Egy államnak miért éri meg államkötvényeket kibocsátani?
" ebben az esetben miből terem meg a kamat"
Elméleti szinten abból, hogy 1Ft állami befektetés, több, mint 1 Ft-al növeli a GDP-t/az adóbevételeket.
(Az utóbbi preferált, de ha megnézed a legtöbb állam mindössze a "GDP arányos adósságot" tartja kézben, a "nominálisat"(azaz összegszerűen) nem.
"illetve mitől ilyen likvid"
A kötvény?
Azért mert ritka az államcsőd így "közel biztos" és "kiszámítható" a kamat befektetői szempontból.
Kérdező, a dolog fordítva van, mint hiszed.
Nem az a kérdés, hogy mitől éri meg az államnak államkötvényt kiadni - hanem hogy miért éri meg a befektetőknek megvenni.
Az államkötvény egy kölcsönszerződés. Az államnak pénzre van szüksége, ezért kölcsön kér azoktól, akiknek van. Megteheti hogy odamegy egy nagy pénzügyi szervezethez, mint az imf, de akkor a szervezet diktálja a feltételeket. Mint amikor te akarsz kölcsönt felvenni egy banktól, ott sem te mondod meg hogy kell neked 15 millió hitelbe, 2% kamatra és majd 40 év alatt fizeted vissza - hanem a bank közli hogy milyen feltételekkel hajlandó neked kölcsönözni.
Az államkötvény viszont az állam által eldöntött feltételekkel kéri a kölcsönt és nem egy nagy szervezettől, hanem milliónyi kisebb befektetőtől. A fiam a nagyapjától kapott 500 ezer forintját is odaadhatja, meg én is a megtakarított 3 milliómból vehetek államkötvényt, ahogy a különböző nyugdíjpénztárak is vehetnek államkötvényeket pár milliárdért.
A kamat meg bizony a dolgozó emberek munkájából "teremtődik meg". Abban az adóban kerül az államhoz, amit a munkabérek, jövedelmek után levonnak és amit a vásárlásaikkal az emberek kifizetnek.
Van ennek közgazdasági magyarázata, a lényeg, hogy azért éri meg, amiért érdemes banknak lenni és az állampolgár pénzét tárolni. Sokan beadják vagyonuk jó részét, kapnak érte kis kamatot, a sok pénzt pedig be lehet fektetni tízszeresen jobb módon. A különbözet a befektetőé (itt az államé).
Azonban van egy sokkal jobb oka is a politikusnak. Ha elszórta az állami pénzt (adót), kötvényt bocsát ki, ezzel adósságba veri magát. Ha lehet, jó nagyba. Majd ráhagyja utódjára (mert őt előbb utóbb leváltják). Az utód kormány nyögi a visszafizetést, ez mindössze annyi, hogy nem tud fejleszteni, tehát az életszínvonal nem javul, inkább kissé romlik. Ezzel népszerűtlen lesz, mire visszafizeti, megbukik. Új vagy a régi kormány pedig kezdheti a játékot elölről. Igen jó üzlet ez link politikusoknak. A működés alapja a feledékeny tömeg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!