam, hogy ilyesmi kéne az én elméleti létesítményem élére, aki bizalmat támaszt az emberekben.


"a tudomany megtudja magyarazni a teremtest"


A teremtést annak kell "magyaráznia", aki előállt vele. Ha én állítok valamit, akkor nem mástól várom el, hogy az állításomat bizonyítsa be. Szép is lenne.

2020. nov. 3. 15:00
 5/17 anonim ***** válasza:
59%
Tudod mennyi okosságra van csak szuksege az embernek? Hogy ha kitesznek egy lakatlan szigetre es visszamennek par ev múlva, akkor egy gazdasagot talalnak es egy boldog embert.
2020. nov. 3. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
83%

Nézd kérdező, a legtöbb embert az motivál egy ismeret megszerzésében, hogy lesz-e belőle kaja, pia, és szex.


Pl. a középkorban még a legcsóróbb paraszt is tudott rothadt gyümölcsből valami szarízű lőrét főzni, mert be akart rúgni.


Ha egy mai átlagember TESCO-árufeltöltőként meg tudja venni a párizsit, a kannásbort, meg ki tudja fizetni a netet, hogy letorrentezze a pornót, akkor ugyan miért kéne a hüllők vérkeringéséről tanulnia?

2020. nov. 3. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:
*azt is
2020. nov. 3. 15:03
 8/17 anonim ***** válasza:

"A teremtést annak kell "magyaráznia", aki előállt vele."


Pontosan! Az ember tette fel maganak a kerdestL hogyan lett az elet? Es azóta is erre keresi a valaszt. Van aki a vallasban talalja meg a valaszait, van aki a tudományban.

2020. nov. 3. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

"Tudod mennyi okosságra van csak szuksege az embernek?"


És szerinted miből lesz ez a gazdaság, ha nem tudományosan megalapozott okosságból? A növények és állatok ismerete nem elengedhetetlen hozzá? Magától semmi sem lesz működőképes.

2020. nov. 3. 15:07
 10/17 anonim ***** válasza:
100%
Csak legyen pálinka meg Wartburg,és persze ordítson a zene.
2020. nov. 3. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!